Ogrzewanie gazem płynnym – zalety i najważniejsze formalności

Ogrzewanie gazem płynnym – zalety i najważniejsze formalności


Instalacje LPG są powszechnie wykorzystywane w przemyśle samochodowym, rolnictwie, a nawet w… gastronomii – teraz przyszedł czas, abyś poznał zalety gazu LPG jako sposobu na ogrzewanie domu. Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem w skali roku? Jak zalegalizować instalację LPG, tak abyś mógł korzystać z niej bez przeszkód? Sprawdź!

Ogrzewanie domu gazem płynnym – czy warto? Coraz więcej inwestorów odpowiada na to pytanie twierdząco. Powodów jest wiele, a jednym z najpoważniejszych są wady innych systemów grzewczych. Ogrzewanie domu węglem jest nieekologiczne, nieopłacalne i uciążliwe. Z kolei korzystanie z ogrzewania instalacją elektryczną wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacji i małą efektywnością.

Jeśli masz pewności, czy chcesz skorzystać z instalacji LPG w swoim domu, to Dobre Domy cię do tego przekonają – sprawdź sam!

LPG charakteryzuje się kompleksowym zastosowaniem

Montaż jednego zbiornika LPG wiąże się z tym, że jesteś w stanie zapewnić ciepło w domu, ogrzewać wodę, gotować w kuchni oraz zasilać kominek gazowy w salonie (np. w budynku z projektu Juliusz Nowy).

Gaz płynny LPG jest wydajniejszy od paliw stałych

Przy porównywaniu ze sobą metod ogrzewania domu nie warto patrzeć w pierwszej kolejności na cenę za jednostkę danego paliwa. Liczy się bowiem wartość opałowa paliwa – to, ile ciepła zostanie wyprodukowane przez proces spalania jednego kilograma. Górna wartość opałowa gazu LPG wynosi ok. 46,34 MJ/kg, czym przewyższa większość paliw stałych.

Warto jednak pamiętać, że wartość opałowa gazu płynnego zależy od jego jakości. Część dostawców sprzedaje zanieczyszczony gaz LPG, który daje mniej ciepła w trakcie spalania, a do tego może doprowadzić do zamarznięcia instalacji zimą. Dlatego opłaca się korzystać z gazu dostarczanego przez sprawdzone firmy.

Instalacja LPG – łatwa w obsłudze

Ze względu na swój charakter – zbiornik z gazem podłączany do instalacji rozprowadzonej po domu – ogrzewanie gazowe jest proste w obsłudze. Nie wymaga zbyt częstej kontroli – nie trzeba regulować zbiornika, bo najczęściej zajmie się tym firma, u której go dzierżawisz lub wynajmujesz. Gaz LPG spala się praktycznie bezwonnie i nietoksycznie, w związku z czym nie ma konieczności usuwania pozostałości po procesie spalania.

Ogrzewanie podłogowe w domu – czy warto? Poznaj odpowiedź na to pytanie.

Instalacja LPG w domu – jakie formalności trzeba załatwić?

Właściwie jedyną wadą instalacji grzewczej LPG jest… liczba formalności, które trzeba załatwić przed rozpoczęciem jej użytkowania:

  1. Projekt instalacji gazowej w domu, przygotowany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami, musi zostać dodatkowo skonsultowany z Wojewódzką Komendą Państwową Straży Pożarnej, która potwierdza lub nie, że korzystanie z instalacji jest bezpieczne;
  2. Inwestor zgłasza pozwolenie na budowę instalacji LPG do urzędu powiatowego;
  3. Po zakończeniu budowy, sprawdzeniu szczelności instalacji, zamontowaniu zbiornika i jego uziemieniu następuje odbiór instalacji LPG , który musi zostać odnotowany w dzienniku budowy.
  4. Użytkownicy zbiornika zostają przeszkoleni przez instalatora, jak zachowywać się w sytuacjach niebezpiecznych;
  5. Urząd Dozoru Technicznego dokonuje rewizji instalacji LPG w trakcie działania i dopuszcza zbiornik do użytku, wydając pisemne zezwolenie oraz Książkę Rewizji Urządzenia Ciśnieniowego.

Jeśli wszystkie formalności dotyczące instalacji LPG zraziły cię do pomysłu jej założenia, to dowiedz się więcej o tradycyjnych metodach ogrzewania domu – czym palić w kominku, a czym w piecu?

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje