Czasy się zmieniają. Tradycyjny model rodziny 2+2, czyli rodzice z dwójką dzieci, powoli przestaje wieść prym. Coraz częściej planujemy mieszkać w pojedynkę. A ponieważ koszt kupna mieszkania zrównuje się już z kosztem budowy małego domu, to chętniej wybieramy tę drugą opcję. Zapoznaj się z czterema projektami małych domów i znajdź coś dla siebie.
Rozprzestrzeniająca się moda na bycie „singlem” stanowi inspirację dla wielu architektów. Nowe trendy sprawiły, że powstały pomysły na domy przeznaczone dla niewielkiej liczby osób. Marzy Ci się mały dom w mieście lub na jego przedmieściach? Znajdź ten idealny dla Ciebie.
Jakie cechy powinien spełniać dom przeznaczony dla singla? Potrzeby singli można streścić w jednym zdaniu: minimum powierzchni, maksimum swobody. Brzmi dość innowacyjnie, ponieważ trudno wyobrazić sobie „mały” dom. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych.
Benedykt – niewielki dom dla singla
99 m2 powierzchni użytkowej w projekcie Benedykt zapewnia naprawdę dużo przestrzeni i swobody. W strefie dziennej zaplanowane jest połączenie salonu z jadalnią oraz kuchnią. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się nie tylko na co dzień, lecz także podczas spotkań towarzyskich – dużo miejsca, brak ograniczeń. Gospodarz bierze udział w wydarzeniu nawet wtedy, gdy szykuje posiłek w kuchni. Na parterze znajdziemy także dodatkową toaletę oraz pomieszczenie, które może pełnić funkcję schowka lub spiżarni. Istotnym elementem gwarantującym nowoczesny wygląd domu jest przeszklona ściana z widokiem na ogród. Dzięki temu otrzymujemy optycznie większą przestrzeń i kontakt z naturą. Prywatna część budynku to aż trzy pokoje i przestronna łazienka. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by oddzielić sypialnię od gabinetu. Mamy także miejsce dla gości. Zanim wejdziemy do środka, możemy podziwiać nowoczesną elewację ozdobioną tynkiem strukturalnym oraz okładziną kamienną i drewnianą. Minimalistyczna elegancja.
Dawid – projekt domu o powierzchni mniejszej niż 90m2
Dawid to nieco mniejszy dom, w którym zaplanowano 89,8 m2 powierzchni użytkowej. Rozbudowanie go w pionie (użytkowe poddasze) zamiast w poziomie sprawia, że idealnie sprawdzi się na wąskich działkach. Nietypowe wymiary nie przeszkodziły w wydzieleniu klasycznych stref. Dzienna znajduje się na parterze i zaliczamy do niej wiatrołap, hall, toaletę, kuchnię z jadalnią oraz pokój dzienny. Na uwagę zasługuje duże okno narożne dodające całemu projektowi charakteru. Poddasze również składa się z trzech pokoi oraz łazienki. Ich aranżacja zależy jedynie od Twoich potrzeb i pomysłowości.
Lea – prosty projekt małego domu
Choć projekt Lea na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, to zapewnia dużo swobody. Bardzo prosta, niezbyt rozbudowana bryła oraz nieskomplikowany dach to sposób na ograniczenie kosztów budowy. Dużo przeszkleń i jasne kolory sprawiają, że dom wygląda na większy i bardziej przestronny niż w rzeczywistości. To na pewno duży plus. W oryginalnym projekcie kuchnia stanowi oddzielne pomieszczenie, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ją z jadalnią i salonem. Schody, dla większego zaskoczenia, ukryte są w klatce schodowej prowadzącej na poddasze. Dzięki temu zyskujesz więcej prywatności. Na poddaszu znajdziesz trzy pokoje i dużą łazienkę, z której ucieszy się nie jedna osoba. Nowoczesny charakter domu podkreślono okładziną kamienną na elewacji. Ten „drobiazg” tworzy klimat całego budynku.
Letycja – dom dla singla z samochodem
Parterowa, postawiona na betonowych fundamentach Letycja przeznaczona jest do większych działek, ale też jako jedyna z wymienionych tu projektów posiada garaż, do którego przechodzi się bezpośrednio z pomieszczenia gospodarczego. Garaż to ukłon w stronę zmotoryzowanych singli. Kuchnia otwarta na salon z częścią jadalną optycznie daje wrażenie przestrzenności. Efekt ten potęgują duże przeszklenia. W części prywatnej znajdziesz dwa pokoje oraz łazienkę. Warto zauważyć również obecność dodatkowej toalety, spiżarni oraz wnęki na zabudowaną szafę w hallu.
Niewielkie domy mogą być bardzo przestrzennie zaprojektowane. I, co ważne, stanowią inwestycję na przyszłość.