Dostałeś spadek w postaci nieruchomości? Zastanawiasz się, co powinieneś zrobić, jakie masz w tej sytuacji prawa i obowiązki? Dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić i czy trzeba zapłacić podatek.
Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn z 19 lutego 2016 roku zwolnienie od podatku w przypadku nabycia własności rzeczy (np. praw do nieruchomości) dotyczy najbliższych członków rodziny, a więc – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy.
Kim są zstępni? To inaczej krewni w linii prostej osoby, która pozostawiła po sobie majątek, czyli dzieci, wnuki i prawnuki. Natomiast wstępnymi określa się rodziców, pradziadków i dziadków.
Artykuł 4a ust. 1 wyżej wymienionej ustawy określa, kiedy można ubiegać się o zwolnienie od podatku. Nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych należy zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu, który stwierdzi nabycie spadku. Po upływie tego terminu złożenie wniosku jest bezskuteczne i podatek będzie trzeba zapłacić.
Co w sytuacji, kiedy osoba, która odziedziczyła nieruchomość, chce ją sprzedać?
Sprzedaż odziedziczonego domu a podatek
Ze sprzedażą nieruchomości raczej nie warto się spieszyć. Ma to swoje uzasadnienie zwłaszcza w przypadku sprzedaży oddziedziczonego domu. Jeżeli wstrzymamy się pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości w drodze spadku, nie zapłacimy podatku. W innym przypadku będzie trzeba zapłacić podatek od przychodu ze sprzedaży.
Ustawa o podatku dochodowym przewiduje jednak tzw. ulgę mieszkaniową. Umożliwia ona przeznaczenie podatku od przychodu ze sprzedaży nieruchomości na cele mieszkaniowe. Środki uzyskane ze zbycia nieruchomości należy przeznaczyć na własny cel mieszkaniowy nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie (art. 21 ust. 1 pkt. 131 Ustawy o podatku dochodowym).
Co stanowi wydatek na cele mieszkaniowe? W szczególności są to:
- nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku;
- nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość;
- nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu;
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie;
- nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie;
- budowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego.
Jeżeli spadkobierca, który mieszka poza Polską, otrzyma w drodze dziedziczenia nieruchomość, może ją sprzedać i skorzystać ze zwolnienia podatkowego, pod warunkiem że środki ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe na terenie Unii Europejskiej, Szwajcarii lub EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).
Podstawa prawna:
Ustawa o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2016.205 z 19.02.2016), Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2012.361 z 03.04.2012).