Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Elewacja domu pod lasem – o czym warto pamiętać?

Elewacja domu pod lasem – o czym warto pamiętać?


Wybudowanie domu w bezpośrednim sąsiedztwie lasu to sposób na ucieczkę od miejskiego zgiełku i zapewnienie sobie prywatności. Taka lokalizacja wymusza jednak nieco inne wykończenie elewacji niż w przypadku domu w centrum miasta. Zobacz, jak zapobiec pojawianiu się glonów i pleśni na elewacji domu pod lasem.

Dom wybudowany w pobliżu terenów zielonych jest narażony na zjawisko tzw. agresji mikrobiologicznej. Polega ono na porastaniu ścian przez glony i mchy, zwłaszcza na najsłabiej oświetlonych fragmentach elewacji. Na elewację – silniej niż w przypadku domów w mieście – oddziałuje wilgoć, obniżająca poziom izolacji termicznej ścian. To również skutkuje rozwojem pleśni i grzybów, a w efekcie nawet odpadaniem fragmentów tynku.

Izolacja termiczna i przeciwwilgociowa – podstawa ochrony elewacji domu w lesie

W domach znajdujących się blisko lasu szczególnie ważne jest odpowiednie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej pionowej (na powierzchni ścian fundamentowych) i poziomej (na styku fundamentów i ścian zewnętrznych). Nie bez znaczenia pozostaje również dobrze dopasowana izolacja termiczna – ocieplenie pełni bowiem również funkcję bariery dla mikroflory.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułów:

Wykończenie ścian – zadbaj o odpowiednie produkty

Ściany w domach pod lasem powinny zostać pokryte materiałem odpornym na wilgoć i działanie mikroorganizmów. Warunków tych nie spełniają popularne tynki akrylowe. Lepiej zdecydować się na wykończenie elewacji produktami opartymi na krzemieniu organicznym, takimi jak silikatowe masy tynkowe oraz tynki z dodatkiem preparatów biologicznie czynnych. Warto zastosować również odpowiednie farby elewacyjne – szczególnie odporne na działanie wilgoci są preparaty silikonowe.

Bezpieczny dach – chroń dom przed wilgocią od góry

Elewacja to jednak nie wszystko. Na działanie wilgoci i mikroorganizmów jest narażone również pokrycie dachowe. Rozwiązaniem staną się dachówki angobowane lub glazurowane. Ich gładka powierzchnia sprawia, że samoistnie oczyszczają się przy każdym deszczu.

Jak zwalczyć mchy i glony?

Jeśli jednak na elewacji pojawią się mikroorganizmy, należy usunąć je za pomocą strumienia wody, a następnie oczyścić ścianę szczotką. Następnie na czystą powierzchnię powinno się nanieść środki grzybobójcze. Po ich wyschnięciu ścianę można ponownie zagruntować i pomalować.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie