ADAPTACJA PROJEKTU – ZMIANY NA PODDASZU

ADAPTACJA PROJEKTU – ZMIANY NA PODDASZU


Marzy Ci się wygodne, dobrze zagospodarowane poddasze? Pamiętaj, że jest kilka elementów, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Pomyśl o detalach i ciesz się swoim poddaszem bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Przytulne poddasze użytkowe to marzenie wielu inwestorów. Dlatego też jest coraz częściej wprowadzane do gotowych projektów zmiana. Aby planowane modyfikacje były gwarancją wygody, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach. Do najistotniejszych należą wysokość przestrzeni pod skosami, rozplanowanie pomieszczeń oraz kąt nachylenia dachu. Oczywiście niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, ale adaptacje różnego typu poddaszy mają wiele punktów wspólnych.

Ścianka kolankowa bez problemów

Adekwatną opcją jest zaplanowanie wysokości ścianki kolankowej na 1-1,1 m, a kąta nachylenia dachu na 30-40o. Jeżeli zamierzasz podnieść ściankę, musisz liczyć się z wszystkimi skutkami. Bezpieczne jest zwiększanie wysokości o 20-30cm – nie pociąga to za sobą konsekwencji, a efekt może znacząco zoptymalizować przestrzeń poddasza. Większe zmiany należy dobrze przemyśleć i zaplanować. Dlaczego? Podwyższenie ścianki kolankowej może widocznie zmienić proporcje budynku. Chodzi o optyczne pomniejszenie dachu i okien, przez co odnosi się wrażenie, że te drugie są niewłaściwie rozplanowane. Jak temu przeciwdziałać? Podnieść nadproża i wybrać dłuższe okna. Warto również wydłużyć okapy lub zagrać kolorami i zdecydować się na ciemny tynk pomiędzy okapem a oknami. Pojawić może się też problem związany z oknami połaciowymi. Przez wzgląd na to, że znajdą się wyżej, mieszkańcy domu mogą mieć do nich trudniejszy dostęp – skomplikowane zostaną mycie i otwieranie.

Wpuść trochę światła

Istotną kwestią, o której musisz pamiętać, jest oświetlenie poddasza. Okap dachu w naturalny sposób reguluje ilość wpadającego do wnętrza światła, więc zmiana jego położenia będzie mieć swoje konsekwencje. Właściwa szerokość i wysokość okapu sprawia, że światło słoneczne w odpowiednim stopniu doświetla pomieszczenia w budynku. Wszystko ma związek z porami roku. W gorących miesiącach okap zasłania okna i chroni pomieszczenia przed przesadnym nagrzewaniem się. Promienie słoneczne zostają wpuszczone zimą, kiedy słońce znajduje się niżej.

Podpieraj ściany

Kolejnym wyzwaniem mogą okazać się ścianki działowe. Te na poddaszu mają raczej lekką konstrukcję szkieletową z profili stalowych, czasami spotyka się też belki drewniane. Ściany murowane można budować na bardziej wytrzymałym stropie gęstożebrowym lub monolitycznym (o stropie gęstożebrowym przeczytasz pod tym adresem https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/poradnik,co_to_jest_strop_gestozebrowy.html) . Niestety, nie każde miejsce pozwala na ich postawienie. Potrzebne jest do tego wzmocnione miejsce stropu. Często znacznie korzystniejszym pomysłem są lekkie ściany szkieletowe z wypełnieniem z wełny mineralnej (ten materiał poprawia ich izolacyjność akustyczną).

Adaptacja poddasza wydaje się skomplikowanym procesem, który wymaga pracy i dobrego przygotowania. Nie rezygnuj jednak, jeżeli niepowtarzalny urok skosów jest jednym z Twoich marzeń. Pomyśl o nagrodzie – fantastycznie urządzonej sypialni na piętrze, w której spędzisz mnóstwo przyjemnych chwil.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!