Odziedziczony dom – na co zwrócić uwagę?

Odziedziczony dom – na co zwrócić uwagę?


Dostałeś spadek w postaci nieruchomości? Zastanawiasz się, co powinieneś zrobić, jakie masz w tej sytuacji prawa i obowiązki? Dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić i czy trzeba zapłacić podatek.

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn z 19 lutego 2016 roku zwolnienie od podatku w przypadku nabycia własności rzeczy (np. praw do nieruchomości) dotyczy najbliższych członków rodziny, a więc – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy.

Kim są zstępni? To inaczej krewni w linii prostej osoby, która pozostawiła po sobie majątek, czyli dzieci, wnuki i prawnuki. Natomiast wstępnymi określa się rodziców, pradziadków i dziadków.

Artykuł 4a ust. 1 wyżej wymienionej ustawy określa, kiedy można ubiegać się o zwolnienie od podatku. Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych należy zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu, który stwierdzi nabycie spadku. Po upływie tego terminu złożenie wniosku jest bezskuteczne i podatek będzie trzeba zapłacić.

Co w sytuacji, kiedy osoba, która odziedziczyła nieruchomość, chce ją sprzedać?

Sprzedaż odziedziczonego domu a podatek

Ze sprzedażą nieruchomości raczej nie warto się spieszyć. Ma to swoje uzasadnienie zwłaszcza w przypadku sprzedaży oddziedziczonego domu. Jeżeli wstrzymamy się pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości w drodze spadku, nie zapłacimy podatku. W innym przypadku będzie trzeba zapłacić podatek od przychodu ze sprzedaży.

Ustawa o podatku dochodowym przewiduje jednak tzw. ulgę mieszkaniową. Umożliwia ona przeznaczenie podatku od przychodu ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe. Środki uzyskane ze zbycia nieruchomości należy przeznaczyć na własny cel mieszkaniowy nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie (art. 21 ust. 1 pkt. 131 Ustawy o podatku dochodowym).

Co stanowi wydatek na cele mieszkaniowe? W szczególności są to:

Jeżeli spadkobierca, który mieszka poza Polską, otrzyma w drodze dziedziczenia nieruchomość, może ją sprzedać i skorzystać ze zwolnienia podatkowego, pod warunkiem że środki ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe na terenie Unii Europejskiej, Szwajcarii lub EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Podstawa prawna:

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2016.205 z 19.02.2016), Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2012.361 z 03.04.2012).

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje