Jak zabezpieczyć ściany przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć ściany przed wilgocią?


Wilgoć przenika do domu z zewnątrz m.in. przez źle zabezpieczone ściany i uszkodzone rynny. Produkują ją również domownicy podczas prania czy gotowania. Jej nadmiar nie tylko obniża komfort życia, lecz także może naruszyć konstrukcję ścian domu. Prawidłowe przygotowanie ścian w czasie budowy może jednak znacznie obniżyć ryzyko zawilgocenia budynku.

W czasie budowy i wykończenia domu należy wykonać szereg prac, które zapobiegną przenikaniu wilgoci do wnętrza budynku. Powinno się szczególnie zadbać o izolację i uszczelnienie ścian i fundamentów.

Zobacz, którędy wilgoć atakuje Twój dom

Zabezpieczenie murów przed wilgocią

Jeśli ściany nie zostaną pokryte tynkiem, powinny być zabezpieczone specjalnym impregnatem do muru. W innym przypadku staną się łatwym celem dla wody z opadów atmosferycznych. Na skutek zawilgocenia spada wytrzymałość muru, który może się kruszyć, a także jego izolacja termiczna (co powoduje straty energetyczne).

W celu uzyskania optymalnej ochrony impregnat należy nakładać co kilka lat. Impregnacji i konserwacji nie wymagają jedynie ściany z klinkieru.

Uszczelnienie elementów konstrukcyjnych

Wilgoć często dostaje się do wnętrza także przez:

Wykonanie bariery hydrofobowej

Zawilgocenie ścian czasami wynika również z nasiąknięcia fundamentów wodą – zjawisko to nazywane jest podciągnięciem kapilarnym. Dlatego w czasie budowy należy zadbać o izolację przeciwwilgociową:

Zobacz również:

Izolacja ścian wewnętrznych

Kuchnia, łazienka i pralnia to pomieszczenia, w których wysoki poziom wilgoci utrzymuje się niemal przez cały czas. Jeżeli wentylacja działa prawidłowo, to problem z pleśnią i innymi oznakami zawilgocenia nie powinien się pojawiać. Warto jednak zadbać o dodatkową izolację przeciwwilgociowej ścian wewnętrznych. Skutecznym i powszechnie stosowanym materiałem izolującym pod płytki (zarówno na podłodze, jak i na ścianach) w łazience, kuchni czy pralni jest folia w płynie. Należy uzupełnić ją taśmami (do ochrony styków ścian i podłóg) oraz kołnierzami (które umieszcza się przy kratkach ściekowych).

Chcesz wiedzieć więcej o sposobach walki z wilgocią w domu? Sprawdź, jak przeciwdziałać wilgoci na poddaszu.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje