Jak ocieplić piwnicę?

Jak ocieplić piwnicę?


Szacuje się, że nawet 20% ciepła może uciec z domu przez źle izolowaną piwnicę. Ocieplenie piwnicy to zatem skomplikowane zadanie, od którego w dużej mierze zależy efektywność stosowanego w domu ogrzewania. Odpowiednia izolacja piwnicy jest niezbędna również w sytuacji, gdy planujesz wygospodarować w niej pomieszczenie użytkowe. Jak ocieplić zarówno ściany, jak i stropy oraz podłogi w piwnicy, tak aby nie dostawało się do niej zimno i nie uciekało z niej ciepło? Sprawdź!

Jeśli już zdecydowałeś się na projekt domu z piwnicą, to musisz liczyć się z tym, że izolacja termiczna piwnicy to jeden z większych kosztów związanych z jej budową. Opłaca się jednak o nią zadbać, aby w przyszłości nie mieć problemów z np. grzybem na ścianach piwnicy czy nawet wilgocią dostającą się pod podłogę w pomieszczeniu nad podpiwniczeniem.

Czy izolacja piwnicy od wewnątrz ma sens?

To metoda ocieplenia piwnicy stosowana najczęściej w starych domach, w których piwnica jest nieogrzewana i nie spełnia współczesnych standardów termoizolacji. Najbardziej kosztowne rozwiązanie stanowi ocieplenie całej piwnicy od środka, jednak jeśli nie przerabiasz piwnicy na np. pokój do pracy, nie warto się na nie decydować. Znacznie łatwiej i taniej jest ocieplić strop piwnicy od jej strony, tak aby oddzielić zimne pomieszczenie od części domu znajdującej się powyżej. W tym celu można użyć:

Warto pamiętać, że izolacja stropu w piwnicy bez ogrzewania spowoduje, że będzie w niej zimniej o kilka stopni – po prostu nie dostanie się do niej ciepło z ogrzewanych pomieszczeń. Jeśli stara piwnica posiada drzwi zewnętrzne, to w celu zmniejszenia strat ciepła warto pomyśleć o ich wymianie lub dodatkowym zaizolowaniu. Przez drzwi do piwnicy przedostaje się na zewnątrz bardzo dużo ciepła.

Sprawdź także: Jak postawić solidne ściany w piwnicy?

Izolacja piwnicy – o czym pamiętać, jakie materiały wybrać?

Kluczem do skutecznego ocieplenia piwnicy jest jednak pomyślenie o nim już na etapie budowy domu. Podstawowa zasada, która powinna Ci przyświecać przy tym zadaniu, brzmi: izolacji wymagają wszystkie miejsca w piwnicy sąsiadujące z przestrzeniami o innej temperaturze, niezależnie od tego, czy chodzi o zewnętrze budynku, grunt, czy ocieplane pomieszczenie. Trzeba osobno zająć się wszystkimi tymi miejscami:

Warto pamiętać, że skomplikowanie ocieplenia piwnicy zależy także od samej działki budowlanej. Jeśli np. znajduje się ona nieopodal rzeki lub innego zbiornika wodnego, to musisz zadbać o polepszenie hydroizolacyjności ścian oraz stref cokołowych.

Zależy Ci na tym, aby płacić mniej za ogrzewanie? Sprawdź domy energooszczędne z oferty pracowni Dobre Domy.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje