Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Dom pasywny – czym jest i jak go wybudować?

Dom pasywny – czym jest i jak go wybudować?


W świetle Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 maja 2010 r. budowa domu energooszczędnego, a zwłaszcza domu pasywnego, do 2020 r. stanie się standardem we wszystkich państwach UE. Jeśli decydujesz się na ten rodzaj nieruchomości, sprawdź, co wyróżnia dom pasywny oraz jakich kryteriów należy przestrzegać podczas jego projektowania i budowy.

Mianem domu pasywnego określa się budynek charakteryzujący się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania – maksymalnie 15 kWh/m2 na rok, co odpowiada ok. 1,5 l oleju opałowego lub 1,5 m3 gazu ziemnego na m2 w skali roku. Według dr. Wolfganga Feista, głównego twórcy tej koncepcji budownictwa, komfort cieplny jest wynikiem wykorzystania pasywnych źródeł ciepła: promieniowania słonecznego, urządzeń elektrycznych i energii generowanej przez samych mieszkańców, a także znaczącej redukcji strat ciepła, które w tradycyjnych domach powstają za sprawą wentylacji i przenikania ciepłego powietrza przez ściany.

Domy pasywne a zużycie energii

Bardzo niskie zużycie energii w budynkach pasywnych to efekt kilku czynników:

Według danych Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt z 2017 r. w Polsce istniało około 20 certyfikowanych budynków pasywnych. W porównaniu z Niemcami (2230), Austrią (847) czy Wielką Brytanią (137) nasz kraj wypada więc w statystykach niezbyt korzystnie. Warto jednak pamiętać, że w wymienionych państwach łatwiej poradzono sobie z aspektem finansowym. Koszty budowy tego typu domów są tam wyższe o zaledwie kilka procent od kosztów budowy budynków tradycyjnych, natomiast w Polsce mogą być wyższe aż o 20%.

Dom pasywny – czy się opłaca?

Chociaż osoby, które zdecydują się na budowę domu pasywnego, powinny liczyć się z dużym wydatkiem, w perspektywie czasu mogą jednak spodziewać się sporych oszczędności. Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (PIBPiEO) ten rodzaj budownictwa okazuje się najtańszym rozwiązaniem, jeśli koszty spłaty inwestycji, koszty eksploatacyjne i utrzymania budynku zostaną uwzględnione jako jedno obciążenie miesięczne. Doskonale obrazuje to przykładowe oszacowanie, według którego ogrzewanie domu pasywnego (o powierzchni mieszkalnej 150 m2) wynosi jedynie 400 zł w skali całego roku.

Ponadto budynki powstałe według koncepcji Feista to uniwersalne rozwiązanie na cztery pory roku, niewymagające oddzielnego systemu ogrzewania czy chłodzenia (klimatyzacji). Do utrzymania odpowiedniej temperatury w domu pasywnym nie jest bowiem konieczne zastosowanie tradycyjnej instalacji grzewczej. Wystarczy jedynie podgrzanie powietrza nawiewnego za pomocą wentylacji mechanicznej.

Ciepło to może pochodzić także np. z systemów podgrzewania c.w.u., pompy ciepła lub kolektorów słonecznych. Kluczową kwestią dla domów pasywnych jest zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła zamiast wentylacji grawitacyjnej, gdyż tylko takie działanie prowadzi do redukcji strat energii oraz stałej wymiany powietrza w budynku.

Projekt domu pasywnego – o czym warto pamiętać?

Budowa domu pasywnego wymaga od wszystkich wykonawców szerokiej wiedzy, rzetelności i konsekwencji. Podstawę takiego przedsięwzięcia stanowi właściwie wykonany i zoptymalizowany projekt domu. Aby zachować odpowiedni bilans energetyczny budynku, architekt powinien uwzględnić wiele parametrów, w tym:

Dom pasywny – jak budować?

Po uwzględnieniu wszystkich wymienionych aspektów w projekcie domu należy zapoznać się także z ogólnymi zasadami budowy podstawowych elementów konstrukcji. Dom pasywny powinien być usadowiony na płycie fundamentowej, która jest ocieplona warstwą klasycznej izolacji cieplnej o grubości 25–30 cm i połączona z izolacją ścian fundamentowych o grubości około 30 cm.

W przypadku ścian zewnętrznych Instytut Budownictwa Pasywnego zaleca uzyskanie dużej bezwładności cieplnej, przy założeniu, że współczynnik przenikania ciepła nie może przekroczyć wartości 0,15 W/(m2•K). W tym celu można zastosować technologię BSO (bezspoinowy system ocieplania) obejmującą przymocowanie do ściany 3-warstwowego systemu składającego się z:

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest dobrze zaizolowany dach lub stropodach. Szacuje się, że w tradycyjnych domach to właśnie ten element konstrukcyjny generuje aż ¼ strat ciepła. Konieczne jest więc zastosowanie klasycznej izolacji cieplnej, np. za pomocą wełny mineralnej, której grubość będzie wynosić minimum 40 cm. Należy również eliminować powstawanie mostków cieplnych, które znacznie podnoszą koszty ogrzewania domu.

Każdy dom pasywny powinien zostać wyposażony w okna i drzwi o wysokiej szczelności i izolacyjności cieplnej. Warto sięgać wyłącznie po produkty posiadające odpowiedni certyfikat pasywności – np. okna trójszybowe, w których przestrzenie między warstwami są wypełnione gazem szlachetnym.

Budowa domu pasywnego to pozornie duża inwestycja. Prowadzi ona bowiem do znacznej redukcji kosztów ogrzewania oraz może się przyczynić do poprawy stanu powietrza. Ponadto przez cały rok w budynkach panuje dogodny dla domowników mikroklimat oraz odpowiednia izolacja przed hałasem z zewnątrz.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie