Zakończenie budowy domu – jak poradzić sobie z odpadami budowlanymi?

Zakończenie budowy domu – jak poradzić sobie z odpadami budowlanymi?


Po zakończeniu prac budowlanych lub remontowych pozostają zazwyczaj duże ilości niewykorzystanych materiałów – od styropianu i pustaków po druty, folie i opakowania po farbach. Ze względu na duże gabaryty i zawartość szkodliwych substancji nie można ich wyrzucić do zwykłych kontenerów na śmieci. Sprawdź, jak bezpiecznie zutylizować odpady budowlane!

Styropian wyrzucony na wysypisko rozkłada się nawet 400 lat, a metalowa puszka po farbie lub rozpuszczalniku około 80. Puszka dodatkowo jest pokryta resztkami substancji chemicznych, które w procesie rozkładu zanieczyszczają atmosferę, glebę i wody gruntowe, a przez to stanowią poważne zagrożenie dla żywych organizmów. Jeszcze gorszym rozwiązaniem będzie próba spalenia odpadów budowlanych – do atmosfery trafią bowiem toksyczne substancje, takie jak dwutlenek węgla, kadm czy rtęć. Co więcej – za palenie śmieci i nieodpowiednie ich składowanie grozi kara o wysokości do 5 tysięcy złotych. To samo dotyczy gruzu czy cegieł. Co zatem zrobić z tego typu odpadami?

Wycinka drzew na własnej działce – o czym pamiętać?

Wywóz odpadów budowlanych

Wiele odpadów budowlanych można wykorzystać ponownie:

Jeśli jednak nie planujesz tego typu „domowego recyklingu”, jesteś zobowiązany do przekazania odpadów wyspecjalizowanej firmie. Materiały pozostałe po pracach budowlanych i remontowych należy wyrzucić do kontenerów udostępnianych przez uprawnione do tego podmioty. Firmy te następnie odbiorą odpady, a dzięki specjalistycznemu sprzętowi będą mogły odpowiednio je składować, zutylizować lub odzyskać z nich surowce. Skorzystanie z usług takiego przedsiębiorstwa wiąże się wprawdzie z dodatkowymi kosztami, ale zagwarantuje, że budowlane pozostałości zostaną zagospodarowane w sposób zgodny z prawem i bezpieczny dla środowiska.

Tego typu odpady można również we własnym zakresie przewieźć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (adresy punktów są zazwyczaj podane na stronach internetowych urzędu miasta). Poza materiałami pozostałymi po budowie punkty przyjmują również zużyte opony, odpady zielone, przeterminowane leki czy elektrośmieci.

Budowa domu – samodzielna czy z podwykonawcą? Zobacz, co w tym temacie ma do powiedzenia pracownia projektowa Dobre Domy.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).