Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Budowa domu na podmokłej działce – co zrobić, by zminimalizować ryzyko?

Budowa domu na podmokłej działce – co zrobić, by zminimalizować ryzyko?


Atrakcyjna krajobrazowo lokalizacja i jeszcze bardziej kusząca cena działki sprawiają, że nierzadko inwestorzy decydują się na budowę domu na terenach podmokłych. Takie ziemie wymagają jednak odpowiedniego projektu domu, a także prawdopodobnie wykonania systemów odwodnień. Zobacz, czym się kierować, budując dom na podmokłej działce.

Podmokłe tereny to często malowniczo położone tereny podmiejskie, o których marzy zapewne niejedna rodzina planująca wybudowanie domu. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup pięknej działki o być może podejrzanie niskiej cenie, warto dowiedzieć się, czy – i jeśli tak, to w jakim stopniu – jest to teren podmokły.

Sprawdź także: Budowa domu na wspólnej działce.

Jak rozpoznać, że teren jest podmokły?

Pierwszą wskazówką jest występowanie (lub jego brak) zabudowań w pobliżu działki. Dodatkowym wskaźnikiem może być występowanie dzikich wierzb lub olch, które rosną tylko na nawodnionych glebach.

Zdecydowanie warto jednak zamówić usługę u geotechnika, który zbada poziom nawodnienia terenu. Na podstawie wyników rozpoznań specjalisty można dopiero przystąpić do budowania domu.

Podmokła działka – jaki projekt domu?

Zdecydowanie odradza się budowanie na terenach silnie nawodnionych domów z piwnicą. Zamiast tego specjaliści sugerują budowę osobnego pomieszczenia gospodarczego od północnej strony budynku lub zagospodarowanie poddasza.

Bardzo ważne jest również to, aby cała konstrukcja domu była możliwie lekka, a jednocześnie solidna. Fundamenty powinny być odpowiednio poszerzone, pogłębione i zabezpieczone izolacją. Można zastosować także mocniejszy i szybciej wiążący się beton, nienasiąkliwy styrodur do ocieplenia ścian fundamentów czy lepik do ochrony ław fundamentów. Ważne, by wszystkie decyzje związane z zabezpieczeniem domu przed wilgocią konsultować ze sprawdzonymi specjalistami ds. budownictwa.

Sprawdź: Projekty domów z poddaszem użytkowym.

Drenaż czy system odwodnień – jak rozwiązać problem podmokłych terenów

W zależności od miejsca na działce, w którym znajduje się zbyt duża wilgotność, inwestorzy działają na dwa sposoby. Jeśli problem dotyczy wysokiego poziomu wód gruntowych, dobrym pomysłem jest zastosowanie drenażu opaskowego. Jeśli kłopot sprawia duża ilość wody na powierzchni, zainstaluj systemy odwodnień liniowych, czyli korytka z rusztem, ustawianego na powierzchni działki.

  1. Drenaż opaskowy – gdzie należy umiejscowić i co będzie potrzebne

Drenaż gruntowy jest potrzebny wtedy, gdy mało przepuszczalne, gliniaste podłoże znajduje się w pobliżu fundamentów. System można przeprowadzić w formie rurociągu drenażowego z jednym lub dwoma filtrami. W skład systemu drenażu opaskowego wchodzą:

Wodę, którą przechwycą rury drenarskie, można z kolei odprowadzić do kanalizacji lub studzienek chłonnych, rozprowadzić po działce bądź też skierować do studni.

  1. Systemy odwodnień liniowych – jak wykonać

Zdarza się, że na terenie działki występuje nadmiar wody na samej powierzchni gruntu. Popularną metodą pozbycia się nadprogramowej wody jest zbudowanie systemu odwodnień liniowych. Takie rozwiązanie składa się przede wszystkim z korytek i rusztów. Te pierwsze wstawia się do ziemi i przykrywa rusztem, tak by pozostawał ok. 5 mm poniżej poziomu powierzchni.

System odwodnień liniowych trzeba zaprojektować tak, by zachować spadek terenu o wielkości ok. 3 promile na 1 m. Na końcu systemu odwodnienia znajduje się natomiast studzienka magazynowa, do której spływa woda.

Dowiedziałeś się już, jak walczyć z podmokłym terenem. Teraz poznaj wszystkie sposoby na odprowadzenie deszczówki.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie