Jak wybrać projekt domu? 5 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przed jego zakupem

Jak wybrać projekt domu? 5 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przed jego zakupem


Projektowanie domu to wyzwanie. Oryginalny kształt budynku czy kolor elewacji mają w tym przypadku drugorzędne znaczenie. Przy wyborze projektu istnieją bowiem kluczowe czynniki, które warunkują podjęcie odpowiedniej decyzji. Jak wybrać projekt domu, który będzie funkcjonalny i posłuży Ci długie lata?

Z tekstu dowiesz się:

Wybór odpowiedniego projektu jest niezwykle istotny dla przyszłego funkcjonowania domowników. Warto więc dobrze go przemyśleć – szczególnie pod względem prawnym, finansowym i logistycznym. Poniżej przedstawiamy Ci 5 kluczowych czynników, jakie powinieneś wziąć pod uwagę przed zakupem projektu.

1. Analiza Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

Jeśli planujesz budowę domu, koniecznie sprawdź Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Może się bowiem okazać, że dokument narzuca Ci konkretne warunki zabudowy. Wśród nich najważniejsze są:

Spełnienie tych warunków jest konieczne, by uzyskać pozwolenie na budowę. Wybór projektu zgodnego z wymaganiami MPZP już na wstępie pozwoli Ci uniknąć dodatkowych kosztów związanych z jego późniejszą modyfikacją.

2. Działka budowlana – wielkość i kształt

Wielkość i kształt działki budowlanej mają istotne znaczenie przy budowie domu. Projekt domu na wąską działkę będzie wyglądał inaczej niż ten na działkę kwadratową, która daje więcej swobody. Jeżeli posiadasz ograniczoną przestrzeń, sprawdź, czy budowa domu według wybranego przez Ciebie projektu będzie zgodna z prawem. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych narzuca minimalną odległość zabudowy od granicy działki. Wynosi ona:

Zbyt bliska odległość może skutkować niepotrzebnym konfliktem z sąsiadami. MPZP niekiedy dopuszcza jednak mniejszą odległość budynku od granicy działki (1,5 m) lub nawet budowę bezpośrednio wzdłuż granicy. Jeśli więc potrzebujesz dodatkowej przestrzeni, a plan miejscowy dopuszcza taką możliwość, możesz skorzystać z tego prawa.

Na niewielkich działkach warto także budować domy wielokondygnacyjne. Jeżeli zaś chcesz ograniczyć koszty, wykorzystaj przestrzeń poddasza użytkowego.

3. Orientacja domu względem stron świata

Usytuowanie domu i rozkład pomieszczeń mają istotne znaczenie dla komfortu użytkowania budynku, wpływają bowiem na nasłonecznienie pomieszczeń. Okna zwrócone na południe zapewniają najwięcej światła, dlatego też sprawdzą się w salonie, gabinecie, jadalni i wszędzie tam, gdzie będziesz spędzać czas w ciągu dnia. Jeżeli w domu bywasz głównie popołudniami, okna możesz także ulokować po stronie zachodniej. Po tej stronie najczęściej umiejscawia się również łazienki. Strona północna nadaje się do pomieszczeń gospodarczych i pomocniczych. Wschód działki jest zaś dobrym miejscem na sypialnię.

4. Liczba domowników i ich potrzeby

Projekt budowlany domu jednorodzinnego powinien przewidywać obecne oraz przyszłe potrzeby domowników (w tym ewentualne powiększenie rodziny). Od tego zależy liczba i wielkość pokoi. Równie ważne jest, by dom był jak najbardziej funkcjonalny – podczas wybierania projektu wyobraź sobie ścieżkę, którą poruszasz się po wnętrzu, i zastanów się, jaki układ pomieszczeń będzie dla Ciebie najbardziej komfortowy.

Pamiętaj, że jeżeli w domu mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne, mogą one mieć problem z wchodzeniem po schodach – wtedy warto rozważyć budowę domu parterowego, o ile pozwala na to wielkość i kształt działki.

Ewentualny gabinet, do którego będą przychodzić interesanci, najlepiej jest ulokować w pobliżu wejścia do domu. Rozważ potrzebę posiadania garażu i kotłowni w piwnicy – z uwagi na wygodę domowników oraz wysokie koszty budowy „pod ziemią” lepiej, by te pomieszczenia znajdowały się na parterze. Pamiętaj, że umiejscowienie piecyka gazowego lub kotła regulują odrębne przepisy!

Przeczytaj także: Wskazówki dotyczące wyboru projektu domu dla dużej rodziny.

5. Orientacyjny koszt budowy i późniejszej eksploatacji domu

Ostatnim krokiem podczas wyboru projektu powinno być planowanie kosztów. Dlatego sprawdź, ile kosztuje projekt domu, który Cię zainteresował, i spróbuj oszacować koszty budowy oraz późniejszą eksploatację budynku. Pamiętaj, by wziąć pod uwagę również sposób ogrzewania domu, które zwykle generuje największe koszty (nie zapomnij także o ewentualnych stratach ciepła, które mogą wynikać z układu pomieszczeń).

Jeżeli Twoje wymagania nie są niestandardowe, gotowy projekt będzie tańszy niż korzystanie z indywidualnych usług architektów. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest fakt, że dom według tego samego projektu mógł już powstać, a rozmowa z właścicielem istniejącego budynku może pomóc Ci w oszacowaniu kosztów budowy oraz eksploatacji domu.

Wiesz już, jaki projekt domu wybrać? Już teraz sprawdź projekty domów jednorodzinnych i wybierz ten, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje