Decyzja o rozpoczęciu budowy domu nie powinna być pochopna. Owszem – można budować praktycznie przez cały rok. Co jednak zrobić, jeśli nie miałeś możliwości rozpoczęcia budowy latem? Nie martw się na zapas i sprawdź, które prace wykonasz jesienią i zimą.
Wejście w życie nowego prawa budowlanego przyczyniło się znacząco do skrócenia formalności związanych z budową domu jednorodzinnego i rozpoczęciem jego użytkowania. Można zaryzykować stwierdzenie, że na korzyść inwestorów zmianie ulega nie tylko prawo, lecz także warunki pogodowe.
Budowa domu jesienią
Coraz cieplejsza jesień i lekka zima powodują, że część robót można rozpocząć już po 20. września, a niektóre dokończyć, gdy spadnie pierwszy śnieg, lub poczekać do wiosny. Dlatego jesienią niektórzy inwestorzy stawiają fundamenty. Nie warto odkładać tego na zimę, ponieważ ujemne temperatury powodują zamarzanie ziemi i utrudniają prowadzenia wykopów.
Jesień to dobra pora na budowanie, ale lepiej nie zwlekać z poszukiwaniami ekipy budowlanej do astronomicznego końca lata. Jeżeli zrobisz to na początku lata, będziesz mieć pewność, że od września robotnicy wejdą na budowę i zdążą wykopać fundamenty oraz doprowadzić inwestycję do stanu surowego otwartego, zanim nastaną mrozy. Dopilnuj, żeby jak najmniej zewnętrznych prac budowlanych przypadło na koniec jesieni i początek zimy.
Sprawdź, jak wybrać dobrą ekipę budowlaną: https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/jak-znalezc-dobra-ekipe-budowlana/.
Jeżeli chcesz przerwać budowę na czas zimy, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu murów i stropów na ten czas. Do tego celu możesz wykorzystać styropian. Poza tym trzeba dopilnować, by ekipa budowlana odeskowała otwory na okna i zabezpieczyła dach, kładąc na nim papę albo folię.
Budowa domu zimą…
…jest możliwa, wiąże się jednak z wyzwaniami dla inwestorów i ekipy budowlanej. Które prace można wykonać w czasie opadów śniegu i mrozów?
- Ocieplanie – pod warunkiem, że użyjesz materiałów przeznaczonych do prac zimą (np. zaprawy cementowej dostosowanej do ujemnych temperatur, specjalnych klejów do styropianu czy dodatków przeciwmrozowych). Pamiętaj, że niektóre materiały budowlane, jak kleje czy spoiwa, używane zimą tracą swoje właściwości, co może skutkować koniecznością późniejszych poprawek. Nagłe zmiany temperatur jesienią i zimą także nie służą trwałości i jakości wykonywanych robót. Kładzenie tynków oraz wylewanie posadzek, czyli „prace mokre”, lepiej wykonywać, gdy na zewnątrz panują dodatnie temperatury (powyżej 5°C).
- Jeżeli budynek jest w stanie surowym otwartym (przeczytasz o nim tutaj), Twoja ekipa może prowadzić prace murarskie wewnątrz pod warunkiem, że dokładnie zabezpieczy okna folią i zadba o ogrzewanie pomieszczeń oraz ich wentylację. W przypadku stanu surowego zamkniętego zimą można budować ścianki działowe, kłaść tynki i glazurę. Decydując się na prace budowlane zimą, pamiętaj, że najlepsze będą materiały, które nie wymagają dużej zawartości wody (nie stosuj zapraw wapiennych, ponieważ zawierają jej dużo).
- Jeśli chcesz kontynuować pracę po ustaniu mrozów, a budynek został doprowadzony do etapu fundamentów, zapewnij ochronę przed śniegiem, ujemnymi temperaturami czy wodą. Pamiętaj również o użyciu folii do ochrony miejsc przy otworach okiennych i górnych krawędziach murów. Zabezpiecz też ujęcie wody zawsze, gdy opuszczasz budowę. Możesz spuścić ciecz z instalacji, by nie dopuścić do uszkodzenia rur. Zwróć uwagę na odprowadzenie wód opadowych z terenu budowy, a zwłaszcza tych pochodzących z topniejącego śniegu.
Jakie są koszty budowy domu jesienią i zimą?
Z pewnością w grudniu, styczniu i lutym inwestorzy muszą się liczyć z większymi wydatkami ze względu na ogrzewanie pomieszczeń czy wyższe koszty robocizny dla ekipy za pracę w bardziej wymagających warunkach. Prace jesienią, podobnie jak latem, należą do tańszych.
Więcej o kosztach budowy domu w 2015 roku przeczytasz w naszym poradniku.