Kupno działki rolnej – czy obniży koszty budowy domu?

Kupno działki rolnej – czy obniży koszty budowy domu?


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku można było nabyć
1 m2 ziemi rolnej średnio za 3,70 zł. Dla porównania ceny za 1 m2 działki budowlanej oscylowały od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Przebitka jest więc bardzo duża. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób myśli o kupnie gruntu rolnego i przekształceniu go w działkę budowlaną.

Jak sama nazwa wskazuje, działki rolne są przeznaczone pod prowadzenie działalności rolnej – czyli uprawy, hodowlę zwierząt, produkcję ogrodniczą, sadowniczą i rybną. Budowę mieszkalną na tego typu gruntach może rozpocząć jedynie rolnik. A zatem ten, kto w myśl ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (art. 6.1.):

Jeśli więc chcesz się zdecydować na kupno taniej działki pod budowę domu, musisz uzyskać uprawnienia rolnicze. Istnieje jednak jeszcze kilka rozwiązań, dzięki którym zyskasz szansę, by postawić nieruchomość na gruncie rolnym – wymaga to jednak trochę zachodu.

Kupno siedliska na działce rolnej

Siedlisko to zespół budynków mieszkalno-gospodarczych na ziemi rolnej, której właścicielem jest rolnik. Ma on prawo rozporządzać swoimi nieruchomościami wedle uznania, dlatego może sprzedać zabudowę siedliskową wraz z ziemią osobom bez wykształcenia rolniczego. W ten sposób człowiek, który w świetle przepisów nie może wybudować domu na działce rolnej, staje się właścicielem takiej nieruchomości.

Minusem – i to zasadniczym – jest jednak fakt, że nie będzie mógł zburzyć starych budynków i postawić w ich miejsce domu swoich marzeń (to bowiem wymaga odrolnienia działki). Ma natomiast prawo remontować i przebudowywać nieruchomości.

Odrolnienie działki – krok po kroku

Budowa domu na działce rolnej jest możliwa po jej odrolnieniu. Nie jest to jednak ani łatwe, ani szybkie, ani skuteczne. Istnieją dwie drogi proceduralne

  1. Zmiana przeznaczenia gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzeni (MPZP)
  2. Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ); tę ścieżkę stosuje się, gdy ziemia jest nieobjęta przez MPZP.

Zmiana przeznaczenia gruntu obywa się jedynie przez sporządzenie nowego planu – konieczne okazuje się podjęcie uchwały przez Radę Gminy (albo Radę Miasta – grunty rolne mogą znajdować się również w mieście), a następnie dopiero przeprowadzenie całej procedury planistycznej.

Działka, na której chcemy zbudować dom, musi spełnić kilka warunków:

Po odrolnieniu – wyłączenie działki spod produkcji rolnej

Kiedy procedura odrolnienia jest już za Tobą, musisz wyłączyć działkę spod produkcji rolnej i złożyć wniosek w tej sprawie do starosty. Starostwo decyduje, czy takie wyłączenie będzie możliwe, a wpływ na to ma m.in. rodzaj gleby. W przypadku gleb niskiej jakości (klasy IV, IV a, IV b, V i VI) decyzja nie może być odmowna, w przypadku zaś gleb klasy I, II, III, III a, III b wniosek może zostać rozpatrzony zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.

Budowa domu na działce rolnej – czy się opłaca?

Kupno gruntów rolnych pod budowę domu wiąże się z dużym ryzykiem. Co jeżeli zainwestujesz kilkadziesiąt tysięcy złotych w ziemię, na której nie postawisz żadnej nieruchomości – tu wszystko zależy od decyzji urzędników. Odrolnienie to procedura bardzo żmudna i czasochłonna, ponieważ jej długości nie regulują przepisy prawa. Warto też pamiętać o tym, że zmiana statusu ziemi (z rolnej na budowlaną) łączy się również z poniesieniem dodatkowych, wcale nie niskich kosztów, jak choćby wizyty u notariusza, opłaty roczne ustawione przez starostwo.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje