Zakończenie budowy domu – jak poradzić sobie z odpadami budowlanymi?

Zakończenie budowy domu – jak poradzić sobie z odpadami budowlanymi?


Po zakończeniu prac budowlanych lub remontowych pozostają zazwyczaj duże ilości niewykorzystanych materiałów – od styropianu i pustaków po druty, folie i opakowania po farbach. Ze względu na duże gabaryty i zawartość szkodliwych substancji nie można ich wyrzucić do zwykłych kontenerów na śmieci. Sprawdź, jak bezpiecznie zutylizować odpady budowlane!

Styropian wyrzucony na wysypisko rozkłada się nawet 400 lat, a metalowa puszka po farbie lub rozpuszczalniku około 80. Puszka dodatkowo jest pokryta resztkami substancji chemicznych, które w procesie rozkładu zanieczyszczają atmosferę, glebę i wody gruntowe, a przez to stanowią poważne zagrożenie dla żywych organizmów. Jeszcze gorszym rozwiązaniem będzie próba spalenia odpadów budowlanych – do atmosfery trafią bowiem toksyczne substancje, takie jak dwutlenek węgla, kadm czy rtęć. Co więcej – za palenie śmieci i nieodpowiednie ich składowanie grozi kara o wysokości do 5 tysięcy złotych. To samo dotyczy gruzu czy cegieł. Co zatem zrobić z tego typu odpadami?

Wycinka drzew na własnej działce – o czym pamiętać?

Wywóz odpadów budowlanych

Wiele odpadów budowlanych można wykorzystać ponownie:

Jeśli jednak nie planujesz tego typu „domowego recyklingu”, jesteś zobowiązany do przekazania odpadów wyspecjalizowanej firmie. Materiały pozostałe po pracach budowlanych i remontowych należy wyrzucić do kontenerów udostępnianych przez uprawnione do tego podmioty. Firmy te następnie odbiorą odpady, a dzięki specjalistycznemu sprzętowi będą mogły odpowiednio je składować, zutylizować lub odzyskać z nich surowce. Skorzystanie z usług takiego przedsiębiorstwa wiąże się wprawdzie z dodatkowymi kosztami, ale zagwarantuje, że budowlane pozostałości zostaną zagospodarowane w sposób zgodny z prawem i bezpieczny dla środowiska.

Tego typu odpady można również we własnym zakresie przewieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (adresy punktów są zazwyczaj podane na stronach internetowych urzędu miasta). Poza materiałami pozostałymi po budowie punkty przyjmują również zużyte opony, odpady zielone, przeterminowane leki czy elektrośmieci.

Budowa domu – samodzielna czy z podwykonawcą? Zobacz, co w tym temacie ma do powiedzenia pracownia projektowa Dobre Domy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje