10 zmian, które wprowadziła nowa ustawa Prawo budowalne

10 zmian, które wprowadziła nowa ustawa Prawo budowalne


W dniu 28 czerwca weszły w życie długo oczekiwane zmiany w ustawie Prawo budowlane. Co oznaczają dla przyszłych inwestorów budujących własne cztery kąty? W przystępny sposób opisujemy, co naprawdę się zmieniło w procedurach i przepisach związanych z budową domu jednorodzinnego.

  1. Najistotniejszą zmianą jest możliwość budowy bez uzyskania decyzji pozwolenia na budowę, a jedynie poprzez zgłoszenie właściwemu organowi. Nie dotyczy to niestety wszystkich, a jedynie tych inwestorów, których projektowane budynki nie będą miały żadnego wpływu na działki sąsiednie. Określenie tego, czy mają wpływ (jak określił to ustawodawca – oddziałują), czy też nie, spoczywa na architekcie (autorze projektu).
  2. Druga istotna zmiana, z pozoru drobna, skraca możliwość rozpoczęcia budowy o ok. 14 dni, czyli okres, w którym dotychczas oczekiwaliśmy na tzw. ostateczność decyzji. Był to czas, w którym możliwość odwołania się od decyzji miały strony postępowania, np. sąsiedzi. Obecnie nie ma takiego wymogu i do prac możemy przystąpić zaraz po otrzymaniu decyzji oraz po zgłoszeniu budowy do właściwego inspektoratu nadzoru budowlanego.
  1. Ważne zmiany dotyczą części instalacyjnej projektowanego budynku. Otóż w chwili obecnej organ, w którym składamy projekt budowlany, nie będzie wymagał od nas tzw. oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu itd., oraz warunków przyłączenia.
  2. Z powyższym punktem łączy się brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę dla sieci: elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe (nie wyższe niż 1 kV), wodociągowych, kanalizacyjnych,  cieplnych,  telekomunikacyjnych. Konieczność uzyskania pozwolenia na budowę istnieje nadal jedynie dla sieci gazowej.
  3. Nowością w zakresie instalacji wewnętrznych jest brak uzyskiwania pozwolenia na budowę dla instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku (poprzednio dotyczyło to jedynie instalacji telekomunikacyjnych).
  1. Podobnie nie istnieje już wymóg uzyskiwania tzw. oświadczenia o przyłączeniu terenu inwestycji do dróg lądowych. Tu pozostawiono dwa wyjątki – jeżeli wjazd na naszą działkę (teren) odbywać się będzie z drogi wojewódzkiej lub krajowej nadal obowiązuje nas oświadczenie.
  2. Zmiany objęły też urządzenia towarzyszące domom jednorodzinnym. Obecnie bez pozwolenia na budowę – a jedynie dzięki zgłoszeniu – możemy wybudować basen lub oczko wodne o wielkości do 50 m2 (poprzednie było to 30 m2).
  3. Po zmianach możemy również bez pozwolenia na budowę, a stosując jedynie formę zgłoszenia, wybudować naszą ulubioną oranżerię (ogród zimowy) lub altanę o powierzchni do 35 m2 (dotychczas 25 m2), przy czym łączna ilość tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch metrów na każde 500 m2 powierzchni działki.
  4. Bez pozwolenia (ale poprzez zgłoszenie) możemy wybudować na działce bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe (czyli tzw. „szambo”) o wielkości 10 m3. Jeżeli nie jesteśmy zainteresowani budową zbiornika, jedynie przez zgłoszenie można także wybudować na działce wiatę o powierzchni do 50 m2 (jednak nie więcej niż dwie wiaty na każde 1000 m2 terenu).
  5. Na koniec ułatwienie związanie nie z budowaniem, a remontowaniem. Dotychczas mogliśmy remontować bez pozwolenia budynek, jeżeli nie był on wpisany do rejestru zabytków, obecnie ustawodawca poszerzył listę o przebudowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi to do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków, oraz o remont lub przebudowę urządzeń budowlanych. Podniesiono też wysokość wykonywania dociepleń, na które nie jest konieczne pozwolenie – z 12 m do 25 m.

Na zakończenie należy tylko dodać, że ustawodawca pozostawił nam możliwość wystąpienia o wydanie dla planowanej inwestycji decyzji pozwolenia na budowę, pomimo że wystarczającą formą jest jej zgłoszenie.

Więcej o tym, jak zmiany ustawie wpłyną na budowę domu, przeczytasz tutaj.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje