3 sposoby na nowe okna, dzięki którym wprowadzisz do poddasza więcej światła

3 sposoby na nowe okna, dzięki którym wprowadzisz do poddasza więcej światła


Dom powinien zapewniać mieszkańcom zdrowe warunki do życia i pełen komfort użytkowania. Jednym z bardzo ważnych czynników, które bezpośrednio wpływają na nasze samopoczucie w domu, jest właściwe doświetlenie pomieszczeń. Poznaj 3 sposoby na to, jak wprowadzić więcej światła dziennego na poddasze.

Z tekstu dowiesz się:

Nie zawsze podczas budowy nowego domu jesteśmy w stanie wykończyć jego wnętrze lub je zaprojektować tak, aby efekt końcowy był zadowalający. Z czasem jesteśmy również coraz bardziej świadomi możliwości, z których moglibyśmy skorzystać. Remont poddasza to doskonały moment na wprowadzanie ulepszeń, takich jak wymiana lub montaż okien dachowych, które podniosą atrakcyjność pomieszczeń i nasz komfort życiowy.

Obecnie okna dachowe mają znacznie lepsze parametry cieplne, gdyż cechują się nowoczesną konstrukcją oraz energooszczędnymi pakietami szybowymi.

Porady architekta

Twoje nowe okna dachowe mogą mieć takie same wymiary, dzięki czemu nie będziesz musiał korygować wielkości otworu w połaci dachowej. Pamiętaj jednak, że większa powierzchnia szyb, to szansa na większą ilość światła na poddaszu.

Rama okna kolankowego powinna być wykonana z tego samego materiału co rama okna dachowego. W ten sposób zadbasz o jednakowy wygląd całego zestawy i poprawisz estetykę całego poddasza.

Pobierz poradnik aranżacyjny VELUX i poznaj więcej porad, które zwiększą komfort użytkowania poddasza i znajdź więcej inspiracji aranżacyjnych!

Okna dachowe VELUX z możliwością montażu w zestawy kombi

Wnętrze pełne światła jest znacznie przytulniejsze, a także optycznie większe. Wyobraź sobie, jak przyjemny może być poranek lub popołudnie w pięknie rozświetlonym promieniami słonecznymi pomieszczeniu. Można tam ustawić np. wygodny fotel i podziwiać w nim widok na okolicę.

Jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie do wnętrza światła jest montaż okien w dowolne grupy, które są umieszczone obok siebie w pionie, w poziomie bądź w obu konfiguracjach jednocześnie. Poszczególne elementy zestawu okien dachowych zespolonych w pionie muszą jednak mieć taką samą szerokość, natomiast te zespolone w poziomie – wysokość.

Montaż okien w zestawy można zastosować zarówno w wysokim, jak i wąskim pomieszczeniu. Rozwiązanie to pozwala lepiej doświetlić naturalnym światłem całe poddasze. Odstęp pomiędzy ościeżnicami wynosi od 10 cm. Dzięki temu można odnieść wrażenie, że na poddaszu, w którym zastosowano zestaw np. 6 okien, konstrukcja dachu jest częściowo wykonana ze szkła. Efekt szklanego dachu jest naprawdę zachwycający, gdyż można dzięki niemu bez przeszkód podziwiać niebo. W dodatku duże przeszklenia nadają domowi nowoczesny charakter.

Okna dachowe rozbudowane o okno montowane w ściance kolankowej

W przypadku domu, który posiada poddasze ze ścianką kolankową, również można przedłużyć okno w dół – za pomocą okna kolankowego VFE drewnianego lub VIU drewniano-poliuretanowego. Okna górne i dolne są ze sobą estetycznie połączone specjalnym kołnierzem.

Należy wspomnieć, że większa ilość naturalnego światła nie jest w przypadku tego rozwiązania jedynym atutem. Domownicy zyskują także atrakcyjny widok na okolicę, gdyż okno w ściance kolankowej znacznie zwiększa pole widzenia. Warto wykorzystać taką możliwość, szczególnie jeśli dom jest ulokowany w pobliżu lasu lub w innym miejscu z pięknym krajobrazem. Co więcej, w zespoleniach pionowych można zestawiać ze sobą okna o różnym sposobie otwierania, co znacznie zwiększa funkcjonalność kompletu.

Okna dachowe z dolnym elementem doświetlającym w aranżacji poddasza

Kolejnym rozwiązaniem, które umożliwia wprowadzenie do wnętrza więcej światła, jest montaż dłuższego okna o tej samej szerokości. Ten sposób jest przeznaczony do stosowania głównie w domu, który posiada konstrukcję dachu bez ścianki kolankowej. Idealnie sprawdza się więc na poddaszach z bardzo dużymi skosami, które bez odpowiedniego doświetlenia mogą optycznie pomniejszać przestrzeń.

Dłuższe okno, które ma tę samą szerokość co stare przeszklenia może wpasować się w poprzedni otwór. Będziesz musiał tylko przedłużyć je za pomocą dodatkowego elementu doświetlającego. Dzięki temu zwiększysz powierzchnię przeszklenia bez ingerencji w krokwie dachu.

W zależności od wielkości poddasza, czyli jego rzeczywistej powierzchni do zagospodarowania, na ostatniej kondygnacji domu możemy stworzyć sypialnie, gabinety lub całe mieszkanie, łącznie z kuchnią i łazienką. Podczas remontu warto pójść o krok dalej i zdecydować się nie tylko na zmianę podłogi czy koloru farby ściennej, ale również całej przestrzeni za pomocą okien dachowych. Dzięki wykorzystaniu okien kolankowych, dolnych elementów doświetlających lub okien połączonych w zestawy Twoje poddasze będzie piękniejsze i pełne światła.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje