Czyszczenie komina przed zimą – jak zrobić to samodzielnie?

Czyszczenie komina przed zimą – jak zrobić to samodzielnie?


O tym, jak ważne jest czyszczenie i kontrolowanie przewodu kominowego, nie trzeba nikomu przypominać. Zgromadzone w trakcie poprzedniej zimy, a także osadzające się przez cały sezon wakacyjny i jesienny zanieczyszczenia są łatwopalne i przy pierwszym uruchomieniu paleniska zagrażają zdrowiu i życiu domowników. Aby uchronić swoją rodzinę przed niebezpieczeństwem, zadbaj o drożność przewodu kominowego.

W tym roku jesień w Polsce była wyjątkowo łagodna, przez co w większości domów nie było potrzeby uruchamiania kominka jako dodatkowego źródła ciepła. Teraz, gdy za oknem temperatury coraz częściej zbliżają się do zera, gospodarze chętnie rozpalają w kominkach i piecykach. Też chciałbyś cieszyć się ciepłem dobiegającym z kominka? Zanim go rozpalisz, zadbaj o drożność przewodów.

Czyszczenie i przegląd przewodów kominowych – kiedy przeprowadzać?

Obowiązek czyszczenia komina i wykonywania przeglądów to wymóg wynikający z artykułu 62. Prawa budowlanego. Spoczywa on na właścicielach domów i zarządcach. Zgodnie z przepisami udrażnianie kominów i systemów wentylacji powinno się przeprowadzać przynajmniej raz do roku. Zaleca się jednak, aby:

Zobacz, jak wybrać odpowiedni komin do domu >>

Warto także zadbać o drożność przewodów wentylacyjnych. Te powinno się czyścić raz w roku.

Poza oczyszczaniem przewodów właściciele muszą zadbać o przegląd wszystkich kominów. Zgodnie z przepisami kontrola drożności zależy od powierzchni zabudowy. Jeśli budynek ma więcej niż 2000 m2 powierzchni, przegląd należy wykonać dwukrotnie w ciągu roku.

Nieoczyszczony przewód kominowy – czym grozi?

Ryzyko pożaru przy rozpaleniu niedrożnego kominka jest bardzo wysokie. Jakie są inne konsekwencje zaniedbania stanu przewodu kominowego?

Zobacz, jak prawidłowo zbudować komin >>

Czyszczenie komina – jak samodzielnie udrożnić przewód?

Najczęściej do oczyszczenia kominów wzywa się kominiarzy. Stawki za ich usługi zależą głównie od lokalizacji i wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dodatkowo kominiarz może przeprowadzić kontrolę drożności przewodu, której nie jesteś w stanie zrobić na własną rękę.

Jeśli chcesz samodzielnie wyczyścić komin, pamiętaj o kilku rzeczach.

Zaopatrz się w kilka niezbędnych akcesoriów. Będzie Ci potrzebna szczotka dopasowana rozmiarem i kształtem do przewodu komina. Zwróć także uwagę na to, z czego jest wykonana. Druciane szczotki nadają się do czyszczenia kominów murowanych i ze stali żaroodpornej, natomiast nylonowe – do kominów ze stali kwasoodpornej. Dodatkowo kup kilkunastometrową linkę, kulę kominiarską, wiadro na sadzę, folię zabezpieczają i lusterko.

Zanim wejdziesz na dach, zabezpiecz pomieszczenie, w którym znajduje się komin. Odczep rurę łączącą kominek z przewodem i zatkaj otwór szmatką. Wokół rozłóż także folię aluminiową i przygotuj wiaderko na sadzę. Następnie wejdź na dach i spuść na lince szczotkę z przyczepioną kulą. Po przeczyszczeniu przewodu zejdź na dół i wyjmij szmatkę. Zsyp całą sadzę do wiaderka lub na podłogę. Później powtórz wszystko jeszcze raz.

Zanim zamontujesz przewód w kominku, sprawdź jego drożność za pomocą lusterka. Skieruj je w stronę otworu. Jeśli widzisz odbicie nieba, oznacza to, że przewód jest czysty i możesz bezpiecznie korzystać z kominka.

Wskazówka: Aby wygodniej wspinać się na dach, zadbaj o bezpieczny dostęp do komina. Już na etapie projektu domu uwzględnij montaż wyłazu dachowego i ławy kominiarskiej wraz ze wspornikiem z podestem.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje