Pnącza na ścianach – zalety i wady roślinnych dekoracji

Pnącza na ścianach – zalety i wady roślinnych dekoracji


Efektowne pnącza nadają domom niecodziennego wyglądu – zwłaszcza jesienią, gdy ich liście przebarwiają się na różnorodne kolory. Mnogość gatunków roślin pnących daje szerokie możliwości aranżacji elewacji budynku. Możesz wybierać spośród pnączy zimozielonych, efektownie kwitnących czy wieloletnich.

Pnącza są roślinami szybkorosnącymi, dlatego po posadzeniu ich przy ścianie już po niedługim czasie możesz cieszyć się bujnie obrośniętą elewacją. Są to mało wymagające rośliny, dlatego dobrze przyjmą się zarówno na oświetlonej, jak i zaciemnionej ścianie domu. Mimo niezaprzeczalnej urody pnączy krążące o nich mity sprawiają, że wiele osób rezygnuje z zasadzenia ich przy ścianie swojego domu. W poniższym tekście przedstawiamy zalety, obalamy mity i ujawniamy wady roślin pnących.

Zalety pnączy przy elewacjach domu

Pnącza na elewacjach znacząco upiększą każdą ścianę budynku przez długie lata. Dzięki różnorodności roślin pnących łatwo dopasujesz odpowiedni gatunek do stylu domu i ogrodu. Wiele odmian to pnącza zimozielone, którymi będziesz się cieszyć o każdej porze roku. Wiosną i latem, a niekiedy nawet jesienią, urzekają bujnymi kwiatami i obfitymi liśćmi, jesienią mienią się mieszanką wielu barw, a zimą pięknie prezentują się pod warstwą śniegu.

Ściany domów z czasem tracą swój urok, ponieważ ulegają zabrudzeniom i uszkodzeniom. Dodatkowo promienie słońca sprawiają, że farba elewacyjna traci intensywność. Rośliny pnące pozwalają na szczelne zakrycie zniszczonej lub nieestetycznej elewacji domu. Pnącza kwitnące mogą więc niekiedy sprawić, że kosztowny remont ścian domu staje się zbędny. Pamiętaj jednak, że nie powinno się sadzić pnączy przy popękanych elewacjach, ponieważ korzenie czepne mogą wrosnąć w pęknięcia i spowodować odpadnięcie tynku.

Rośliny są częstą ozdobą domów i ogrodów, ponieważ nie tylko uatrakcyjniają budynki, lecz także poprawiają mikroklimat. Pnącza to doskonałe rozwiązanie do niewielkich ogrodów, w których trudno znaleźć miejsce na kwiaty i krzewy. Rośliny pnące zatrzymują dodatkowo zanieczyszczenia powietrza, dzięki czemu zapewniają czystsze i świeższe powietrze. Są też mało wymagające, dlatego przyjmą się na każdym podłożu.

Pnącza przy ścianach domów – obalamy mity

Rośliny pnące stanowią tak naprawdę dodatkową warstwę ochronną budynku. Latem, kiedy słońce nagrzewa ściany i powoduje wzrost temperatury w domu, pnącza doskonale zatrzymują promienie słoneczne, dzięki czemu zapewniają niższą temperaturę w pomieszczeniach. Gwarantują też znakomitą osłonę zimą, gdyż chronią elewację przed wyziębieniem, ponieważ gęstwa warstwa liści stanowi znakomitą izolację przed wilgocią i obniżoną temperaturą. Dzięki roślinom pnącym można również osłonić fasady przed wiatrem. Warunkiem posadzenia pnączy jest jednak nieuszkodzony tynk. Jeżeli powierzchnia ściany jest naruszona, korzenie czepne mogą bowiem wrastać w szczeliny i rozsadzać tynk.

Przekonanie, że liście roślin pnących gromadzą podczas opadów wodę, która wsiąka w ścianę budynku, jest również mylne. Ze względu na to, że pnącza bardzo szybko się rozwijają, czerpią wodę z podłoża, a tym samym osuszają teren wokół budynku. Gęste liście pnączy zimozielonych chronią więc ściany domu przed wilgocią. Dzięki nim podczas deszczu woda nie spływa po ścianie, lecz po liściach, co sprawia, że elewacja pozostaje zabezpieczona.

Wady roślin pnących

Pnącza bardzo szybko się rozrastają, a ich liście są niezwykle gęste. Dzięki ich bujności i zapachowi kwiatów rośliny wabią do siebie owady i ptaki. Dla niektórych jest to wada, dla innych zaleta – kwitnące pnącza gwarantują również obecność wielobarwnych motyli i miododajnych pszczół. Niestety w roślinach pnących będą gromadzić się też komary i pająki, które mogą przedostać się do wnętrza domu.

Za sprawą bujnego rozrostu w bardzo krótkim czasie rośliny pnące dość szybko pokrywają całą ścianę domu, przez co niekiedy trudno je ujarzmić. Silne i obfite pędy mogą rozprzestrzenić się na rynny, co uniemożliwi odpływ wody z dachu. Pędy pnączy mogą także unosić poszczególne elementy dachu, jeśli jest on pokryty dachówką. Kolejnym zagrożeniem, które wynika z szybkiego rozrostu roślin, jest obrastanie instalacji odgromowej bądź przewodów. Szczególnie w przypadku opadów deszczu, które znacznie obciążają liście roślin pnących, istnieje ryzyko zerwania instalacji.

Aby zapobiec tym niebezpieczeństwom, pnącze należy przycinać wiosną, co pozwoli ograniczyć ich rozrost i nadać im właściwy kierunek wzrostu. Można też zasadzić rośliny przy podporach umieszczonych około 10 centymetrów od ściany. Dzięki temu zapobiegniesz ewentualnym uszkodzeniom rynien i innych elementów na ścianie budynku. Warto też obsadzić roślinami pnącymi tę ścianę domu, na której nie ma żadnych urządzeń.

Pnącza to ciekawa ozdoba każdego domu, którą można zasadzić na każdym terenie. Rośliny pnące mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, a przy tym wymagają znikomej pielęgnacji. Wykazują też dużą odporność na zanieczyszczenia, dlatego warto zasadzić je przy domach w dużych miastach.

Zobacz też:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje