Jak zmniejszyć zużycie energii energetycznej

Jak zmniejszyć zużycie energii energetycznej


Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko ma wpływ na obniżenie rachunków za prąd, lecz także jest aktywnym wkładem w ochronę środowiska. Dlatego też już na etapie budowy warto zatroszczyć się o to, by dom był jak najbardziej energooszczędny. Podpowiadamy więc, na co przede wszystkim zwrócić uwagę.

Racjonalne zużycie energii nie polega na rezygnacji z wygód, jakie niosą za sobą urządzenia elektryczne. Większe znaczenie ma bowiem rozplanowanie domu i racjonalny wybór wyposażenia.

Zwarta konstrukcja, czyli wybór odpowiedniego projektu

Dom energooszczędny powinien mieć jak najprostszą bryłę – bez załamań, wykuszy czy balkonów i bez skomplikowanego dachu z licznymi skosami. Zmniejsza to powierzchnię murów oraz liczbę potencjalnych mostków termicznych, które tworzą się w miejscu załamań ścian oraz wstawiania okien i drzwi. Takie rozwiązanie obniża prawdopodobieństwo uciekania ciepła przez mury zewnętrzne.

Bardzo istotny jest także układ domu względem stron świata. Największe przeszklenia należy umieścić od strony południowej, by w pełni korzystać z energii słonecznej do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń. Od tej strony warto więc również zaplanować salon i jadalnię, czyli te części domu, które mają największe zapotrzebowanie na światło i ciepło. Od strony północnej najlepiej natomiast zrezygnować z dużych okien i umiejscowić tam pomieszczenia gospodarcze, garaż lub garderobę.

Ocieplenie atmosfery, czyli izolacja termiczna

Projekt to nie wszystko. Warto zatroszczyć się także o odpowiednią izolację termiczną poszczególnych części domu – od fundamentów i podłóg, poprzez ściany zewnętrzne, aż po dach. Istotne znaczenie mają tu właściwości materiałów konstrukcyjnych i izolujących – ich rodzaj, grubość oraz sposób ułożenia. Najczęściej używane do ocieplenia domu materiały to wełna mineralna, styropian i celuloza. Izolatory umieszcza się pod warstwą tynku lub pomiędzy drewnianymi albo metalowymi rusztowaniami (w przypadku ścian) lub pomiędzy krokwiami (w przypadku dachu). Należy pamiętać również o ociepleniu ścian wewnętrznych, rozdzielających przestrzeń ogrzewaną od nieogrzewanej oraz o wyborze okien i drzwi zewnętrznych o podwyższonych parametrach termicznych. Współczynnik przenikania ciepła U dla całych okien i drzwi nie powinien być wyższy niż 1.

Oszczędzanie energii na co dzień, czyli ekonomiczne AGD

Dom energooszczędny to również taki, który zużywa jak najmniej energii w codziennej eksploatacji. Duży wpływ mają na to urządzenia RTV i gospodarstwa domowego, stale zasilane prądem. Warto więc zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną. Najbardziej oszczędne są sprzęty oznaczone A+++, najmniej – A. Informacja o klasie znajduje się na etykiecie energetycznej, która musi być umieszczona na każdym sprzęcie. Etykiety te są obowiązkowe we wszystkich krajach Unii Europejskiej, każdy producent stosować więc musi te same kryteria oceny.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje