Kominek może być nie tylko stylową ozdobą domu, ale też dodatkowym źródłem ciepła w pomieszczeniu. Jeśli myślisz o takim rozwiązaniu, pamiętaj żeby zaplanować je odpowiednio wcześnie – czyli na etapie wyboru projektu domu.
Kominek może stanowić pojedynczy element dekoracyjny lub ogrzewać cały dom. Decydując się na budowę kominka, możesz wybierać z kilku opcji. W zależności od indywidualnych preferencji, do wyboru są kominki otwarte i zamknięte oraz wkłady kominkowe.
Lokalizacja
Dlaczego kominki znajdują się zwykle w salonach? Usytuowanie w centrum budynku jest gwarancją prawidłowego działania każdego kominka i rozprowadzania ciepła po innych pomieszczeniach. Jeśli kominek ma ogrzać nie tylko jeden pokój, ale cały dom, jego moc musi być dopasowana do powierzchni całego budynku. Zbyt mała spowoduje, że kominek będzie spalał duże ilości drewna, nie dając przy tym pożądanych efektów. Na ogrzanie pomieszczenia o powierzchni do 50 m2 wystarczy wkład kominkowy o mocy 6 lub 7 kW, natomiast nieco ponad dwukrotnie większą moc (16 kW) potrzeba do ocieplenia domu o powierzchni 200 m2.
Typy kominków
O tym, jaki kominek najlepiej sprawdzi się w domu, decyduje jego przeznaczenie. W przypadku, gdy kominek ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną i być rozpalany przede wszystkim okazjonalnie podczas szczególnie chłodnych dni, wybierz tradycyjny kominek otwarty z murowanym paleniskiem. Wkład kominkowy natomiast będzie najlepszym rozwiązaniem, gdy kominek ma ogrzewać kilka pomieszczeń lub cały dom. Wśród wkładów można wybrać:
- żeliwny – masywny i ciężki, ma grube ścianki, dzięki czemu jest szczelny,
- stalowy jest lżejszy i lepiej sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach.
Podobnie jak wkład kominkowy, połączenie elementu dekoracyjnego i dogrzewającego pomieszczenia lub całego domu umożliwia kominek zamknięty.
Kominek a oszczędność
Decydując się na włączenie kominka jako dodatkowego ogrzewania domu, nie obniżysz zauważalnie rachunków za ogrzewanie. Podobnie rzecz ma się, jeśli kominek będzie głównym źródłem ciepła w budynku. Należy mieć na uwadze, że zakup drewna na opał jest dość kosztowny. Poza tym dla niektórych inwestorów, taki typ ogrzewania jest kłopotliwy i dlatego wolą oni zdecydować na ogrzewania elektryczne lub gazowe, a kominek wykorzystać jako dekorację.
Szukasz stylowego domu z kominkiem? Atena, Tuliusz, Słoneczko czy Maja to tylko niektóre projekty domów z kominkiem.
Atena
To parterowy projekt domu z dachem wielospadowym. Dom podzielony jest na dwie części: dzienną (z otwartą kuchnią połączoną z pokojem dziennym poprzez jadalnię) oraz nocną (z sypialnią z ogólnodostępną łazienką i garderobą). Dom posiada dwa kominki wewnętrzny i zewnętrzny. Projekt dostępny jest w wersji z poddaszem użytkowym: tradycyjnej – Atena II oraz nowoczesnej – Atena II Nowa.
Tuliusz
Funkcjonalny i stylowy Tuliusz to projekt domu z poddaszem. Tuliusz ma cztery pokoje i dwie łazienki. Parter domu zajmuje w większości strefa dzienna z kuchnią i spiżarnią. W centrum domu znajduje się kominek, dzięki czemu można zastosować alternatywnie ogrzewanie kominkowe. Na poddaszu znajdują się sypialnie i garderoba.
Słoneczko I
Niewielki dom parterowy dla czteroosobowej rodziny. Słoneczko I wyróżnia prostota, wygoda i funkcjonalność. Projekt domu jest ekonomiczny w budowie ze względu na brak garażu i małą powierzchnię (108,30 m2). Dom posiada kominek wewnętrzny i zadaszony taras.
Maja
Projekt Maja to propozycja dla inwestorów poszukujących przestronnego, parterowego domu, tradycyjnego w formie i jednocześnie nowoczesnego. Powierzchnia użytkowa domu to 136,8 m2. W strefie dziennej znajduje się salon z kominkiem, jadalnia, otwarta kuchnia, spiżarnia i pomieszczenie gospodarcze.