Budowa domu na podmokłej działce – co zrobić, by zminimalizować ryzyko zalania?

Budowa domu na podmokłej działce – co zrobić, by zminimalizować ryzyko zalania?


Atrakcyjna krajobrazowo lokalizacja i jeszcze bardziej kusząca cena działek sprawiają, że inwestorzy nierzadko decydują się na budowę domu na terenach podmokłych. Takie ziemie wymagają jednak odpowiedniego projektu domu, a także wykonania systemów odwodnień. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, jeśli interesuje Cię budowa domu na podmokłej działce.

Z tekstu dowiesz się:

Bliskie sąsiedztwo jeziora lub rzeki może sprawiać, że działka prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Zwłaszcza jeśli znajduje się na terenach pozamiejskich i jest otoczona pięknymi okolicami. Warto jednak jeszcze przed zakupem działki sprawdzić, czy nie jest to teren podmokły.

Podmokła gleba – jak rozpoznać podmokły teren?

Wskazówki dotyczące stopnia nawodnienia gleby możesz uzyskać w trakcie wizyty na działce. Zwróć uwagę na kilka kwestii, które wskazują, że ziemia jest w tym miejscu podmokła:

Najdokładniejszym sposobem, który pozwoli Ci jasno stwierdzić, czy masz do czynienia z podmokłą działką budowlaną, jest badanie geotechniczne gruntu. Geotechnik zbada poziom nawodnienia. Na podstawie wyników jego rozpoznań można przystąpić do realizacji budowy domu. Warto podkreślić, że zgodnie z prawem możesz zlecić badanie geotechniczne, jeszcze zanim kupisz działkę – potrzebna będzie jedynie zgoda właściciela gruntu.

Jak przeprowadza się takie badanie? Geotechnik:

Efektem pracy geotechnika jest przygotowanie dokumentacji geotechnicznej – mapy działki z zaznaczonymi miejscami, przekrojami geotechnicznymi, informacjami o poziomie wód oraz parametrami technicznymi gruntu.

Budowa na podmokłym terenie – o czym warto pamiętać?

Inwestycja w dom na terenie podmokłym jest zgodna z prawem i możliwa do zrealizowania. W planach budowlanych należy jednak uwzględnić to, że wysoki poziom wód będzie miał wpływ na niektóre decyzje konstrukcyjne. Jakie? Sprawdź:

Nie zaleca się budowania domów z piwnicą na terenach, które mają wysoki poziom wód gruntowych. Istnieje bowiem ryzyko zalania dolnej kondygnacji w czasie stawiania ścian piwnicy. Obecnie wszystkie projekty domów, które są dostępne w pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz, mają pomieszczenie gospodarcze. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się zamiast piwnicy. Część projektów posiada także dodatkową spiżarnię w pobliżu kuchni.

Fundamenty na podmokłym gruncie powinny być wykonane z płyty fundamentowej zamiast z tradycyjnych ław. Płyty rozkładają bowiem obciążenia z budynku równomiernie po całym gruncie, a nie liniowo. W ten sposób istnieje mniejsze ryzyko osunięcia się terenu już w trakcie użytkowania budynku. Warto także zwrócić uwagę, że fundament powinien być wykonany na specjalnej podsypce (np. żwirowo-piaskowej). Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko zalania budowy. Ważna jest też odpowiednia izolacja fundamentów, która nie dopuści do ich zawilgocenia.

Podmokły grunt – jak osuszyć działkę budowlaną?

Jeśli poziom wód gruntowych okaże się zbyt wysoki, będziesz musiał wykonać drenaż działki. Do wyboru masz dwa rozwiązania – drenaż opaskowy lub system odwodnień liniowych.

  1. Jak osuszyć podmokłą działkę? Wykonaj drenaż opaskowy

Drenaż jest potrzebny, jeśli gliniaste i mało przepuszczalne podłoże znajduje się w pobliżu fundamentów. Drenaż składa się z rur drenarskich z PCW, studzienki rewizyjnej, płyty drenarskiej o ryflowanej powierzchni oraz geowłókniny. System może odprowadzać wodę do kanalizacji, studzienek chłonnych lub rozprowadzać wodę po działce.

  1. Jak przeprowadzić odwadnianie terenów podmokłych? Wykonaj system odwodnień liniowych

Jeśli nadmiar wody występuje jedynie na samej powierzchni gruntu, możesz pozbyć się jej za pomocą systemu odwodnień liniowych. W jego skład wchodzą korytka, które wkłada się do ziemi i przykrywa rusztem w taki sposób, by pozostawał 5 mm poniżej poziomu powierzchni.

Warto pamiętać, że przy projektowaniu systemu należy zachować spadek terenu o nachyleniu ok. 3‰ na 1 m. System powinien być także zakończony studzienką magazynową. To do niej będzie spływała cała woda.

Wiesz już, jak radzić sobie z podmokłym terenem. Teraz poznaj wszystkie sposoby na odprowadzenie deszczówki. Dzięki dobrze zaprojektowanemu systemowi odwadniającemu oraz odprowadzania deszczówki możesz być pewien, że Twój dom będzie zabezpieczony przed zalaniem.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje