Atrakcyjna krajobrazowo lokalizacja i jeszcze bardziej kusząca cena działki sprawiają, że nierzadko inwestorzy decydują się na budowę domu na terenach podmokłych. Takie ziemie wymagają jednak odpowiedniego projektu domu, a także prawdopodobnie wykonania systemów odwodnień. Zobacz, czym się kierować, budując dom na podmokłej działce.
Podmokłe tereny to często malowniczo położone tereny podmiejskie, o których marzy zapewne niejedna rodzina planująca wybudowanie domu. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup pięknej działki o być może podejrzanie niskiej cenie, warto dowiedzieć się, czy – i jeśli tak, to w jakim stopniu – jest to teren podmokły.
Sprawdź także: Budowa domu na wspólnej działce.
Jak rozpoznać, że teren jest podmokły?
Pierwszą wskazówką jest występowanie (lub jego brak) zabudowań w pobliżu działki. Dodatkowym wskaźnikiem może być występowanie dzikich wierzb lub olch, które rosną tylko na nawodnionych glebach.
Zdecydowanie warto jednak zamówić usługę u geotechnika, który zbada poziom nawodnienia terenu. Na podstawie wyników rozpoznań specjalisty można dopiero przystąpić do budowania domu.
Podmokła działka – jaki projekt domu?
Zdecydowanie odradza się budowanie na terenach silnie nawodnionych domów z piwnicą. Zamiast tego specjaliści sugerują budowę osobnego pomieszczenia gospodarczego od północnej strony budynku lub zagospodarowanie poddasza.
Bardzo ważne jest również to, aby cała konstrukcja domu była możliwie lekka, a jednocześnie solidna. Fundamenty powinny być odpowiednio poszerzone, pogłębione i zabezpieczone izolacją. Można zastosować także mocniejszy i szybciej wiążący się beton, nienasiąkliwy styrodur do ocieplenia ścian fundamentów czy lepik do ochrony ław fundamentów. Ważne, by wszystkie decyzje związane z zabezpieczeniem domu przed wilgocią konsultować ze sprawdzonymi specjalistami ds. budownictwa.
Sprawdź: Projekty domów z poddaszem użytkowym.
Drenaż czy system odwodnień – jak rozwiązać problem podmokłych terenów
W zależności od miejsca na działce, w którym znajduje się zbyt duża wilgotność, inwestorzy działają na dwa sposoby. Jeśli problem dotyczy wysokiego poziomu wód gruntowych, dobrym pomysłem jest zastosowanie drenażu opaskowego. Jeśli kłopot sprawia duża ilość wody na powierzchni, zainstaluj systemy odwodnień liniowych, czyli korytka z rusztem, ustawianego na powierzchni działki.
- Drenaż opaskowy – gdzie należy umiejscowić i co będzie potrzebne
Drenaż gruntowy jest potrzebny wtedy, gdy mało przepuszczalne, gliniaste podłoże znajduje się w pobliżu fundamentów. System można przeprowadzić w formie rurociągu drenażowego z jednym lub dwoma filtrami. W skład systemu drenażu opaskowego wchodzą:
- rury drenarskie z PCW,
- studzienki rewizyjne,
- płyty drenarskie o ryflowanej powierzchni,
- geowłóknina.
Wodę, którą przechwycą rury drenarskie, można z kolei odprowadzić do kanalizacji lub studzienek chłonnych, rozprowadzić po działce bądź też skierować do studni.
- Systemy odwodnień liniowych – jak wykonać
Zdarza się, że na terenie działki występuje nadmiar wody na samej powierzchni gruntu. Popularną metodą pozbycia się nadprogramowej wody jest zbudowanie systemu odwodnień liniowych. Takie rozwiązanie składa się przede wszystkim z korytek i rusztów. Te pierwsze wstawia się do ziemi i przykrywa rusztem, tak by pozostawał ok. 5 mm poniżej poziomu powierzchni.
System odwodnień liniowych trzeba zaprojektować tak, by zachować spadek terenu o wielkości ok. 3 promile na 1 m. Na końcu systemu odwodnienia znajduje się natomiast studzienka magazynowa, do której spływa woda.
Dowiedziałeś się już, jak walczyć z podmokłym terenem. Teraz poznaj wszystkie sposoby na odprowadzenie deszczówki.