Budowa domu to wyzwanie dla każdego inwestora. Musisz wybrać działkę, projekt domu, zdecydować, czy będziesz budować metodą gospodarczą czy zatrudnisz ekipę. Koszty zdają się nie mieć końca, więc naturalne jest, że chcesz zaoszczędzić pieniądze. To dobry pomysł, ale warto sprawdzić, gdzie najlepiej szukać oszczędności, a na czym bezwzględnie nie wolno oszczędzać.
Najważniejsze to być świadomym, na których etapach budowy można obniżyć koszty, a z czego zrezygnować. Odpowiedni wybór to podstawa. Ponieważ każda zbyt pochopna decyzja („oszczędzam na wszystkim, na czym tylko się da”), może w gruncie rzeczy przynieść więcej szkód niż pożytku.
Jeden dom – wiele oszczędności
Na proces budowy składa się wiele różnych etapów. Kupno działki i przygotowanie gruntu pod fundamenty, wybór projektu, budowa do stanu surowego otwartego i zamkniętego oraz wykończenie wnętrz, które wieńczy cały proces. Pamiętaj, że oszczędzanie na jednym elemencie może się okazać katastrofalne dla całej budowy i jakości inwestycji, a co za tym idzie – dla komfortu mieszkania.
Podpowiadamy, jak rozsądnie oszczędzać w czasie budowy domu.
- Projekt domu kluczem do oszczędności
Jeśli szukasz oszczędności, to zacznij od początku, czyli od projektu. Jeżeli masz do wyboru projekt gotowy i na indywidualne zamówienie – wybierz ten tańszy, czyli gotowy. Kolejną rzeczą na jaką powinieneś zwrócić uwagę, jeśli szukasz oszczędności, to obecność piwnicy w projekcie, która zwiększa koszty budowy nawet o 15 proc. Dom bez podpiwniczenia jest bardziej ekonomiczny w budowie. Podobnie jak dom parterowy o nieskomplikowanej bryle. Tani będzie również dom z prostym dachem i niewielką liczbą połaci. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie dach odpowiada za ok. 40 proc. kosztów całej inwestycji.
Sprawdź propozycje projektów domów tanich w budowie: www.dobredomy.pl/projekty/domy-tanie-w-budowie/.
- Grunt to odpowiednia działka
Cena gruntu zależy od tego, gdzie będzie zlokalizowany Twój nowy dom. Jeśli lubisz miejski gwar i nie wyobrażasz sobie życia poza miastem, na pewno będziesz chciał kupić działkę blisko centrum. Takie grunty są droższe niż położone poza aglomeracjami. Mieszkanie na terenach podmiejskich ma swoje plusy – cisza i spokój, czystsze powietrze. Musisz jednak być świadomy, że działka w małej miejscowości to także skromniejsza infrastruktura drogowa i usługowa oraz konieczność dojazdów do centrum. Jeśli zależy Ci na niedużej odległości od miasta, pomyśl, czy koniecznie musisz mieszkać w ścisłym centrum? Krzywisz się na myśl o domu pod miastem? W czasach, gdy praktycznie wszędzie poruszamy się samochodem, odległość przestaje być problemem.
Ceny działek mogą się różnić w zależności od lokalizacji – od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy. Dlatego zanim wybierzesz grunt, przemyśl dokładnie, czego oczekujesz i na czym najbardziej Ci zależy.
Zobacz, na co zwrócić uwagę, kupując działkę: https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/zakup-dzialki-budowlanej/.
- Dobra ekipa czy tania ekipa?
Zastanawiasz się, jak znaleźć tanich fachowców, którzy zbudują Twój dom? Na wynagrodzeniu dla ekipy budowlanej nie warto oszczędzać. Poza tym dobra ekipa zawsze będzie się cenić. Oczywiście należy ostrożnie podchodzić do zbyt wygórowanych stawek i wcześniej porównać je z tymi, jakie obowiązują na rynku. Informacje na temat kosztów robocizny znajdziesz w internecie, na forach tematycznych, gdzie zapoznasz się również z opiniami na temat fachowców. Pamiętaj, że zarówno najtańsza, jak i najdroższa firma budowlana nie są dobrym rozwiązaniem. Jeśli jakaś oferta wydaje Ci się zbyt atrakcyjna cenowo, zawsze pytaj, czy nie kryje dodatkowych kosztów. Szukasz sprawdzonej ekipy, która nie zrujnuje Twojego budżetu i przyszłego domu? Sprawdź, czy ktoś z rodziny albo znajomych nie budował niedawno domu. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie ekipy z polecenia.
Chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając firmę budowlaną? Sprawdź tutaj: https://www.dobredomy.pl/poradnik,jak_znalezc_dobra_ekipe_budowlana.html.
- Materiały budowlane – jakość w parze z ceną
Twój dom ma być nie tylko ładny i nowoczesny, ale przede wszystkim trwały i bezpieczny. Zapewnisz to dzięki odpowiednim materiałom budowlanym. Pamiętaj, że na etapie stawiania fundamentów nie warto oszczędzać na materiałach. Lepiej wybrać produkty z atestami, sprawdzonych producentów i marek. Wysoka jakość ma swoją cenę, dlatego czasem lepiej wydać trochę więcej, niż później stanąć w obliczu konieczności gruntownego remontu. Materiały budowlane w korzystnych cenach znajdziesz nie tylko w hurtowniach, lecz także w sklepach internetowych. Zaglądaj do nich często, a możesz znaleźć niejedną okazję.