Metody ocieplenia domu z poddaszem nieużytkowym – izolacja stropu lub izolacja połaci dachowych

Metody ocieplenia domu z poddaszem nieużytkowym – izolacja stropu lub izolacja połaci dachowych


Nawet 25–30% ciepła może się wydostawać przez źle ocieplony dach lub brak odpowiedniej izolacji poddasza. Skutkiem tego będą zwiększone rachunki za ogrzewanie zimą. Latem brak prawidłowo wykonanego ocieplenia może natomiast doprowadzić do znacznego nagrzewania się budynku. Aby uniknąć takich sytuacji, należy dokładnie ocieplić poddasze – bez względu na to, czy jest ono użytkowe, czy nieużytkowe. Na czym polega ocieplenie poddasza nieużytkowego? Jakie materiały są do tego potrzebne?

Poddasze nieużytkowe służy najczęściej jako strych, przestrzeń wentylacyjna lub miejsce na wiązary dachowe. W przeciwieństwie do poddasza użytkowego, w którym można zaprojektować dowolne pomieszczenie, poddasze nieużytkowe zostaje wykluczone z kubatury netto budynku. Nie stanowi także dodatkowej kondygnacji domu.

Mimo to należy je prawidłowo izolować, aby ograniczyć straty ciepła całego budynku. Izolację można wykonać na dwa sposoby – poprzez ocieplenie połaci dachowych lub stropu.

Izolacja połaci dachowych na poddaszu nieużytkowym – kiedy warto ją wykonać?

Ocieplenie samego dachu sprawi, że ciepło zacznie przenikać z dolnych kondygnacji przez strop na poddasze nieużytkowe. W efekcie strych będzie pośrednio ogrzewany, co zwiększy ogrzewaną część budynku o przestrzeń nieużywaną.

Izolację połaci dachowych na poddaszu dachowym można wykonać, jeśli w przyszłości inwestorzy chcą zaadaptować strych na część mieszkalną. Takie rozwiązanie będzie możliwe, jeśli zostaną dopełnione wszystkie formalności. Kwestie techniczne dotyczą:

Zobacz: schody drewniane czy żelbetowe – które rozwiązanie wybrać? >>

Jak wykonać ocieplenie dachu na poddaszu nieużytkowym?

Do ocieplenia połaci dachowych najczęściej wykorzystuje się maty lub płyty z wełny mineralnej. Ma ona bardzo niski współczynnik przewodności cieplnej – 0,031–0,045 W / (m i wypełnia się przestrzeń między krokwiami.

Zobacz: Foto-instrukcja izolacji dachu skośnego >>

Izolację dachu można wykonać od wewnątrz, co będzie skutkowało zmniejszeniem powierzchni poddasza. Innym rozwiązaniem jest ocieplenie dachu od zewnątrz, nakrokwiowo.

Izolacja stropów na poddaszu nieużytkowym – kiedy warto ją wykonać?

Jeśli inwestorzy nie planują w przyszłości zaadaptować poddasza na część mieszkalną, lepszym rozwiązaniem okaże się ocieplenie stropu na poddaszu. Dzięki temu strych będzie odizolowany od reszty budynku, a przestrzeń nieużytkowa nie będzie pochłaniała energii cieplnej. Dodatkowo montaż izolacji na stropie jest znacznie prostszym zadaniem niż ocieplanie połaci dachowych.

Ocieplenie stropu na poddaszu nieużytkowym – jak wykonać?

Podobnie jak przy ocieplaniu połaci, tak i do ocieplania stropów najlepszym materiałem będzie wełna mineralna dostępna w rolkach. Wełna ułożona na stropie powinna znajdować się między dwoma warstwami folii:

Ocieplenie poddasza nieużytkowego – izolacja połaci dachowych czy izolacja stropu?

Najprostszą metodą ocieplenia poddasza jest rozłożenie materiału izolacyjnego na stropie. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli strych będzie cały czas pełnił funkcję nieużytkową i nie będzie można zaaranżować go na część mieszkalną.

W przypadku, gdy inwestorzy zastanawiają się nad zaadaptowaniem poddasza, lepsza okaże się izolacja połaci dachowych. Aby jednak mieć pewność, że górna kondygnacja domu będzie zgodna z wymaganiami technicznymi, jakim mają odpowiadać powierzchnie mieszkalne, lepiej od razu wybrać projekt domu z możliwością adaptacji poddasza pracowni Dobre Domy. Spełnia on wszystkie wymogi prawne i znacznie ułatwi zagospodarowanie górnej kondygnacji od razu w trakcie budowy lub podczas późniejszego remontu.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje