Wybór odpowiedniego projektu domu to początek każdej inwestycji. Kolejnym krokiem jest oszacowanie budżetu. Tutaj pomocne okazują się kosztorysy, z których dowiesz się o wszystkich niezbędnych wydatkach. Podpowiadamy, który kosztorys wybrać.
W co powinien zaopatrzyć się inwestor? Oprócz projektu domu potrzebny jest dziennik budowy, tablice informacyjne oraz kosztorysy – stanu surowego lub wykończeniowego.
Kosztorys stanu surowego i wykończeniowego – różnice
W kosztorysie stanu surowego (kosztorys prosty) znajdziemy informacje o kosztach związanych z budową domu od fundamentów do etapu stanu surowego zamkniętego (w stanie surowym zamkniętym dom ma okna, drzwi i ścianki działowe). Natomiast kosztorys stanu wykończeniowego to kosztorys rozszerzony, który przedstawia koszty budowy domu, dodatkowo uwzględniając wykonanie prac wykończeniowych (tj. stolarki okiennej i drzwiowej wewnętrznej oraz zewnętrznej, wykończenia ścian i sufitów parteru wraz z dociepleniem stropu, podłogę i posadzkę parteru, elewację i roboty zewnętrze).
Budujesz dom? Oto 30 rzeczy, które musi wiedzieć każdy inwestor: https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/30-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-zanim-zbudujesz-dom/
Co zawiera kosztorys stanu surowego?
Koszty domu doprowadzonego do stanu surowego stanowią około 50–60% całości wydatków i określa je kosztorys prosty. Z kosztorysu domu w stanie surowym zamkniętym dowiesz się o kosztach:
- robót ziemnych i fundamentowych,
- konstrukcji parteru,
- stropu nad parterem oraz elementów żelbetowych,
- konstrukcji poddasza,
- elementów żelbetowych poddasza,
- wykonania dachu,
- wykonania stolarki okiennej i drzwiowej na zewnątrz.
Co zawiera kosztorys stanu wykończeniowego?
Kosztorys etapu wykończeniowego budowy obejmuje koszty:
- robót ziemnych i fundamentowych,
- warstw konstrukcyjnych posadzki i parteru,
- konstrukcji parteru,
- elementów żelbetowych,
- konstrukcji i pokrycia dachu,
- stolarki okiennej i drzwiowej wewnętrznej i zewnętrznej,
- wykończenia ścian i sufitów parteru wraz z dociepleniem stropu,
- podłogi i posadzki parteru,
- elewacji i robót zewnętrznych.
Kosztorys a metoda gospodarcza
Jeżeli wybierzesz projekt domu z kosztorysem stanu surowego lub wykończonego, otrzymasz gratis kosztorys, prezentujący wycenę budowy domu metodą gospodarczą. Taki sposób zakłada wykonanie części prac budowlanych we własnym zakresie przez inwestora, w tym samodzielny zakup materiałów budowlanych i dostarczenie ich na plac budowy.
Zamów profesjonalne kosztorysy na stronie Dobrych Domów:
Pamiętaj!
Ceny podane w kosztorysach nie zawierają podatku VAT i należy je dostosować do średnich cen obowiązujących w rejonie realizacji danej inwestycji.
Przedstawione koszty robót nie stanowią ceny wyjściowej, a jedynie szacunkową wartość, którą powinien zweryfikować inwestor oraz wykonawca robót.
Zestawienia ilościowe materiałów nie mogą stanowić podstawy do zamówienia materiałów budowlanych. Ilość oraz rodzaj materiałów, jakie należy zakupić, określ po konsultacji z wykonawcą oraz po wcześniejszym dostosowaniu projektu do indywidualnych potrzeb i swoich oczekiwań.