Jak rozplanować budowę domu w sezonie jesienno-zimowym?

Jak rozplanować budowę domu w sezonie jesienno-zimowym?


Decyzja o rozpoczęciu budowy domu nie powinna być pochopna. Owszem – można budować praktycznie przez cały rok. Co jednak zrobić, jeśli nie miałeś możliwości rozpoczęcia budowy latem? Nie martw się na zapas i sprawdź, które prace wykonasz jesienią i zimą.

Wejście w życie nowego prawa budowlanego przyczyniło się znacząco do skrócenia formalności związanych z budową domu jednorodzinnego i rozpoczęciem jego użytkowania. Można zaryzykować stwierdzenie, że na korzyść inwestorów zmianie ulega nie tylko prawo, lecz także warunki pogodowe.

Budowa domu jesienią

Coraz cieplejsza jesień i lekka zima powodują, że część robót można rozpocząć już po 20. września, a niektóre dokończyć, gdy spadnie pierwszy śnieg, lub poczekać do wiosny. Dlatego jesienią niektórzy inwestorzy stawiają fundamenty. Nie warto odkładać tego na zimę, ponieważ ujemne temperatury powodują zamarzanie ziemi i utrudniają prowadzenia wykopów.

Jesień to dobra pora na budowanie, ale lepiej nie zwlekać z poszukiwaniami ekipy budowlanej do astronomicznego końca lata. Jeżeli zrobisz to na początku lata, będziesz mieć pewność, że od września robotnicy wejdą na budowę i zdążą wykopać fundamenty oraz doprowadzić inwestycję do stanu surowego otwartego, zanim nastaną mrozy. Dopilnuj, żeby jak najmniej zewnętrznych prac budowlanych przypadło na koniec jesieni i początek zimy.

Sprawdź, jak wybrać dobrą ekipę budowlaną: https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/jak-znalezc-dobra-ekipe-budowlana/.

Jeżeli chcesz przerwać budowę na czas zimy, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu murów i stropów na ten czas. Do tego celu możesz wykorzystać styropian. Poza tym trzeba dopilnować, by ekipa budowlana odeskowała otwory na okna i zabezpieczyła dach, kładąc na nim papę albo folię.

Budowa domu zimą…

…jest możliwa, wiąże się jednak z wyzwaniami dla inwestorów i ekipy budowlanej. Które prace można wykonać w czasie opadów śniegu i mrozów?

Jakie są koszty budowy domu jesienią i zimą?

Z pewnością w grudniu, styczniu i lutym inwestorzy muszą się liczyć z większymi wydatkami ze względu na ogrzewanie pomieszczeń czy wyższe koszty robocizny dla ekipy za pracę w bardziej wymagających warunkach. Prace jesienią, podobnie jak latem, należą do tańszych.

Więcej o kosztach budowy domu w 2015 roku przeczytasz w naszym poradniku.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje