Bliźniak na działce przystosowanej do budowy domku jednorodzinnego – czy to możliwe?

Bliźniak na działce przystosowanej do budowy domku jednorodzinnego – czy to możliwe?


Zdecydowałeś się na zabudowę bliźniaczą. Redukcja kosztów i poczucie bezpieczeństwa przekonały Cię do wyboru takiego rozwiązania. Działka, którą kupiłeś, jest przeznaczona do budowy domku jednorodzinnego. Czy możesz rozpoczynać prace? Sprawdź, jak prawo budowlane ustosunkowuje się do takiego przypadku.

Masz wątpliwości, czym różni się dom jednorodzinny od budynku wolnostojącego? Czy budynek szeregowy oznacza zabudowę bliźniaczą? Zanim rozpoczniesz szukanie projektu, dowiedz się, jakie rozstrzygnięcia prawne dotyczą Twojego pomysłu na wymarzony dom.

Sprawdź wady i zalety zabudowy bliźniaczej.

  1. Dom jednorodzinny – czy tylko dla jednej rodziny?

Obiekt jednorodzinny zwykle kojarzony jest z pojedynczym budynkiem przeznaczonym do mieszkania dla jednej rodziny. Czy tak rzeczywiście jest?

Ustawa „Prawo budowlane” z 7 lipca 1992 r. definiuje budynek mieszkalny jednorodzinny jako: „budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej”. Z tego zapisu można się dowiedzieć, że spektrum zabudowy budynków jednorocznych jest zdecydowanie szersze, niż się zwykle przypuszcza. Nie tylko zatem bliźniak, ale także budynki szeregowe i w zabudowie grupowej są zaliczane do jednorodzinnych.

  1. Cel użytkowania – czy tylko do mieszkania?

Prawo budowlane dookreśla także, że budynek mieszkalny jednorodzinny służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Dodatkowo całość może być podzielona na maksymalnie dwa lokale. Jednym z rozwiązań jest oczywiście wydzielenie dwóch mieszkań dla odrębnych rodzin. Najczęściej są to użytkownicy spokrewnieni, przyjaciele lub po prostu ufający sobie ludzie.

Ale uwaga! Prawo zezwala także na wydzielenie dwóch lokali, z których jeden będzie przeznaczony do mieszkania, drugi zaś stanie się lokalem użytkowym. Trzeba jednak pamiętać, że powierzchnia tego drugiego nie może przekraczać 30% całego budynku.

  1. Jak dwie krople wody – czy budynki muszą być identyczne?

Bliźniak kusi poczuciem bezpieczeństwa, obniżeniem kosztów nie tylko budowy, ale także eksploatacji i ewentualnych remontów. Martwisz się jednak, że być może Twoje marzenia o idealnym domu będą różnić się od wizji sąsiada? Nie są to obawy zupełnie nieuzasadnione.

Prawo budowlane zastrzega, że dom jednorodzinny powinien stanowić całość pod względem konstrukcyjnym, a lokale muszą mieć podobne gabaryty. Chodzi tu przede wszystkim o kubaturę budynku, kształt bryły i szerokość elewacji frontowej.

Warto jednak pamiętać, że budynki nie muszą być takie same. Całość powinna jednak pozostawać w zgodzie z wybranym projektem budowlanym. Dodatkowe rozwiązania estetyczne zależą od upodobań każdej ze stron, sąsiad nie może w nie ingerować. Ma to oczywiście swoje wady i zalety. Najlepiej więc planować budowę domu z osobami dobrze znanymi, z którymi porozumiesz się w tych kwestiach.

  1. Jak brat z bratem, czyli czym jest budynek bliźniaczy

Interpretacja obecnego prawa pozwala na stwierdzenie, że bliźniak określamy jako dom jednorodzinny, ale budynek z pewnością nie jest wolnostojący.

Sytuacja zmienia się, jeśli budynek posiada ścianę oddzielenia przeciwpożarowego w pionie – od fundamentów po pokrycie dachowe. Wówczas poszczególne lokale można uznać za wolnostojące.

  1. Działka przeznaczona dla domu jednorodzinnego – czy musisz zmieniać plan zabudowy?

Odpowiedź brzmi: nie ma takiej potrzeby. Polskie prawo jasno określa, że takim domem jednorodzinnym jest także bliźniak, zatem możesz śmiało zacząć wybierać projekt swoich wymarzonych czterech kątów.

Potrzebujesz inspiracji? Sprawdź propozycje projektów domów przeznaczonych do zabudowy bliźniaczej w ofercie pracowni Dobre Domy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje