Nowoczesny dom z dachem płaskim. Co warto o nim wiedzieć?

Nowoczesny dom z dachem płaskim. Co warto o nim wiedzieć?


Mijasz kolejne osiedla domów jednorodzinnych i widzisz jedynie domy z dachem spadowym? Nic dziwnego – ten rodzaj zabudowy od lat króluje w polskiej architekturze. Czasem jednak zdarza się inspirowany projektami z lat 70. dom z dachem płaskim. Tylko czy warto go wybrać?

Dachy płaskie – inaczej nazywane stropodachami – to rzadkość w Polsce. Wpływa na to przede wszystkim panujący u nas klimat z dużymi i częstymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu, po których woda lub śnieg zalegają na dachu, a Ty musisz je usunąć – ręcznie. Dach płaski ma jednak także pewne zalety, które z kolei niedostępne są dachom spadowym, np. możliwość zaaranżowania ich powierzchni. Specjaliści pracowni projektów Dobre Domy przygotowali dla Ciebie zbiór najważniejszych informacji dotyczących budynków z dachem płaskim. Zobacz, z czym wiąże się ten typ zabudowy.

Dach płaski, czyli jaki…

Może się wydawać, że dach płaski rzeczywiście jest płaski. W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej, ponieważ jest on taki jedynie na pewnej swojej powierzchni. Ma on bowiem nachylenie ok. 2–3°. Konstrukcja stworzona pod małym kątem jest konieczna, by deszczówka nie zatrzymywała się na dachu i swobodnie spływała do rynien.

Druga nazwa dachu płaskiego, czyli stropodach, wynika z pełnionych przez niego funkcji – jest jednocześnie stropem najwyższej kondygnacji i dachem.

Zalety i wady domu z płaskim dachem

Każde rozwiązanie architektoniczne ma swoje plusy i minusy. Nie inaczej jest z dachami płaskimi. Tak wykończone budynki najczęściej mają bardzo nowoczesną formę i wyróżniają się spośród innych zabudowań. Dodatkowo do zalet stropodachu zaliczamy:

Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad, z których najważniejszą jest konieczność regularnego odśnieżania dachu zimą w celu zabezpieczenia dachu przed przeciążeniem i uszkodzeniem konstrukcji.

Chcesz wiedzieć więcej na temat dachów płaskich? Sprawdź tutaj.

Rodzaje stropodachów

Dachy płaskie mogą występować w różnych formach. Wyróżniamy następujące rodzaje:

Rodzaje pokrycia stropodachu

Nie ma co ukrywać, m.in. ze względu na brak konieczności tworzenia specjalnego rusztowania pod dach, budowa dachu płaskiego jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż dach spadzisty (niezależnie do tego, czy jest on dwu- czy czterospadowy). Dach płaski najczęściej pokrywa się papami bitumicznymi układanymi warstwowo.

Nieco droższym, ale jednocześnie trwalszym, rozwiązaniem jest zamiana pap bitumicznych na asfaltowe modyfikowane polimerami. Wyróżniają się one lepszą izolacją cieplną, są bardziej elastyczne – zarówno w kontekście metod montażu, jak i późniejszej eksploatacji. Papy asfaltowe są również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne – np. wywoływane gradem.

Sposoby wykorzystania przestrzeni dachu płaskiego

Dzięki niemal równej powierzchni stropodach można zaaranżować na kilka sposobów. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest stworzenie tam przestrzeni zielonej oraz tarasu.

Takie dachy charakteryzują się wielowarstwową strukturą, ale liczba warstw zależy od planowanego zazielenienia oraz obciążenia. Aktualnie najczęściej występuje konstrukcja odwrócona. W tej sytuacji zaczyna się od ułożenia izolacji wodnej, a dopiero później termicznej. Dzięki temu hydroizolacja jest lepiej zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed szkodliwym wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.

Istotny jest także montaż specjalnego drenażu, który ma szybko i sprawnie odprowadzać wodę deszczową do rynien i zapobiegać w ten sposób gromadzeniu się nadmiaru wody. Do wykonania drenażu możesz użyć elementów z tworzysz sztucznych, żwiru (o uziarnieniu 8/32 mm), grysów naturalnych lub pochodzących z recyklingu, np. keramzytu.

Przykładowe projekty domów z dachem płaskim dostępne w ofercie pracowni Dobre Domy:

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!