Zmarnowane materiały, stracony czas, uciążliwe usterki – to wszystko możliwe konsekwencje pochopnego i nieprzemyślanego wyboru fachowców. Gdy remont lub budowa dotyczą (dosłownie!) naszego dachu nad głową, każda fuszerka może wiązać się ze szczególnie dotkliwymi komplikacjami. Jak więc spośród mnóstwa ofert wybrać dobrego dekarza, który zleconą pracę wykona w pełni profesjonalnie? Niektórzy twierdzą, że zależy to tylko i wyłącznie od szczęścia. My wiemy jednak, że jest inaczej. Oto praktyczne porady, które pozwolą Wam znaleźć najlepszego fachowca i cieszyć się solidnym dachem przez długie lata.
Dobra opinia jest najlepszą reklamą
Poszukiwania dekarza, z którego pracy będziemy usatysfakcjonowani, warto zacząć od zebrania opinii od jego wcześniejszych klientów. W pierwszej kolejności poprośmy o radę najbliższe, zaufane osoby – rodzinę oraz znajomych. Być może ktoś z nich niedawno remontował lub kładł dach i jest zadowolony z pracy wynajętego fachowca? Tego typu informacja znacząco ułatwi nam wybór. Dodatkowo, fora, portale oraz grupy dyskusyjne w mediach społecznościowych, to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat konkretnych fachowców. W internecie poznamy doświadczenia innych inwestorów, z których będziemy mogli wyciągnąć pouczające wnioski.
Po wytypowaniu kilku najatrakcyjniejszych ofert, przychodzi pora aby przyjrzeć się im bliżej. Już na tym etapie możemy zdobyć sporo cennych informacji o konkretnym dekarzu. Współcześnie coraz powszechniejszą praktyką staje się posiadanie przez firmy profilu na Facebooku. W tym miejscu możemy zobaczyć zdjęcia wykonanych realizacji lub poszukać ciekawych inspiracji. Alternatywę dla mediów społecznościowych może stanowić własna strona internetowa. Niektórzy fachowcy chętnie zamieszczają fotografie swoich wcześniejszych prac. Gdy sprawdzimy wszystkie te elementy – czas zapoznać się z cennikiem.
Uwaga na cenę
Każdy profesjonalista ceni swoje usługi. Dlatego też nie liczmy, że znajdziemy bardzo dobrego dekarza przeszukując najtańsze oferty. Szczególnie ryzykowne może być wynajęcie ekipy proponującej stawkę znacząco odstającą od rynkowej średniej. Za zaniżoną ceną nierzadko kryje się słaba jakość, niewielkie doświadczenie, braki w wiedzy lub w warsztacie. Łatwo wyobrazić sobie, jak może skończyć się taka sytuacja. W optymistycznym scenariuszu, powstałe na skutek fuszerki niedociągnięcia uda się usunąć przeprowadzając kilka napraw. W wersji pesymistycznej czeka nas kładzenie dachu od nowa… Oszczędności na robociźnie są więc często tylko pozorne. Za jakość i tak przyjdzie nam ostatecznie zapłacić. Dla własnego dobra, polecamy zainwestować w nią od razu.
Pełna przejrzystość
Zanim złapiemy za słuchawkę i zadzwonimy do wybranego dekarza, warto jeszcze potwierdzić ostatecznie wiarygodność jego działalności pod kątem prawnym. To kolejny prosty krok, który zajmie nam niewiele czasu, a może uchronić przed różnorakimi komplikacjami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda firma musi posiadać numer NIP oraz wpis do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego). Zweryfikowanie tego w internecie pozwoli uniknąć nam wszelkiego rodzaju podejrzanych „specjalistów” pracujących na czarno, którzy w przypadku jakichkolwiek problemów mogą przestać odbierać telefon i zwyczajnie zniknąć z zaliczką. W takiej sytuacji wyegzekwowanie zobowiązań stanie się bardzo trudne lub nawet niemożliwe.
Kiedy mamy wszystko to za sobą, nadchodzi pora aby skontaktować się z dekarzem. Warto przed tą rozmową przygotować sobie wcześniej kilka pytań. Uzyskane odpowiedzi upewnią nas dodatkowo, że mamy do czynienia z solidnym fachowcem, który spełni nasze oczekiwania.
Ważne szczegóły
Choć ostatecznie o jakości pracy nie decydują posiadane dokumenty, to jednak nie należy bagatelizować ich znaczenia. Warto więc w trakcie rozmowy z dekarzem dowiedzieć się na przykład, czy posiada on tytuł czeladnika lub mistrza i czy regularnie uczestniczy w szkoleniach. Za certyfikatami oraz dyplomami stoi wiedza, a także czas i energia poświęcone przez rzemieślnika na doskonalenie się w swoim fachu. Przykładem mogą być szkolenia organizowane przez Akademię CREATON. Otrzymywane przez uczestników certyfikaty stanowią potwierdzenie, iż wynajęty przez nas dekarz jest na bieżąco z nowoczesnymi technologiami oraz nowymi produktami na rynku. Prawdziwy profesjonalista zaoferuje nie tylko wysoką jakość usług, ale także będzie w stanie doradzić nam najkorzystniejsze rozwiązania.
Podczas rozmowy z fachowcem nie powinniśmy pominąć pytania o liczebność jego ekipy dekarskiej. Liczebność grupy powinna być dopasowana do powierzchni dachu, którą trzeba wykonać. Jeżeli dekarzy będzie zbyt mało, to najpewniej prace się przeciągną, a dach może nie zostać ukończony w pożądanym przez nas terminie… Co niekiedy może przełożyć się na dalsze utrudnienia i problemy.
Umowa to gwarancja spokoju
Jeżeli wybrany przez nas dekarz pomyślnie przeszedł wszystkie etapy weryfikacji i zyskał nasze zaufanie, możemy zdecydować się na podpisanie umowy. Dopilnujmy jednak tego, żeby stało się to przed rozpoczęciem prac. Kluczowa jest oczywiście treść samego dokumentu. Będzie on w końcu stanowił nasze zabezpieczenie na wypadek pojawienia się jakichkolwiek komplikacji. Co więc powinno znaleźć się w prawidłowo skonstruowanej umowie? Najważniejsze elementy to m.in.: pełny koszt usługi, zakres i termin prac, dokładne dane wynajętej firmy. Gdy w naszych rękach znajdzie się stosowny dokument, dekarz może przystępować do działania.
Na budowie
Umowa została podpisana, fachowiec pojawił się na czas i rozpoczął prace. Pozostaje już tylko czekać na ich efekt… Z takiego stanowiska wychodzi wielu inwestorów. Znacznie rozsądniej jest jednak potwierdzić słuszność naszego wyboru obserwując działania dekarza oraz jego ekipy. Zauważając nieprawidłowości już w pierwszych dniach budowy lub remontu mamy szansę oszczędzić sobie wielu problemów – nawet jeżeli będzie wymagać to zmiany firmy. Przynajmniej na kilka spraw warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim upewnijmy się, że zatrudniony przez nas specjalista przestrzega przepisów BHP – choćby przy montowaniu rusztowań. Nie mniej istotne jest wyposażenie, którym dysponuje. Dotyczy to zarówno przedmiotów najważniejszych, jak szelki do pracy na wysokości, ale także i zwyczajnych narzędzi. Kto z nas nie słyszał o pseudo-fachowcach, którym zdarzało się zapomnieć o wiertarce lub śrubokręcie? Profesjonaliści dbają również o porządek na budowie, zdając sobie sprawę, iż przekłada się ona na jakość pracy. Kontrolując dekarza nie bądźmy jednak przesadnie dla niego uciążliwi – jest naszym partnerem w przedsięwzięciu. W końcu atrakcyjny, pozbawiony usterek dach jest wspólnym celem inwestora oraz zatrudnionego rzemieślnika.
Stosując się do tych kilku prostych rad, z pewnością uda się Wam znaleźć prawdziwych profesjonalistów pośród dziesiątek podobnych do siebie ofert. Jesteśmy przekonani, iż poświęcony czas przełoży się na jakość dachu, a także Wasze poczucie komfortu. Nawet najlepsze projekty i najdroższe materiały nie zastąpią bowiem doświadczenia, wiedzy oraz umiejętności dobrego dekarza.