W Polsce najczęściej spotykane są okna z ościeżnicą i montowaną do niej szybą. Dużo rzadziej można zauważyć okna skrzynkowe (zbudowane z ościeżnicy i krosna) lub zespolone (tzw. szwedzkie). Zastanawiasz się, czy wybrać okna tradycyjne, czy postawić na oryginalność? Zobacz, który rodzaj będzie najlepszy do Twojego wymarzonego domu.
Okna tradycyjne, czyli…? Ile powinny mieć skrzydeł? Jak wybrać najlepsze szyby dachowe, balkonowe i nieotwieralne? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania jeszcze przed wyborem projektu swojego przyszłego domu.
Rodzaje okien tradycyjnych
Okna otwieralne mogą być jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe i trójskrzydłowe. Szyby z jednym skrzydłem otwierają się w lewą lub prawą stronę. Decydując się na zakup konkretnego modelu, zwróć uwagę, czy okno otwiera się na zewnętrz, czy do wewnątrz domu. Jest do bardzo ważne, zwłaszcza na wyższych kondygnacjach. Mycie szyb otwieranych do zewnątrz, które nie wychodzą na taras lub balkon, jest bardzo utrudnione.
Okna dwuskrzydłowe dostępne są w wersjach:
- z dwoma otwieranymi skrzydłami,
- z jednym otwieranym skrzydłem.
Szyby dwuskrzydłowe kojarzą się z domami urządzonymi w klasycznym lub rustykalnym stylu. Konotacje te są wywoływane najczęściej przez krzyżujące się listwy zamontowane na oknach. Jednak producenci szyb coraz częściej starają się rezygnować z tego typu rozwiązania i tworzą produkty dwuskrzydłowe pasujące także do nowoczesnych domów.
Okna trójskrzydłowe są bardzo szerokie i najczęściej stosuje je na dużych powierzchniach ścian. Gwarantują duży dopływ światła do wnętrza.
Rodzaje okien dachowych
Okna dachowe, czyli połaciowe mogą być:
- obrotowe – zapewnią Ci naturalne źródło światła, jednak nie będziesz mógł przez nie wyjrzeć,
- uchylno-obrotowe – zapewnią Ci dostęp do naturalnego światła, a dodatkowo będziesz mógł wychylić się przez nie i obserwować roztaczające się przed Tobą widoki,
- rozwieralne na bok – które najczęściej służą jako wyjścia techniczne na dach.
Wybierając okna dachowe, zwróć uwagę na to, gdzie umieszczona jest klamka. Jeśli strop dachu jest ustawiony nisko, element otwierający mechanizm może być umieszczony na górze. Jeśli jednak sufit na poddaszu jest wysoko, konieczny będzie wybór szyby z klamką na dole.
Chcesz wiedzieć więcej o oknach połaciowych? Sprawdź artykuł ekspertów pracowni Dobredomy.pl.
Rodzaje okien balkonowych
Okna balkonowe można podzielić ze względu na sposób otwierania. Wyróżnia się trzy typy:
- rozwieralno-uchylne – tradycyjne szyby balkonowe z jednym skrzydłem otwieranym w lewą lub prawą stronę,
- składane – szerokie okna, które po otwarciu przybierają kształt harmonijki; zazwyczaj podzielone są na trzy skrzydła,
- przesuwne – zbudowane są z jednej szyby przesuwanej na specjalnie zamontowanej listwie.
Rodzaje okien nieotwieralnych
Okna nieotwieralne zazwyczaj zajmują całą powierzchnię ściany. Są też najczęściej wysokie oraz łączą się z podłogą i sufitem jednocześnie.
Okna nieotwieralne stanowią doskonały element dekoracyjny nowoczesnych domów. Najlepiej stosować je na parterze. Jeśli marzy Ci się wstawienie szyby nieotwieralnej na wyższym piętrze, warto umieścić ją przy tarasie lub balkonie. Znaczenie ułatwi to mycie szyb po zewnętrznej stronie domu.
Wiesz już, jakie okna chcesz wykorzystać w swoim domu? Teraz czas zadecydować o wyglądzie całego budynku! Wejdź na stronę www.dobredomy.pl i wybierz projekt, dzięki któremu stworzysz swój wymarzony dom.