Jak założyć ogródek skalny?

Jak założyć ogródek skalny?


Skalniak to jeden z najoryginalniejszych sposobów urządzenia przydomowej przestrzeni. Pozwala nie tylko na urozmaicenie aranżacji ogrodu, lecz także na przemycenie do własnego otoczenia namiastki górskiego krajobrazu. Sprawdź, jak stworzyć efektowny ogródek skalny!


Skalniak powinien jak najdokładniej odwzorowywać naturę. Jednocześnie nie może być to przypadkowy zbiór kamieni i roślin. Najlepszym czasem na jego budowę jest wiosna, okres przed letnimi upałami, które mogą nadmiernie przesuszyć świeżo posadzone rośliny. Podpowiadamy, jak krok po kroku założyć skalniak w swoim ogrodzie.
Krok pierwszy: wybór miejsca na ogródek skalny
Ogródek skalny najlepiej prezentuje się na naturalnym wzniesieniu, w pobliżu oczka wodnego lub strumyka. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zbudować go na całkiem płaskim terenie. Ważne, by skalniak był dobrze wkomponowany w otaczający krajobraz – jego zbocza powinny być łagodne, a forma – swobodnie ukształtowana. Warto również zwrócić uwagę na to, by miejsce na ogródek skalny było:

 

Krok drugi: przygotowanie podłoża na skalniak
Wybrane miejsce należy oczyścić z chwastów, a następnie przekopać oraz wzbogacić kompostem i ewentualnie innymi dodatkami (np. kredą, jeśli planujesz sadzić rośliny wymagające podłoża zasadowego itd.). Do ziemi warto dodać także żwir, który zapewni odpowiedni drenaż (przepływ wody). Na tak przygotowanym podłożu można już układać kamienie.
Krok trzeci: wybór kamieni na ogródek skalny
O charakterze skalniaka w dużym stopniu decydują użyte do jego budowy kamienie (chociaż powinny one stanowić nie więcej niż 50% ogródka skalnego). Najlepiej wybrać podobne do tych, które naturalnie występują w okolicy, dzięki czemu aranżacja będzie estetycznie współgrać z krajobrazem. Dobrze sprawdzą się:

Najefektowniej wyglądają kamienie o nieregularnych kształtach i zróżnicowanej wielkości. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się skały o ostrych krawędziach niż obłe kamienie rzeczne.

Większe kamienie należy ułożyć na dnie, potem pierwszą warstwę skał pokryć ziemią i podlać. Następnie można układać mniejsze egzemplarze. Na koniec skalniak trzeba podlać i zostawić na kilka tygodni, by całość dobrze osiadła.
Krok czwarty: sadzenie roślin
Wybór roślin na skalniak zależy przede wszystkim od warunków panujących w ogrodzie:

W ogródku skalnym warto posadzić także niskie krzewy (np. iglaki płożące) oraz trawy ozdobne, które urozmaicą wygląd ogródka.

Sprawdź również:

 

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje