CZY WARTO UBEZPIECZYĆ DOM?

CZY WARTO UBEZPIECZYĆ DOM?


Twój dom narażony jest na rozmaite zagrożenia, od włamania po zdarzenia losowe, takie jak huragan, powódź i pożar. Przeczytaj, dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie.

Zakres ubezpieczenia

Wybierając ubezpieczyciela warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim zastanów się, na jakie szkody narażona jest Twoja posesja. Jeśli Twój dom stoi na wzniesieniu, ubezpieczenie od powodzi będzie raczej na wyrost. Zakres ubezpieczenia warto dokładnie skonsultować z agentem ubezpieczeniowym. Można też porównać po prostu oferty różnych towarzystw, czytając dokładnie ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Zawarte w nich informacje pozwolą się zorientować, co w szczególności obejmuje umowa.

Definicje i pojęcia

Firmy ubezpieczeniowe różnie rozumieją pojęcia, którymi się posługują. Ogólne warunki ubezpieczenia ściśle określają, jakie elementy domu są objęte umową. Lektura definicji, które można znaleźć w tym dokumencie, nie należy do najprzyjemniejszych, ale pozwala się przekonać, czego dokładnie możesz oczekiwać od ubezpieczyciela. Firmy bardzo różnie rozumieją szkody wywołane pożarem, przepięciem czy zalaniem. Różny może być też zakres czynników, które brane są pod uwagę: deszcz, wiatr, grad, uderzenie pioruna, eksplozja, pożar, osuwanie się i zapadanie gruntu czy upadek drzewa.

Wartość rzeczywista i odtworzeniowa

Możesz wybrać  ubezpieczenie od wartości rzeczywistej lub odtworzeniowej. W pierwszym wypadku możesz liczyć tylko na taką sumę, na jaką wyceniona jest Twoja nieruchomość. Firma odliczy od wartości rzeczy nowej wartość zużycia technicznego. Z kolei w przypadku ubezpieczenia od wartości odtworzeniowej możesz liczyć na pełną sumę, która pozwoli Ci odbudować dom lub jego fragment po aktualnych cenach rynkowych. Każda z tych opcji ma plusy i minusy. Ubezpieczenie od wartości rzeczywistej jest tańsze, ale nie pokryje kosztów odbudowy domu.

Na co zwrócić uwagę?

Na pewno nie na cenę. A w każdym razie nie tylko na nią. Najtańsze polisy obejmują zwykle bardzo mały zakres szkód. Może się więc okazać, że ubezpieczenie nie pokryje kosztów remontu łazienki po zalaniu. Warto również ubezpieczyć wyposażenie domu. Meble, sprzęt RTV i AGD są narażone na zniszczenie przez bardzo różne czynniki. Lepiej nie zaniżać również wartości poszczególnych urządzeń, gdyż w przypadku szkody ubezpieczyciel wypłaci proporcjonalnie niższą kwotę. Do standardowego pakietu dobrze jest również dokupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli wyrządzisz komuś szkodę, na przykład podczas urlopu, ubezpieczyciel pokryje koszty jej usunięcia. Niektóre firmy w przypadku takich nieszczęśliwych zdarzeń oferują też pomoc prawną. Warto pomyśleć o tej opcji zwłaszcza przed wyjazdem na wakacje.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).