Zakup działki budowlanej

Zakup działki budowlanej


Grunt to odpowiedni grunt, czyli działka pod budowę Twojego nowego domu. Od jej lokalizacji, ukształtowania terenu czy rodzaju zależy sprawność przeprowadzenia wszystkich formalności związanych z zakupem i budową.

Postanowiłeś, że chcesz zbudować dom, samodzielnie (czyli metodą gospodarczą) lub wynająć ekipę budowlaną. Wiesz już, że okolica ma być spokojna i zielona, a Twój nowy dom odpowiednio duży, żeby pomieścić wszystkich domowników.

Pamiętaj, że wybór działki to sprawa priorytetowa. To jednak trudniejsze niż wybór projektu domu. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Dobre towarzystwo dla Twojego domu

Otoczenie jest ważne, zarówno w miejscu pracy, szkole, w teatrze czy wokół domu. Kupowanie działki na tzw. „szczerym polu” może być kłopotliwe ze względu na brak infrastruktury technicznej. O ile na początku, gdy budujesz dom, może to nie przeszkadzać, to gdy już zamieszkasz – brak drogi czy sklepu spożywczego może okazać się dokuczliwy. O innych usługach nie wspominając. Dlatego sprawdź, czy działka, którą chcesz kupić, nie leży na całkowitym pustkowiu, ale również czy nie jest otoczona liniami wysokiego napięcia lub obiektami przemysłowymi. To nie najlepsze towarzystwo, jeśli szukasz zielonego i spokojnego miejsca.

Pod napięciem

I nie chodzi tu wcale o iskrzącą atmosferę wśród domowników, ale o sąsiedztwo linii wysokiego napięcia. Niektórzy uważają, że jest to przede wszystkim niezdrowe. Podobnie jak maszty operatorów komórkowych. O ile taki grunt może być tańszy w zakupie (ze względu na jego niższą wartość), to dom w takim otoczeniu nie prezentuje się najpiękniej, a dodatkowo linie wysokiego napięcia mogą buczeć podczas chłodów.

Czy wielkość ma znaczenie?

Żeby zbudować dom, trzeba kupić dużą działkę – to mit, który należy obalić. Różnorodność gotowych projektów domów, sprawia, że nawet mając bardzo wąską działkę, można na niej postawić wymarzony dom.

Pamiętaj, że na małej działce lepiej zbudować piętrowy dom – wykorzystasz w ten sposób dom maksimum ograniczoną przestrzeń. Na dużej działce, możesz pozwolić sobie na budowę parterowego domu lub przestronnej rezydencji.

Kierunek: północ czy południe?

Jeśli chcesz, aby Twój dom był jasny i dobrze nasłoneczniony, nie wystarczy zadbać o duże, przeszklone okna. Ważna jest lokalizacja działki względem stron świata i ukształtowanie terenu. Najlepiej, gdy działka będzie na terenie płaskim lub w wyższej części działki (jeśli teren nie jest idealnie płaski). Pamiętaj również, że od południa dom jest najbardziej nasłoneczniony, dlatego zwróć uwagę, aby właśnie od tej strony znalazła się strefa dzienna, tj. salon i jadalnia. Dojazd do posesji zlokalizuj na północy. Po tamtej stronie warto przeznaczyć pomieszczenia, które „lubią” mniej słońca – spiżarnia, gabinet, pomieszczenie gospodarcze czy garaż. Pamiętaj również, że dom powinien być położony w wyższej części działki.

Woda

Dom nad jeziorem to marzenie wielu inwestorów. Dobrze jednak, aby wokół Twojej działki nie było zbyt dużo wody, czyli, żeby teren nie był podmokły, o wysokim poziomie wód gruntowych. Wtedy taka działka będzie wymagała osuszenia i zaizolowania piwnic, którym może grozić zalanie.

 

Zakończyłeś wszystkie formalności związane z zakupem działki. Gratulacje! Teraz pora dowiedzieć się, jak przygotować grunt do budowy domu.

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).