Jak przeciwdziałać wilgoci na poddaszu?

Jak przeciwdziałać wilgoci na poddaszu?


Dokładnie wykonana izolacja dachu zapewnia komfort termiczny na poddaszu w chłodne dni, a w czasie ciepłych – mniejsze nagrzewanie wnętrza. W ciągu lat użytkowania domu lub na skutek zaniedbań na etapie budowy dachu, jakie dają o sobie znać dopiero po pewnym czasie, mogą pojawić się nieszczelności. Ich efektem jest przenikanie wilgoci, która może przyczynić się do osłabienia więźby dachowej oraz negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników.

Dach to ukoronowanie każdego domu. Jaki powinien być, żeby chronił budynek? Szczelny, czyli nieprzepuszczający wody i wilgoci, oraz odporny na warunki atmosferyczne. Poza tym solidna izolacja dachu z zewnątrz i wewnątrz pozwala zredukować straty ciepła z ogrzewanych wnętrz, a tym samym obniżyć koszty eksploatacji budynku.

Co jednak zrobić, gdy wybrałeś gotowy projekt domu z poddaszem użytkowym, a po kilku miesiącach po wprowadzeniu się zaskoczyła Cię wilgoć? Co spowodowało, że zaczęła się gromadzić?

Dlaczego w domu powstaje wilgoć?

Zbudowałeś wymarzone cztery kąty, urządziłeś sypialnię lub gabinet na poddaszu, ale zaczynasz mieć wątpliwości, czy wszystko jest w porządku? Czujesz nieprzyjemną wilgoć i zapach? Jeżeli ponadto zauważyłeś, że:

oznacza to bez wątpienia, że izolacja dachu jest nieszczelna. W takiej sytuacji nie może być mowy nie tylko o komforcie cieplnym, lecz także o codziennej eksploatacji poddasza.

Jakie są przyczyny wilgoci na poddaszu? Oprócz błędów przy wykonaniu konstrukcji dachu wpływ mogą mieć:

Nie ignoruj wilgoci na poddaszu – jej obecność może być nie tylko zabójcza dla zdrowia całej rodziny, ale również spowoduje osłabienie, a w rezultacie uszkodzenie więźby dachowej i utratę wszystkich właściwości dachu. Warto przeprowadzać także coroczne przeglądy połaci dachu, zarówno od strony pokrycia, jak i od wewnątrz. Dzięki temu istnieje szansa, że uda się wykryć źródła wilgoci zanim rozprzestrzeni się ona na dużych obszarach.

Jak walczyć z wilgocią na poddaszu?

Niekiedy, gdy wilgoć opanowała dużą część poddasza, konieczne jest rozebranie pokrycia lub zastosowanie dodatkowego ocieplenia. Natomiast jej niewielkie ślady, np. w postaci niedużych plam pleśni na ścianach, należy umyć i zastosować środek grzybobójczy na miejsca dotknięte grzybem, jak również te znajdujące się kilkadziesiąt centymetrów od jego źródła. Pamiętaj, żeby po skończeniu koniecznie wywietrzyć wnętrze, ponieważ substancje, które pozwalają pozbyć się pleśni, nie są obojętne dla zdrowia.

A co robić, gdy grzyb zajął duże powierzchnie ściany? Wtedy konieczna może się okazać wymiana płyty gipsowo-kartonowej lub usunięcie tynku i zastosowanie produktu zwalczającego grzyby, a następnie ponowne pokrycie tynkiem.

Sposobem na wilgoć są również specjalne osuszacze, które pochłaniają wilgoć i następnie gromadzą ją w osobnym zbiorniku.

O izoalacji przed wodą należy myśleć już na samym początku budowy. Profesjonalnie wykonane prace dekarskie i zastosowanie wysokiej jakości materiałów pozwolą uniknąć pojawienia się wilgoci w czasie użytkowania domu oraz konieczności poprawek czy nawet wymiany izolacji.

Twoje poddasze powinno być nie tylko pozbawione wilgoci, lecz także ciche i przytulne. Zobacz, jak zadbać o komfortowe wnętrze tutaj.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje