Jak zabezpieczyć ściany przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć ściany przed wilgocią?


Wilgoć przenika do domu z zewnątrz m.in. przez źle zabezpieczone ściany i uszkodzone rynny. Produkują ją również domownicy podczas prania czy gotowania. Jej nadmiar nie tylko obniża komfort życia, lecz także może naruszyć konstrukcję ścian domu. Prawidłowe przygotowanie ścian w czasie budowy może jednak znacznie obniżyć ryzyko zawilgocenia budynku.

W czasie budowy i wykończenia domu należy wykonać szereg prac, które zapobiegną przenikaniu wilgoci do wnętrza budynku. Powinno się szczególnie zadbać o izolację i uszczelnienie ścian i fundamentów.

Zobacz, którędy wilgoć atakuje Twój dom

Zabezpieczenie murów przed wilgocią

Jeśli ściany nie zostaną pokryte tynkiem, powinny być zabezpieczone specjalnym impregnatem do muru. W innym przypadku staną się łatwym celem dla wody z opadów atmosferycznych. Na skutek zawilgocenia spada wytrzymałość muru, który może się kruszyć, a także jego izolacja termiczna (co powoduje straty energetyczne).

W celu uzyskania optymalnej ochrony impregnat należy nakładać co kilka lat. Impregnacji i konserwacji nie wymagają jedynie ściany z klinkieru.

Uszczelnienie elementów konstrukcyjnych

Wilgoć często dostaje się do wnętrza także przez:

Wykonanie bariery hydrofobowej

Zawilgocenie ścian czasami wynika również z nasiąknięcia fundamentów wodą – zjawisko to nazywane jest podciągnięciem kapilarnym. Dlatego w czasie budowy należy zadbać o izolację przeciwwilgociową:

Zobacz również:

Izolacja ścian wewnętrznych

Kuchnia, łazienka i pralnia to pomieszczenia, w których wysoki poziom wilgoci utrzymuje się niemal przez cały czas. Jeżeli wentylacja działa prawidłowo, to problem z pleśnią i innymi oznakami zawilgocenia nie powinien się pojawiać. Warto jednak zadbać o dodatkową izolację przeciwwilgociowej ścian wewnętrznych. Skutecznym i powszechnie stosowanym materiałem izolującym pod płytki (zarówno na podłodze, jak i na ścianach) w łazience, kuchni czy pralni jest folia w płynie. Należy uzupełnić ją taśmami (do ochrony styków ścian i podłóg) oraz kołnierzami (które umieszcza się przy kratkach ściekowych).

Chcesz wiedzieć więcej o sposobach walki z wilgocią w domu? Sprawdź, jak przeciwdziałać wilgoci na poddaszu.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).