Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Jak zabezpieczyć dom przed burzą?


W Polsce występuje średnio 20 dni burzowych w ciągu roku. Choć jest to bardzo mała liczba, należy pamiętać, że niektóre wyładowania atmosferyczne bywają niezwykle silne i mogą wyrządzić mnóstwo szkód. Natężenie prądu pioruna wynosi bowiem 100 tys. amperów, a jego temperatura przekracza 30 000°C. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć się przed skutkami burzy i ochronić dom oraz najbliższych? Zobacz, co musisz zrobić.

Bezpośrednie skutki burzy – pożary, zniszczona instalacja elektryczna – są bardzo kosztowne w usunięciu. Choć nie można uchronić się przed nadejściem potężnych wyładowań, istnieje kilka sposobów, które pozwolą Ci zabezpieczyć się przed ich skutkami.

Z czego się składa się instalacja odgromowa i jak działa?

Najpopularniejszym sposobem ochrony przed skutkami burzy jest zamontowanie na dachu budynku piorunochronu. Jego zadaniem jest przyjęcie uderzenia pioruna, a następnie przeniesienie jego ładunku w grunt. Aby instalacja odgromowa mogła dobrze działać, niezbędny jest montaż wszystkich elementów konstrukcji:

Pamiętaj, montażem instalacji odgromowej powinni zajmować się specjaliści, którzy wiedzą dokładnie, ile m3 przewodów muszą użyć i jakiej powinny być one jakości. Założenie piorunochronu przez osoby, które się na tym nie znają, może nie tylko sprawić, że Twój dom nie będzie chroniony przed burzą, lecz także zwiększy szansę na uderzenie pioruna w mieszkanie.

Czy montowanie instalacji odgromowej jest konieczne?

W polskim prawie nie ma zapisów, które mówiłyby, że każdy dom musi być wyposażony w dodatkowe instalacje odgromowe. Obowiązek ten spoczywa tylko na barkach inwestorów budynków użyteczności publicznej i domów wyższych niż 15m (powyżej 3 piętra).

O tym, czy warto montować na dachu piorunochron, decydujesz Ty – jako właściciel domu. W podjęciu odpowiedniej decyzji pomogą Ci odpowiedzi na następujące pytania:

Jeśli chociaż na jedno z pytań odpowiesz twierdząco, konieczne zamontuj na dachu piorunochron. Nie musisz się martwić tym, że instalacja ta wpłynie negatywnie na wygląd całej konstrukcji. Obecne piorunochrony można założyć na dachu w taki sposób, że będą one praktycznie niewidoczne.

Zobacz tutaj, jak wybrać najlepszy dach.

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną przed dużymi skokami napięć?

Wyładowania w trakcie uderzenia pioruna mogą spowodować, że urządzenia w domu są poddawane bardzo silnemu działaniu nawet tysiąckrotnie większego napięcia. Prawdopodobnie nie chcesz sprawdzać, czy Twoje sprzęty są w stanie wytrzymać tak duże różnice. Dlatego zawczasu pomyśl o ochronie przeciwprzepięciowej, która działa przez cały czas – zarówno jak piorun uderzy w dom, jak i w punkt znajdujący się blisko budynku. Zadaniem tej ochrony jest przyjęcie dużej fali napięcia i odprowadzenie jej do uziomu z pominięciem instalacji i wszystkich sprzętów w Twoim domu.

Instalacja przeciwprzepięciowa wewnętrza musi być zainstalowana w każdym domu. Najczęściej stosuje się ograniczniki typu B, C, D lub B+C. Ochronniki klasy B umieszcza się w złączu budynku, C – w rozdzielnicy, D – bezpośrednio przy chronionych odbiornikach.

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej – podobnie jak piorunochron – powinno być montowane przez fachowców. Ważne jest także, aby umiejscowienie wszystkich łączeń było wybrane już na etapie projektowania domu. We wskazaniu najlepszego miejsca na wszystkie instalacje pomagające Ci zabezpieczyć dom przez burzą pomogą Ci specjaliści Dobrych Domów.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!