Schodki prowadzące do domów jednorodzinnych. Co warto o nich wiedzieć?

Schodki prowadzące do domów jednorodzinnych. Co warto o nich wiedzieć?


Podpiwniczenie domu determinuje zaplanowanie w projekcie dodatkowych schodów prowadzących do drzwi wejściowych lub na taras. Rozwiązania architektoniczne są różne i dlatego każdy znajdzie pomysł, który spełni jego oczekiwania. Konieczne jest jednak, by podczas wybierania schodów pamiętać o ich funkcjonalności i komforcie użytkowania.

Schody to jeden z istotniejszych elementów architektury wewnątrz domu. Nie tylko stanowią połączenie między parterem a piętrem budynku, lecz także bardzo często są elementem ozdobnym, urozmaiceniem przestrzeni. Te same funkcje pełnią schody zewnętrzne – muszą być jednocześnie wygodne, trwałe i odporne na warunki panujące na zewnątrz oraz powinny estetycznie współgrać z projektem elewacji. Pracownia Dobre Domy radzi, jak budować schody zewnętrzne.

Najwygodniejszy rozmiar schodów zewnętrznych

Istotne wymiary schodów zewnętrznych to ich wysokość oraz głębokość. Liczy się także określona przepisami wysokość schodów wymagająca zamontowania balustrady.

Wygodne stopnie, które zapewnią komfort użytkowania, powinny mieć wysokość w granicach 15–17 cm oraz głębokość 29–35 cm. Dzięki temu mamy pewność, że łatwo będzie  po nich zarówno schodzić, jak i na nie wchodzić. Liczy się oczywiście możliwość ustawienia całej stopy na płaszczyźnie – to zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Kwestia balustrady wygląda następująco:

Druga z wymienionych wyżej możliwości może zaistnieć jedynie w jednorodzinnym budynku mieszkalnym.

Podest kończący schody również da się wykonać dwojako – w zależności od tego, w którą stronę otwierają się drzwi:

Schody a mostki termiczne

Konstrukcję schodów stawia się najczęściej na etapie prac nad stanem surowym. Zdarza się jednak, że dostawiamy je później i wtedy pojawia się ryzyko powstania mostków termicznych.

Mostkiem termicznym nazywamy takie miejsce ściany, stropu bądź dachu, którym ucieka ciepło. Spowodowane jest to m.in. gorszymi właściwościami termoizolacyjnymi lub niestarannym wykonaniem poszczególnych elementów i – w przypadku schodów zewnętrznych – niedokładnym zespoleniem konstrukcji.

Aby uniknąć niepotrzebnej straty ciepła (wpływającej na obniżenie komfortu cieplnego budynku), montuje się konstrukcję betonową przy cokole budynku – zazwyczaj już po hydrolizacji powierzchni. Między ścianę budynku a schody warto włożyć styropian będący świetnym izolatorem. Na betonowej podstawie schodów trzeba położyć dodatkową warstwę zapobiegającą wchłanianiu wilgoci, ponieważ może to powodować pękanie i odklejanie się płytek.

W poradniku Dobrych Domów znajdziesz również informacje na temat hydrolizacji piwnicy.

Betonowe schody zewnętrzne – najczęstszy wybór

Podstawa schodów wykonana z betonu to najczęstsze rozwiązanie budowlane. Ustalenie materiału, z którego chcemy korzystać, ma duże znaczenie i powinno nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem procesu wykonawstwa.

Jest to wymagane, ponieważ pozwala ustalić wysokość konstrukcji z uwzględnieniem dodatkowej hydrolizacji, warstwy wyrównawczej, zaprawy klejowej oraz okładziny w postaci np. płytek. Najlepiej wybrać te gresowe – zapewniają bowiem bezpieczeństwo, są odporne na mróz, wilgoć oraz intensywną eksploatację. Do tego wyróżniają się także antypoślizgowością, dzięki temu niezależnie od pogody komfort użytkowania utrzymuje się na podobnym poziomie.

Przy budowie schodów warto pamiętać również o wykopaniu pod nie fundamentów. W ten sposób można uniknąć odkształceń, załamań czy pęknięć wynikających z osiadania budynku oraz gruntu.

Metalowe schody zewnętrzne

Schody tego typu idealnie pasują do nowoczesnych i minimalistycznych projektów domów oraz szarej, surowej elewacji. Są one łatwiejsze w montażu, ponieważ stanowią gotowy element.

Wykonane najczęściej ze stali węglowej wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed korozją, która może powstawać na skutek działania zmiennych warunków atmosferycznych w postaci opadów deszczu lub śniegu czy zbyt silnego światła słonecznego.

Metalowa konstrukcja jest dość lekka, ale i tak warto zainwestować w fundamenty. W tym celu można np. zakopać pod słupkami schodów lub elementami nośnymi bloczki betonowe. W ten sposób jednocześnie zabezpieczymy konstrukcję oraz zadbamy o estetyczne wykończenie całości.

Balustrady przy schodach zewnętrznych

Przy niezbyt wysokich schodkach w domach jednorodzinnych balustrady nie są one konieczne. Jeśli jednak się na nie decydujemy, to przybierają postać metalowo-drewnianych konstrukcji lub podwyższonych murków. Ich zadaniem jest ułatwienie bezpiecznego pokonania kolejnych stopni. Takie balustrady nie powinny mieć ostro zakończonych elementów.

Tutaj sprawdzisz również, jakie schody sprawdzą się wewnątrz domu.

 

 

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).