Salon to wizytówka domu i gospodarzy. Może być nowoczesny albo urządzony w tradycyjnym stylu, niewielki lub przestronny, oddzielny albo połączony z kuchnią. Jednak niezależnie od tego, jaki projekt wybierzesz ani jaka jest Twoja wymarzona aranżacja salonu – najważniejsza jest funkcjonalność i wygoda.
Nie każdy jednak umie zdefiniować te dwie cechy i wcielić je w życie podczas aranżowania przestrzeni. Właśnie dlatego – podpowiadamy!
Jak urządzić salon?
W przypadku aranżacji salonu w klasycznym stylu postaw na cieplejsze barwy i drewno, zastanów się też nad wyborem odpowiednich tapet. Podłogi drewniane będą prezentować się bardzo efektownie, a stonowane kolory nadadzą wnętrzu spójności i harmonię. Doskonale sprawdzą się brązy, beże, biele, a gdy zależy Ci na bardziej dekadenckim stylu – bordo, ciemne brązy, żółcie. Typowy klasyczny salon znajdziesz w projekcie Aleksander II.
Nowoczesny salon – kolor i faktura
Jeśli chcesz stworzyć nowoczesny salon, powinieneś już na samym początku przygotować odpowiednią bazę. Aktualnie w modzie są szarości, biele złamane jaskrawymi barwami, kontrastowe czernie, geometryczne kształty oraz metalowe i szklane dodatki. Elementy, które także doskonale się sprawdzą przy wykończeniu, to kamień, łupek i cegła. Przykład? Projekt Juliusz – nowoczesne i funkcjonalne wnętrze połączono tu z ciepłą, drewnianą podłogą i kominkiem. Z kolei przykład zastosowania ciemnych barw złamanych bielą, ale nadal dający wrażenie przytulności, znajdziemy w projekcie Carmen II.
Aranżacja salonu – jak wybrać sufit i podłogę?
Gdy już wiesz, jakie kolory Cię interesują, pora wybrać rodzaj sufitu i podłogi. W pierwszym przypadku do wyboru jest sufit klasyczny oraz podwieszany.
- Sufit podwieszany to specjalne płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe, zamocowane na ruszcie lub profilach kapeluszowych do belek nośnych stropu. To rozwiązanie doskonale pasuje do wnętrz nowoczesnych – w sufitach podwieszanych można montować np. systemy LED. Jednocześnie obniżają jednak pomieszczenie nawet o 15 cm.
- Klasyczne sufity są trwalsze, bardziej neutralne i w przypadku zmiany aranżacji łatwiej je zagospodarować. Sprawdzają się też lepiej w niższych pomieszczeniach.
W przypadku podłogi musimy wziąć pod uwagę, poza kolorem, także materiał:
- płytki podłogowe (o wysokiej klasie ścieralności);
- deski podłogowe, nie tylko odpowiedniej klasy, ale też gatunku (dąb, sosna, może drewno egzotyczne) i twardości, dobranych do tego, jak użytkowany będzie salon i czy będzie w nim np. ogrzewanie podłogowe. Ważne jest także wykończenie podłogi drewnianej: olejowanie lub lakierowanie. W pomieszczeniach takich jak salon poleca się lakierowanie.
Meble do salonu
One często stanowią o ostatecznym stylu pomieszczenia i jego funkcjonalności. Na dodatek czasami wystarczy tylko kilka krzeseł albo odpowiednia sofa, by nadać aranżacji salonu pożądany przez nas efekt. W salonie klasycznym można znaleźć drewniane stoły o tradycyjnej formie, kanapy z materiałowym obiciem, fotele z drewnianym wykończeniem, podnóżki i ciężkie kredensy i gabloty. Z kolei aranżacja salonu nowoczesnego zawiera szklane stoliki, metalowe wykończenia, płyty laminowane na wysoki połysk, sofy w skórze lub z szarych materiałów. Futurystyczne, nietypowe formy – z barwnymi akcentami – także są mile widziane.
Gdy salon połączony jest z kuchnią, należy pamiętać, by style obu pomieszczeń były podobne. Przykłady znajdziesz w naszym tekście: Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?