Wylewka, lub inaczej jastrych, to warstwa, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni jeszcze przed położeniem na niej materiału wykończeniowego. Występuje w postaci mokrej mieszanki zapraw budowlanych albo prefabrykowanych płyt.
Przygotowując się do wylania jastrychu, wybieramy spośród kilku jego rodzajów – m.in. wylewki cementowej, betonowej i anhydrytowej.
Wylewka cementowa
To wylewka, którą układa się mechanicznie lub ręcznie. Ma konsystencję półsuchą lub gęstoplastyczną. Jest bardziej uniwersalna niż anhydrytowa, ponieważ można ją układać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku również w trudnych pomieszczeniach – mokrych, wilgotnych czy suchych. Cement jest w tym przypadku popularnym materiałem, głównie przez swoją niską cenę. Taką wylewkę można przygotować samodzielnie, jednak przy braku dużego doświadczenia i wiedzy na ten temat zdecydowanie rekomenduje się zakupienie gotowego produktu od producenta. Jeśli chodzi o wydajność kładzenia wylewek, wynosi ona ok. 200m2 jednego dnia.
Wylewka betonowa
Do kruszyw, z których można wykonać tę wylewkę, zaliczają się piasek, grys czy żwir. Taki podkład to alternatywa dla wylewki cementowej w sytuacji, kiedy potrzebujemy, aby warstwa była grubsza i bardziej nośna. Wytrzymałość to niewątpliwy atut tego produktu, który jest odporny na wszelakie uszkodzenia oraz znacznie mniej podatny na ścieranie. Wśród zalet wymienia się także bardzo dobre przewodzenie ciepła, co istotne dla osób przewidujących instalację ogrzewania podłogowego. W połączeniu z tym, że nie absorbuje wody, widać, jak idealnie nadaje się do wykonania podłogi np. w łazience.
Nie wiesz, na jaki typ pokrycia podłogi w domu się zdecydować? Odpowiedź znajdziesz w poradniku Dobrych Domów.
Wylewka anhydrytowa
To produkt o płynnej konsystencji. Równość podkładu oraz idealne wykończenie zapewniają właściwości samopoziomujące. Niestety tej wylewki nie można wykorzystać na zewnątrz, co eliminuje ją przy wykonywaniu powierzchni przed domem, na balkonach czy tarasach. Nie nadaje się również do pomieszczeń wilgotnych. Wylewkę można za to stosować zarówno na bardziej tradycyjnym podłożu, jak i takim z ogrzewaniem podłogowym. Jest też dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na czasie, ponieważ ekipie uda się wylać ją naprawdę bardzo szybko. Podkład równie prędko schnie.
Poza wyżej wymienionymi można wyróżnić jeszcze jastrychy emulsyjno-bitumiczne przeznaczone głównie do użytku przemysłowego – odporne na bardzo wysokie obciążenia oraz wykazujące termoplastyczne właściwości.
Wilgoć? Tutaj zobaczysz, jak zabezpieczyć przed nią swoją podłogę.
Sposób ułożenia podłogi w domu
Wylewki można podzielić również ze względu na sposób ułożenia warstwy wyrównującej na powierzchni. Tutaj wyodrębnia się jastrychy zespolone z podłożem, jastrychy na warstwie poślizgowej, a także jastrychy pływające, czyli układane na warstwie izolacji termicznej i akustycznej, wykorzystywane głównie przy budowaniu systemów ogrzewania podłogowego.
Niezależnie od tego, którą wylewkę uznasz za najbardziej odpowiednią dla swoich potrzeb, pamiętaj o zadbaniu o doświadczoną ekipę, która profesjonalnie wykona proces wylewania.