Prawa i obowiązki inwestora na działce budowlanej

Prawa i obowiązki inwestora na działce budowlanej


W ostatnich dniach czerwca 2015 roku weszła w życie nowa ustawa o prawie budowlanym, która znacznie uprościła proces wystawiania zgody na budowę domu. Niemniej jednak każdy właściciel działki budowlanej powinien znać wszystkie prawa i obowiązki korzystania z wykupionego terenu, gdyż nieprzestrzeganie przepisów wiąże się z karami finansowymi.

Zmiany funkcjonujące w prawie budowlanym od połowy 2015 roku przyniosły wiele korzyści dla inwestorów. Przede wszystkim została uproszczona procedura otrzymywania zgody na postawienie domu. Zamiast pozwolenia na budowę właściciel działki może skorzystać ze „zgłoszenia z projektem”.

Przeczytaj tutaj o pięciu najważniejszych zmianach w prawie budowlanym.

  1. Przygotowanie do budowy domu

W związku z wprowadzonymi zmianami pozwolenie na budowę nie jest już wymagane. Proces, który trwał niekiedy nawet 3 miesiące, został skrócony do około 30 dni. W tym czasie starosta może wyrazić sprzeciw, jeżeli według niego działka nie spełnia założeń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgłoszenie z projektem po upływie miesiąca jest automatycznie stemplowane. Po zawiadomieniu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia budowy można od razu rozpocząć pracę.

  1. Obowiązki inwestora podczas budowy

Według zaktualizowanego dokumentu Prawo budowlane do obowiązków inwestora prowadzącego budowę należą:

Powinien także zlecić projektantowi sporządzenie informacji o obszarze oddziaływania obiektu. Jest to niezbędne do otrzymania decyzji dotyczącej zgłoszenia z projektem. Gdy projektant ustali, że zakres oddziaływania budynku przekracza granice działki, niezbędne okaże się pozwolenie na budowę.

  1. Usytuowanie budynku a granice działki

Postawienie domu w odpowiedniej odległości od granicy działki jest bardzo ważne ze względu na komfort własny oraz sąsiadów.

Pamiętaj, że odległość ściany domu od granicy działki powinna wynosić minimum:

Bliżej granicy mogą się znajdować natomiast:

  1. Zakazy dotyczące działek rekreacyjnych i działek budowlanych

Właściciele działek służących jedynie wypoczynkowi powinni wiedzieć, że funkcjonujące przepisy zabraniają:

Na niektórych działkach nie można także ani myć, ani naprawiać samochodów.

Ponadto na każdej działce bez względu na to, czy jest to teren rekreacyjny czy działka budowlana, trzeba zwracać uwagę na sąsiadów. W związku z tym w większości miejsc nie można:

Zanim zdecydujesz się na budowę swojego wymarzonego wolnostojącego domu na działce budowlanej lub kupisz na własność teren przeznaczony do odpoczynku, zapoznaj się z podstawowymi prawami i obowiązkami inwestora. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć swoją działką przez wiele lat. Zadbaj też o przygotowanie odpowiedniego projektu domu, który będzie spełniał formalne wymogi niezbędne podczas procesu administracyjnego. Wejdź na stronę www.dobredomy.pl i wybierz najlepszy dom dla siebie.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).