Dom pasywny – czy opłaca się go zbudować i jak to zrobić?

Dom pasywny – czy opłaca się go zbudować i jak to zrobić?


W poszukiwaniu oszczędności inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę domów pasywnych. Bo chociaż koszt budowy domu pasywnego może znacząco przewyższać wydatek związany z postawieniem domu tradycyjnego, ograniczenie kosztów eksploatacji szybko doprowadzi do zwrotu inwestycji.  Dlaczego budowa domu pasywnego się opłaca? Jak buduje się taki dom? W tym tekście odpowiadamy na te i inne pytania.

Z tekstu dowiesz się:

Mianem domu pasywnego określa się budynek, w którym dzięki nowoczesnym technologiom zapotrzebowanie na energię zostało zmniejszone do maksymalnie 15 kWh/m2 na rok. Uzyskanie komfortu cieplnego w takim domu jest efektem zastosowania odnawialnych źródeł ciepła: promieniowania słonecznego i energii generowanej przez samych mieszkańców. W budynkach pasywnych znacząco redukcje się również straty ciepła, które w tradycyjnych domach powstają za sprawą wentylacji i przenikania ciepłego powietrza przez ściany.

Domy jednorodzinne pasywne a zużycie energii

Bardzo niskie zużycie energii w domach jednorodzinnych pasywnych to efekt zastosowania wielu rozwiązań, m.in.:

Należy pamiętać, że aby dom spełniał kryteria domu pasywnego, musi także być odpowiednio zlokalizowany – mieć odpowiedni dostęp do światła słonecznego. Dlatego warto zadbać o to, żeby okna najczęściej użytkowanych pomieszczeń były zwrócone na południe. Powinien być także osłonięty od północy naturalnymi barierami w postaci drzew, które będą stanowić dodatkową izolację.

Dom pasywny – czy warto go zbudować?

Osoby, które zdecydują się na budowę nowoczesnego domu pasywnego, powinny liczyć się z większym wydatkiem na etapie budowy niż w przypadku domu tradycyjnego, nawet jeśli spełnia on najnowsze wymogi energooszczędności. Jest to związane m.in. z większym zużyciem materiałów termoizolacyjnych, a także doborem okien i drzwi, które muszą spełniać dużo surowsze normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła. Kosztowny może się okazać także zakup systemu wentylacyjnego, a także kolektorów słonecznych czy fotowoltaiki (pamiętaj, że możesz się ubiegać o dofinansowanie ich zakupu).

Chociaż zestawienie kosztów brzmi jak potężna inwestycja, stawianie domu pasywnego jest opłacalne. Mimo wyższych nakładów na budowę dom pasywny jest bardzo tani w eksploatacji. Dzięki temu inwestycja zwraca się zwykle po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach. Największe oszczędności można osiągnąć na kosztach ogrzewania budynku oraz wykorzystania energii elektrycznej.

Zapoznaj się także z projektami domów energooszczędnych.

Projekt domu pasywnego – o czym warto pamiętać?

Stworzenie projektu każdego budynku wymaga dobrego przygotowania. W przypadku budowy domów pasywnych projekty mają jednak jeszcze większe znaczenie ze względu na konkretne wymagania, które muszą spełniać te budynki. Aby zachować odpowiedni bilans energetyczny budynku, architekt powinien uwzględnić w projekcie wiele kwestii, w tym:

Dom pasywny – jak budować?

Po uwzględnieniu wszystkich wymienionych aspektów w projekcie domu należy zapoznać się także z ogólnymi zasadami budowy podstawowych elementów konstrukcji. Jakie to zasady?

Z czego postawić dom pasywny?

Realizacja budowy domu pasywnego wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i skrupulatnego przestrzegania wszystkich zaleceń architekta, dlatego tego rodzaju domu nie można budować tzw. systemem gospodarczym.

Budowa domu pasywnego to duża inwestycja, ale bardzo opłacalna. Prowadzi ona bowiem do znacznej redukcji kosztów ogrzewania, co pozwoli na spore oszczędności. Ponadto przez cały rok w budynkach panuje dogodny dla domowników mikroklimat oraz odpowiednia izolacja przed hałasem z zewnątrz.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje