Jak stworzyć dom bezpieczny dla dziecka?

Jak stworzyć dom bezpieczny dla dziecka?


Aż 40% wszystkich wypadków z udziałem dzieci ma miejsce w domu. Maluchy są ciekawskie i chcą poznać (wszystkimi zmysłami!) każdy przedmiot, który znajdzie się w zasięgu ich rączek. Jednocześnie wciąż nie mają wystarczająco rozwiniętej koordynacji ruchowej, co może skutkować niebezpiecznymi upadkami. Dlatego tak ważne jest, by dodatkowo zabezpieczyć przestrzeń, która powinna być dla dzieci najbardziej przyjazna – własny dom. Podpowiadamy, jak to zrobić już na etapie wyboru projektu i budowy.

W domu może przydarzyć się szereg wypadków – od uderzenia o twardą lub ostrą powierzchnię po bolesny upadek z wysokości. Fantazja maluchów w zakresie znajdowania się w niebezpiecznych sytuacjach jest niemal nieograniczona. Największym zagrożeniem mogą okazać się pozornie bezpieczne okna, drzwi, schody, a nawet szafki kuchenne. Dlatego konieczne stanie się spojrzenie na domową przestrzeń z perspektywy raczkującego, a następnie nieporadnie biegającego dziecka i wprowadzenie szeregu zmian.

Wybór projektu domu – dom parterowy z myślą o dziecku

O bezpieczeństwie dziecka warto pomyśleć już na etapie przygotowań do budowy domu. Idealnym miejscem dla malucha okaże się dom parterowy, w którym wszystkie pomieszczenia i ciągi komunikacyjne będą znajdować się na jednym poziomie. Budowa parterowego domu oznacza bowiem brak schodów, a co za tym idzie – usuwa ryzyko upadku z wysokości. Takie rozwiązanie będzie również korzystne w przyszłości, gdy dom bezpieczny dla dziecka przekształci się w… dom wygodny dla seniorów, którzy mogą mieć problemy z poruszaniem się i wchodzeniem po stopniach.

Sprawdź projekty domów nowoczesnych – znajdziesz wśród nich dom spełniający wszystkie Twoje wymagania.

Materiały bezpieczne dla małego odkrywcy

Równie istotny jest wybór bezpiecznych materiałów budowlanych i wykończeniowych – a zwłaszcza, jeśli maluch zmaga się z alergią. Dzieci często źle reagują na środki chemiczne czy substancje wydzielane przez tworzywa sztuczne. Dlatego – szczególnie do urządzania pokoju dziecięcego – warto wybierać:

Praktyczne zabezpieczenia i blokady

Dom warto przygotować na pojawienie się dziecka także poprzez wprowadzenie zmian w aranżacji wnętrz. Niepohamowana ciekawość rozwijającego się malca oznacza konieczność zmian nawyków i zainstalowania szeregu zabezpieczeń, ponieważ bardzo szybko zainteresuje się on każdym przedmiotem, który znajdzie się w zasięgu jego rąk – w tym gniazdkami elektrycznymi czy gorącą lokówką pozostawioną na łazienkowym blacie. Należy więc dokładnie zabezpieczyć wszystkie newralgiczne punkty w domu poprzez:

Warto pamiętać również, by nie zostawiać na wierzchu potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, takich jak noże, gorące naczynia czy kosmetyki. Dowiedz się także, jak stworzyć dom dla alergika.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).