Ogród na pochyłym terenie – co warto wiedzieć?

Ogród na pochyłym terenie – co warto wiedzieć?


Zagospodarowanie działki o niestandardowej formie terenu wymaga od inwestorów więcej pracy projektowej i wykonawczej. Planując aranżację ogrodu na takiej powierzchni, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników (takich jak opadanie podłoża), jednak rezultaty z pewnością zrekompensują wysiłek włożony w przedsięwzięcie. Kwietne kaskady, liczne schodki i murki – zobacz, jak urządzić stromy ogród.

Architekci krajobrazu niekiedy celowo wprowadzają do projektów skarpy i wzniesienia, urozmaicając tym samym ogród. Jeżeli jesteś w posiadaniu działki, która została ukształtowana w taki sposób naturalnie, zyskujesz dodatkowe możliwości aranżacji ogrodu. Pochyły teren – nawet niewielki – zaprezentuje się naprawdę ciekawie już przy podstawowych zabiegach ogrodniczych. Kluczowe jest tutaj odpowiednie dzielenie przestrzeni – tak, by ogród zyskał interesujący architektoniczny kształt.

Tarasy – kaskady kwiatów w ogrodach z pochyłościami

Kiedy pochyłość jest wysoka, daje to możliwość zbudowania efektownych murowanych tarasów. Ich struktura nawiązuje do naturalnych górskich kaskad. Kamienne lub ceglane murki podkreślą odrębność poszczególnych przestrzeni i dzięki temu zyskasz więcej możliwości tworzenia kompozycji z roślin. Geometryczne kształty wprowadzą do ogrodu ład, który podkreśla spokój i bezpieczeństwo tego miejsca.

Poza estetycznymi ważne są również funkcje konstrukcyjne tarasów. Takie rozwiązania w aranżacji ogrodu pomagają podpierać ziemię i nie pozwalają, by się osuwała. Dodatkowo spowalniają opadającą po deszczach i roztopach wodę.

Dobre Domy, projekt domu Fabia IX
Dobre Domy, projekt domu Fabia IX

Podwyższone rabaty – aranżacje ogrodu przed domem

Rabaty obrysowane murkiem lub drewnem to rozwiązanie, które urozmaici architektonicznie ogród o niewielkich wzniesieniach. Takim murkiem podkreślisz podwyższone poziomy ogrodu, pomiędzy którymi można wędrować nastrojowymi dróżkami i niewysokimi schodkami. W ten sposób oddzielisz także ogród kwiatowy od reszty podwórza, na którym np. bawią się dzieci.

Skalne półki – ogrody z nieregularnymi wzniesieniami

Nieregularne skalne półki sprawdzą się w ogrodach, którym chcesz nadać nastrojowy charakter. Kamienie ułożone losowo na skarpie zachowają naturalny spadek terenu i pozwolą na spójną kompozycję kwiatową na całej wyodrębnionej powierzchni. Ich nieoczywista, luźna forma pozwala przekształcać ogród w dowolnym momencie.

Niestety „suche” ułożenie kamieni – bez podmurowania z użyciem zaprawy – nie powstrzyma opadania ziemi ze stromych skarp. Taki rodzaj półek polecany jest przede wszystkim przy niewysokich skalniakach.

Zobacz również – Jak założyć ogródek skalny?

Schody – aranżacja ogrodu romantycznego

Jeżeli lubisz spacerować wśród kwitnących rabat, zaprojektuj ogrodowe schody. Do ich budowy możesz użyć materiałów takich jak drewno, cegła i kamień. Ważne, by naturalny kolor materiału dobrze komponował się z roślinnością. Jeżeli podejście jest wysokie, układ schodów możesz rozbić na mniejsze części – np. po trzy stopnie i taras – ponieważ po takich chodzi się najwygodniej.

Pamiętaj także o zachowaniu optymalnej wysokości i głębokości stopni, by spacer po ogrodzie zawsze należał do przyjemności. Wymiary powinny spełniać poniższe równanie:

2h (wysokość) + s (głębokość) = ok. 60–65 cm

W praktyce najczęściej oznacza to, że wysokość stopnia jest równa ok. 14–16 cm, a jego głębokość – 33–35 cm.

Aranżacja ogrodu – rośliny na skalniaki

Każda aranżacja ogrodu wymaga indywidualnego podejścia do wyboru krzewów oraz kwiatów. W przypadku urządzania terenu pochyłego można jednak wyodrębnić rodzaj roślin, który wpłynie dobrze nie tylko na wygląd, ale również na trwałość opadającego obszaru. Do ogrodów na pochyłych powierzchniach poleca się szczególnie rośliny okrywowe – są niewymagające, łatwo się rozrastają, a ich korzenie tworzą spójną sieć, która chroni pochyłości przed erozją i opadaniem. Sprawdzą się zwłaszcza na dużych terenach, o które nie możesz zadbać na co dzień.

Przeczytaj także:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje