Czy właściciel działki może wszystko? Jego najważniejsze prawa i obowiązki

Czy właściciel działki może wszystko? Jego najważniejsze prawa i obowiązki


Zasada „Wolność, Tomku, w swoim domku” nie zawsze obowiązuje właścicieli działek i położonych na nich nieruchomości. Wprost przeciwnie – wiele kwestii, związanych choćby ze sprzątaniem czy wycinką drzew (nawet tych posadzonych przed laty), jest uregulowanych, a złamanie przepisów grozi dotkliwymi karami pieniężnymi.

W ubiegłym roku wprowadzono liczne zmiany w polskim prawie, które bezpośrednio wpływają na życie właścicieli działek – dotyczyły m.in. prawa budowlanego, a także innego naliczania kar za nielegalną wycinkę drzew.

  1. Wycinka drzew i krzewów

Na wycinkę musisz uzyskać pozwolenie od urzędu miasta lub gminy. Pozwolenie nie jest wymagane we wszystkich przypadkach – np. jeśli chcesz ściąć:

W pozostałych przypadkach wycinka musi być poprzedzona zgłoszeniem i odpowiednią decyzją urzędnika. Warto o tym pamiętać, ponieważ – jeśli drzewo zetniesz „nielegalnie” –czeka Cię kara. W stosunku do ubiegłego roku (2015) kary te co prawda uległy złagodzeniu, w dalszym ciągu jednak kwoty przyprawiają o zawrót głowy. Zasada generalna jest niezmienna – im starsze (grubsze) drzewo, tym kara za ścięcie 1 cm obwodu drzewa wyższa:

 

  1. Budowa lub przebudowa domu

W ubiegłym roku uproszczono przepisy pozwalające na budowę domu jednorodzinnego. Do tej pory należało się starać o pozwolenie na rozpoczęcie budowy, obecnie wystarczy zgłosić jej fakt, a więc poinformować urząd o swoich zamiarach. Jeśli w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia nie dostaniesz odpowiedzi w tej sprawie, to oznacza, że urząd wyraził tzw. milczącą zgodę, a Ty możesz bez przeszkód przystępować do dzieła.

W dwóch przypadkach procedura uzyskania pozwolenia nadal obowiązuje. Musisz uzyskać pozwolenie, kiedy:

Podobnie z przebudową domu jednorodzinnego – na takie działania również nie potrzebujesz pozwolenia, musisz więc jedynie dokonać zgłoszenia. Pozwolenie okazuje się wymagane, kiedy w wyniku przebudowy obszar oddziaływania się zwiększa i wykracza poza działkę.

Poznaj tutaj prawa i obowiązki inwestora na działce budowlanej.

  1. Prawo sąsiedzkie – nie rób drugiemu…

Choć prawo sąsiedzkie nie jest nazwane wprost w polskim prawodawstwie, istnieje wiele przepisów z kodeksu cywilnego określających stosunki dobrosąsiedzkie i wynikające z nich obowiązki. Podstawową kwestią są immisje, czyli takie działania, które wykonujesz na swojej nieruchomości, a ich skutki odczuwa sąsiad. To sytuacje, kiedy np. palisz ognisko i spalenizna jest uciążliwa dla otoczenia lub też uporczywie hałasujesz (bo stale, dzień w dzień przeprowadzasz jakieś głośne prace). Z kodeksu cywilnego wynika, że właściciel nieruchomości powinien dołożyć wszelkich starań, aby wykorzystywać przysługujące mu prawo, nie zakłócając innym korzystania z sąsiedniej nieruchomości. Sprawa nie jest sprecyzowana jasno i może się skończyć w sądzie, dlatego dobrze stosować starą zasadę – nie rób drugiemu, co tobie niemiłe.

A jak to jest z budową ogrodzenia na działce? Dowiesz się tutaj.

  1. Wywóz śmieci i porządek na działce

Jako właściciel działki musisz dbać o jej należyte utrzymanie. Po 2013 roku, czyli po wprowadzeniu tzw. ustawy śmieciowej, to na właścicielu ciąży obowiązek utrzymania czystości w obrębie nieruchomości, a także na chodniku, który bezpośrednio do niej przylega. Jeśli to zaniedbasz, możesz zapłacić grzywnę w wysokości nawet 1500 zł.

Chcesz wiedzieć, czy kupno działki rolnej obniży koszty budowy domu? Dowiesz się z poradnika pracowni Dobre Domy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje