Mijasz kolejne osiedla domów jednorodzinnych i widzisz jedynie domy z dachem spadowym? Nic dziwnego – ten rodzaj zabudowy od lat króluje w polskiej architekturze. Czasem jednak zdarza się inspirowany projektami z lat 70. dom z dachem płaskim. Tylko czy warto go wybrać?
Dachy płaskie – inaczej nazywane stropodachami – to rzadkość w Polsce. Wpływa na to przede wszystkim panujący u nas klimat z dużymi i częstymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu, po których woda lub śnieg zalegają na dachu, a Ty musisz je usunąć – ręcznie. Dach płaski ma jednak także pewne zalety, które z kolei niedostępne są dachom spadowym, np. możliwość zaaranżowania ich powierzchni. Specjaliści pracowni projektów Dobre Domy przygotowali dla Ciebie zbiór najważniejszych informacji dotyczących budynków z dachem płaskim. Zobacz, z czym wiąże się ten typ zabudowy.
Dach płaski, czyli jaki…
Może się wydawać, że dach płaski rzeczywiście jest płaski. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej, ponieważ jest on taki jedynie na pewnej swojej powierzchni. Ma on bowiem nachylenie ok. 2–3°. Konstrukcja stworzona pod małym kątem jest konieczna, by deszczówka nie zatrzymywała się na dachu i swobodnie spływała do rynien.
Druga nazwa dachu płaskiego, czyli stropodach, wynika z pełnionych przez niego funkcji – jest jednocześnie stropem najwyższej kondygnacji i dachem.
Zalety i wady domu z płaskim dachem
Każde rozwiązanie architektoniczne ma swoje plusy i minusy. Nie inaczej jest z dachami płaskimi. Tak wykończone budynki najczęściej mają bardzo nowoczesną formę i wyróżniają się spośród innych zabudowań. Dodatkowo do zalet stropodachu zaliczamy:
- odporność na działanie wiatru,
- większe bezpieczeństwo podczas wychodzenia na dach,
- łatwość ustawienia i montażu kolektorów słonecznych,
- redukcja strat ciepła (dzięki zmniejszonej powierzchni zewnętrznej),
- możliwość zagospodarowania wolnej przestrzeni.
Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad, z których najważniejszą jest konieczność regularnego odśnieżania dachu zimą w celu zabezpieczenia dachu przed przeciążeniem i uszkodzeniem konstrukcji.
Chcesz wiedzieć więcej na temat dachów płaskich? Sprawdź tutaj.
Rodzaje stropodachów
Dachy płaskie mogą występować w różnych formach. Wyróżniamy następujące rodzaje:
- stropodach wentylowany – na stropie najwyższej kondygnacji montuje się izolację termiczną oraz przeciwwilgociową. Obie warstwy są od siebie oddzielne pustką powietrzną. W zależności od wysokości stropodachu ocieplenie wykonuje się tu tak samo, jak w przypadku poddasza nieużytkowego (duży stropodach) lub wdmuchuje granulat izolacyjny (mały stropodach).
- stropodach niewentylowany – w tej konstrukcji nie występuje pustka powietrzna między poszczególnymi warstwami izolacji. Takie ocieplenie możesz ułożyć na starym pokryciu (w przypadku remontu domu), o ile wcześniej szczelnie pokryjesz je folią paroszczelną. Jest to rozwiązanie, które cieszy się mniejszą popularnością od wersji wentylowanej, ponieważ częściej występuje w nim ucieczka ciepła oraz zwilgocenie.
Rodzaje pokrycia stropodachu
Nie ma co ukrywać, m.in. ze względu na brak konieczności tworzenia specjalnego rusztowania pod dach, budowa dachu płaskiego jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż dach spadzisty (niezależnie do tego, czy jest on dwu- czy czterospadowy). Dach płaski najczęściej pokrywa się papami bitumicznymi układanymi warstwowo.
Nieco droższym, ale jednocześnie trwalszym, rozwiązaniem jest zamiana pap bitumicznych na asfaltowe modyfikowane polimerami. Wyróżniają się one lepszą izolacją cieplną, są bardziej elastyczne – zarówno w kontekście metod montażu, jak i późniejszej eksploatacji. Papy asfaltowe są również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne – np. wywoływane gradem.
Sposoby wykorzystania przestrzeni dachu płaskiego
Dzięki niemal równej powierzchni stropodach można zaaranżować na kilka sposobów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest stworzenie tam przestrzeni zielonej oraz tarasu.
Takie dachy charakteryzują się wielowarstwową strukturą, ale liczba warstw zależy od planowanego zazielenienia oraz obciążenia. Aktualnie najczęściej występuje konstrukcja odwrócona. W tej sytuacji zaczyna się od ułożenia izolacji wodnej, a dopiero później termicznej. Dzięki temu hydroizolacja jest lepiej zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed szkodliwym wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.
Istotny jest także montaż specjalnego drenażu, który ma szybko i sprawnie odprowadzać wodę deszczową do rynien i zapobiegać w ten sposób gromadzeniu się nadmiaru wody. Do wykonania drenażu możesz użyć elementów z tworzysz sztucznych, żwiru (o uziarnieniu 8/32 mm), grysów naturalnych lub pochodzących z recyklingu, np. keramzytu.
Przykładowe projekty domów z dachem płaskim dostępne w ofercie pracowni Dobre Domy: