Pielęgnacja ogrodu zimą – zobacz, o jakich pracach trzeba pamiętać

Pielęgnacja ogrodu zimą – zobacz, o jakich pracach trzeba pamiętać


Czy wiesz, że zimowa pielęgnacja ogrodu wpłynie na stan roślin otaczających Twój dom wiosną i latem? Jeśli nie zadbasz o odpowiednie okrycie roślin lub nie sprawdzasz stanu trawnika, w ciepłe miesiące może spotkać Cię niemiła niespodzianka. Jednak dzięki naszym poradom prace w ogrodzie zimą nie będą Ci obce!

Zobacz także: Jak ozdobić ogród na zimę?

Coraz częściej w Polsce to właśnie styczeń oznacza początek ostrej zimy. Pamiętaj, że opadów śniegu, gwałtownego, zimnego wiatru oraz minusowych temperatur doświadczają także rośliny, dlatego w tej porze roku przeprowadź niezbędne prace ogrodowe. Sprawdź, jakie prace składają się na pielęgnację ogrodu zimą.

Podlewanie i pielęgnacja roślin zimozielonych

Zimą większość roślin ogrodowych przechodzi w naturalny stan uśpienia, który przejawia się zmniejszonym zapotrzebowaniem na substancje odżywcze i wodę. Dzięki temu kwiaty, krzewy i drzewa są w stanie przeżyć do wiosny bez podlewania i nawożenia. Inaczej jednak zachowują się drzewa iglaste, które oddają i pobierają wodę przez cały rok. Gdy nie są w stanie pobrać wody z zamarzniętej gleby, wówczas cierpią z powodu suszy fizjologicznej, objawiającej się brązowieniem igieł wiosną lub wręcz obumieraniem. Odwodnione rośliny iglaste są również bardziej narażone na choroby i pasożyty.

Aby temu zapobiec, rośliny zimozielone podlewaj także zimą, w dni, w których panuje dodatnia temperatura. Należy je wówczas podlewać rzadko, ale za to obficie, tak aby iglaki pobrały dużo wody przed następnym przymrozkiem. Pamiętaj też o usuwaniu z nich czap śniegu, gdyż w przypadku niektórych gatunków roślin mogą one skutkować zamarzaniem igieł.

Sprawdź: Wiosna wkracza do ogrodu – jak przygotować przestrzeń?

Sprawdzanie osłon na roślinach i bielenie pni drzew

Od listopada do grudnia trwa osłanianie roślin przed mrozem, wiatrem i śniegiem za pomocą:

W styczniu sprawdzaj regularnie, czy wszystkie założone pod koniec zeszłego roku osłony nadal chronią rośliny. Zniszczone elementy ochronne czym prędzej napraw. Najpóźniej w połowie stycznia bielimy pnie drzewek owocowych za pomocą mleka wapiennego (2 kg wapna palonego rozmieszane w 10 l wody). Ten zabieg sprawia, że drzewko nie będzie się nagrzewało pod wpływem promieni słonecznych za dnia. Dzięki temu nocne przymrozki nie wywołają u niego szoku, który może zakończyć się popękaniem kory i wyciekiem składników odżywczych z wnętrza rośliny.

Pielęgnacja trawnika

Po pierwszych obfitych opadach śniegu, które zakryją Twój przydomowy trawnik, staraj się jak najmniej po nim chodzić. Dlaczego? Otóż gdy spacerujesz po zasypanym śniegiem trawniku „dociskasz” śnieg do powierzchni trawy, przez co jeszcze bardziej zmniejszasz dostęp rośliny do powietrza i łamiesz zamarznięte źdźbła. Skutkuje to rozwojem tzw. pleśni śniegowej oraz punktowym obumieraniem trawy. Z tego samego powodu po krótkich roztopach i ponownym zamarznięciu śniegu rozbij skorupę lodu na trawniku.

Uwaga: w trakcie odśnieżania ścieżki wiodącej do domu nie zrzucaj śniegu na trawnik. Zbyt ciężka warstwa zbitego śniegu powoduje bowiem w trawie podobne spustoszenie, jak wydeptywanie w niej ścieżek. Jednocześnie jednak nie usuwaj z trawnika całego śniegu, gdyż jest on dla niego naturalną ochroną przed srogim mrozem.

Skoro wiesz już, jak pielęgnować ogród zimą, sprawdź, jak zabezpieczyć dach przed śniegiem!

 

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje