Razem czy osobno – wady i zalety projektu domu w zabudowie bliźniaczej

Razem czy osobno – wady i zalety projektu domu w zabudowie bliźniaczej


Stoisz przed wyborem między domem wolno stojącym a zabudową szeregową? Cóż, oba rozwiązania mają w sobie dużo uroku i charakteryzują się funkcjonalnością, jednak drugie z nich może być… nieco bardziej uciążliwe. Zrób zatem bilans zysków i strat, dopiero wtedy podejmiesz w pełni świadomą decyzję.

Formą pośrednią między pojedynczym budynkiem a szeregowcem jest zabudowa bliźniacza, która zapewnia to, co dom wolno stojący, a nawet trochę więcej! Jest to kompromis m.in. dla osób myślących o domu wielopokoleniowym. Bliskość rodziny lub przyjaciół bywa wybawieniem w nieprzewidzianych sytuacjach. Jednocześnie łatwo zapewnić sobie prywatność, która pozwala złapać oddech. Wymóg jest jeden: dobra komunikacja między mieszkańcami!

Zalety zabudowy bliźniaczej:

Jeden budynek większych rozmiarów, do którego budowy wykorzystywane są te same materiały oraz technologie, to dobra pozycja startowa do negocjacji rabatów podczas zakupów. Bliźniacza zabudowa stanowi także atut podczas szukania i zatrudniania ekipy budowlanej. Tutaj sprawdzisz, jak wybrać dobrą ekipę budowlaną.

Z korzyścią dla mieszkańców wychodzi także eksploatacja budynków. Dzięki ścianie łączącej oba domy poprawiają się w nich warunki termiczne. Wynikają z tego m.in. niższe koszty ogrzewania.

Obecność sąsiada – niezależnie, czy to członek rodziny czy przyjaciel – zwiększa poczucie bezpieczeństwa i niejednokrotnie pozwala poradzić sobie podczas niespodziewanych wydarzeń losowych.

Jest to również przydatne, gdy wyjeżdżasz na wakacje lub gdy potrzebujesz pomocy przy dzieciach. Godne zaufania osoby masz w końcu tuż obok!

Wspólna opieka nad działką może stanowić źródło konfliktu, lecz przyczyni się także do zacieśnienia więzów i ułatwi wszystkim życie. Obecnie, gdy wcale niełatwo wygospodarować wolny czas, podział obowiązków z sąsiadami jest na pewno dobrym wyjściem. Nie wspominając już o aspekcie towarzyskim – częste kontakty z ludźmi łagodzą obyczaje!

Dobry przedsiębiorca – patrzący na swoje inwestycje perspektywicznie – wie, że samodzielne wybudowanie domu bliźniaka może w przyszłości się zwrócić. Drugą część można bowiem wynająć i zapewnić sobie w ten sposób dodatkowe źródło dochodów. Jest to wyjście dość często stosowane, ponieważ rynek nieruchomości ożywia się w sferze zabudowy bliźniaczej – coraz więcej osób szuka schronienia właśnie w takich budynkach.

Często pomija się ten aspekt, ale to błąd. Dzielenie z kimś miejsca do życia, choćby nawet na takich zasadach, jakie trzeba wykształcić w domu bliźniaku, kształtuje charakter. Uczy negocjacji, kompromisów oraz pokory. Nie bez znaczenia pozostaje również umiejętność prowadzenia konstruktywnej dyskusji.

Wady zabudowy bliźniaczej

Współdziałanie mieszkańców obu części bliźniaka to konieczność nie tylko w codziennych sytuacjach, lecz także podczas niektórych prac remontowych. Niestety – prawo nie wyciąga tu pomocnej dłoni, ponieważ nie istnieje (jeszcze) przepis, który nakazywałby sąsiadowi przeprowadzić remont także w jego domu. Jeśli np. uznasz, że konieczna jest naprawa dachu, to nie ma możliwości zmuszenia do tego samego sąsiada. A przecież inaczej nie możesz wykonać tej istotnej czynności.

Budynki w bliźniaku są połączone jedną ścianą. Oznacza to, że nie można mieć tam okien. Z tego powodu klatka schodowa i łazienka są najczęściej pomieszczeniami dość ciemnymi. Warto przemyśleć także usytuowanie domu względem stron świata i zdecydować się na wybór najbardziej optymalnej opcji – tak, aby żadna ze stron nie czuła się poszkodowana.

Nie taki bliźniak straszny, jak się go zaplanuje

Zabudowa bliźniacza kojarzy się często z topornym budynkiem dużych rozmiarów, który… wygląda dokładnie tak, jak dom obok. Cóż, trudno tego uniknąć, w końcu to jeden i ten sam budynek. Na szczęście łatwo sobie z tym poradzić. Wystarczy zdecydować się na nowoczesny charakter elewacji. Dzięki temu jednakowy wygląd dwóch odrębnych światów nie będzie rzucał się oczy. Natomiast duże przeszklenia w projekcie jego innowacyjny charakter i zapewnią niepowtarzalny widok.

Przykładowe projekty do zabudowy bliźniaczej:

Na stronie Dobrych Domów znajdziesz więcej projektów tego typu.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje