Nowoczesne elewacje – blacha jako efektowny materiał do wykończenia domu

Nowoczesne elewacje – blacha jako efektowny materiał do wykończenia domu


Do niedawna blachą – jako materiałem na elewacje – pokrywano wyłącznie ściany zewnętrzne w budynkach przemysłowych. Ostatnio jednak coraz częściej stosuje się ją także na elewacjach nowoczesnych domów utrzymanych w minimalistycznym stylu. Sprawdź, jak wykorzystać właściwości tego materiału, by stworzyć oryginalną fasadę budynku.

Blacha jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego tworzy się z niej elewacje domów jednorodzinnych. Najczęściej stosuje się ją na fragmentach budynku, by podkreślać detale architektoniczne, ale można również ułożyć ją na całej powierzchni domu. Ten materiał jest dostępny w formie cynkowo-tytanowej lub stalowej, a jego powłoka występuje w różnych kolorach o wykończeniu matowym lub błyszczącym.

Nowoczesne elewacje – czym różni się blacha od tynku?

Najczęściej wykorzystywanym materiałem elewacyjnym jest tynk, który może występować jako gotowa mieszanka: akrylowa, mineralna, silikonowa i wapienno-cementowa. Właściwy dobór tynku na elewację jest bardzo istotny, gdyż wpływa nie tylko na wygląd domu, lecz także na trwałość budynku. Charakterystyczną cechę tynków elewacyjnych stanowi spoiwo wykorzystywane przy ich produkcji, ponieważ jego rodzaj wpływa na właściwości i cechy materiału. Podwyższony poziom zanieczyszczeń atmosferycznych, wysoka wilgotność powietrza czy opady mogą spowodować, że tynk pokryje się czarnym lub zielonym nalotem lub zacznie się łuszczyć i obsypywać.

Z kolei blacha, wykonana z takich materiałów jak stal czy połączenie cynku z tytanem, nie podlega wpływom zmiennych warunków atmosferycznych, dzięki czemu jest trwała i odporna na korozję. Do wykończenia ścian zewnętrznych budynków wykorzystuje się:

Standardowa szerokość każdej z nich wynosi ok. 50 cm.

Elewacje domów wykonane z blachy – w jakich projektach warto ją wykorzystać?

Na użycie blachy w formie okładziny elewacyjnej najlepiej zdecydować się w przypadku domu o prostej formie architektonicznej, najczęściej zaprojektowanej na planie wydłużonego prostokąta z dachem dwuspadowym lub płaskim. W tego typu projektach to nie liczba detali stanowi najważniejszy aspekt wykończenia budynku, lecz jakość i oryginalność minimalistycznej fasady. Blacha, jako materiał o surowym designie, występujący w chłodnej kolorystyce, podkreśla kształt budynku i jego nowoczesny charakter.

Okładziny z blachy można stosować zarówno na dachu, jak i elewacji, przy czym nie jest konieczne pokrywanie nią budynku w całości. Równie dobrze prezentuje się zamontowana na fragmentach ścian, np. jako wykończenie wyłącznie jednego piętra lub zastosowana jedynie na mniejszej z brył domu o dwuelementowej budowie.

Trwała elewacja – jak ułożyć okładzinę z blachy?

Elewacja z blachy będzie bardzo trwała, ale to rozwiązanie nie należy do najtańszych. Do jej ułożenia najlepiej zatrudnić firmę specjalizującą się w pracach blacharskich. Płaskie blachy powlekane kosztują od 30 do 100 zł/m2 w zależności od wykorzystanego rodzaju powłoki. Blacha to dość lekki materiał, który waży od 2,7 do 8,1 kg/m2. Montuje się go w kilku formach, takich jak:

Dodatkowo blacha to plastyczny materiał, dzięki czemu możliwe jest jego cięcie za pomocą nożyc elektrycznych lub pilarki, co daje możliwość dostosowania go do kształtu pokrywanej powierzchni.

Jeśli poszukujesz ciekawych pomysłów na elewację domu, rozważ mniej oczywiste rozwiązania niż tynk. Blacha, kojarzona przede wszystkim jako materiał na pokrycie dachowe, pozwoli Ci stworzyć nowoczesną fasadę domu, która podkreśli atuty projektu architektonicznego.

Przeczytaj także:

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje