KTO PRZYGOTOWUJE HARMONOGRAM BUDOWY DOMU?

KTO PRZYGOTOWUJE HARMONOGRAM BUDOWY DOMU?


Zastanawiasz się, czym jest harmonogram budowy domu, kto go dla Ciebie przygotuje i, przede wszystkim, co się w nim znajduje? Pomagamy! Stworzenie dobrego harmonogramu budowy to nieoceniona pomoc i gwarancja dobrej organizacji.

Harmonogram budowy domu to coś, co przyda się nie tylko Tobie. Skorzystają z niego robotnicy, inspektor nadzoru i przede wszystkim kierownik budowy – dobry plan wprowadza dyscyplinę wśród robotników oraz ułatwia zapanowanie nad kwestią dostaw materiałów i zamawiania sprzętów.

Kto wykonuje harmonogram budowy domu?

Zastanawiasz się, kto powinien wykonać taki harmonogram? Odpowiedzi może być kilka, ponieważ wszystko zależy od wielu zewnętrznych czynników, przede wszystkim od systemu, w którym realizujesz budowę swojego domu. Jeśli decydujesz się na system gospodarczy i wiele prac planujesz wykonać samodzielnie, poleca się, aby harmonogram przygotował doświadczony kierownik budowy. Pamiętaj przy tym, że budowanie domu w ten sposób, jest bardzo trudne, chociaż tańsze. Sporządzenie harmonogramu przez kierownika budowy to także dobry pomysł, kiedy wybierasz budowę systemem kontraktowym. Alternatywną opcją może być w tym przypadku inspektor nadzoru. Innym pomysłem jest zlecenie budowy dużej firmie, wtedy to ona zajmuje się przygotowaniem harmonogramu. Funkcjonuje on jako załącznik do umowy, a firma wykonuje wszystkie prace od początku do końca, co jest dużym ułatwieniem.

Harmonogram – co w nim znajdziesz?

Skoro już wiesz, kto powinien przygotować harmonogram budowy Twojego domu, warto zorientować się również, co powinno się w nim znaleźć. Harmonogram w wersji prostej jest tabelą, w której przedstawione zostały poszczególne prace, ich czas oraz wzajemne powiązania. Warto wyodrębnić rubrykę, w której zapisana zostanie ilość dni pracy, która potrzebna jest aby zrealizować konkretne punkty. Najważniejszą częścią jest kalendarz, gdzie określone są dni  poszczególnych robót i terminy, w których będą wykonywane.

Prac jest naprawdę bardzo dużo, o czym już niedługo będziesz miał okazję się przekonać, spoglądając na swój dobrze sporządzony harmonogram. Samo zagospodarowanie placu budowy to między innymi uporządkowanie i wyrównanie terenu, wykonanie ujęcia wody i przyłącza elektrycznego. A to dopiero początek! Należy przecież zdjąć humus, czyli urodzajną część ziemi, wykonać wykopy i postawić fundamenty. Dopiero później zająć się można postawieniem ścian zewnętrznych i wewnętrznych, wykonaniem stropu nad parterem oraz schodów. W harmonogramie znajdziesz jeszcze informacje o skomplikowanym procesie tworzenia dachu, ścian działowych oraz o pracach wykończeniowych, czy też elewacjach i instalacjach.

Kiedy przerwa w budowie?

Warto pamiętać o tym, aby w harmonogramie uwzględnić przerwę zimową. Najlepiej robić to w takich momentach, aby niekorzystne warunki pogodowe nie zniszczyły tego, co zdążyłeś już postawić, a złodzieje nie poczuli się skuszeni Twoją własnością. Zarządzenie przerwy jest dobrym momentem, kiedy z pracami dobiłeś do stanu zerowego, stanu surowego otwartego lub stanu surowego zamkniętego. Później narażasz się na potencjalne zniszczenia, które mogą zwiększyć ogólny koszt budowy.

Na pewno zastanawiasz się, jak długo będzie trwać budowa Twojego domu i kiedy wreszcie będziesz mógł wygodnie rozłożyć się w sypialni z filiżanką kawy w dłoni. Trudno powiedzieć. Domy budowane w technologii tradycyjnej stawia się przez dwa lub trzy sezony budowlane (sezon budowlany trwa zazwyczaj od marca do października). O wiele szybciej buduje się szkieletowe domy drewniane – zazwyczaj powstają one w 3 do 5 miesięcy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje