Elewacja domu – najważniejsze czynniki, które powinieneś brać pod uwagę przy wyborze koloru

Elewacja domu – najważniejsze czynniki, które powinieneś brać pod uwagę przy wyborze koloru


Większość właścicieli wybiera białą lub jasną elewację domu. Czy wynika to tylko z podobnej wrażliwości estetycznej, czy wpływają na to również inne czynniki? Co powinieneś brać pod uwagę, wybierając kolor budynku?

Na wygląd domu bardzo często wpływa nie tylko fantazja architekta lub właściciela, lecz także Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). To w tym dokumencie określa się oprócz planowanych inwestycji również dopuszczalną kolorystykę tynku i dachu. Włodarze miast i wsi dbają o możliwie najbardziej jednolity krajobraz i ustalają sposób korzystania z nieruchomości właściciela.  Jeśli dom będzie budowany wbrew zaleceniom, może się nim zająć Inspektor Nadzoru Budowlanego. Przed podjęciem decyzji warto więc zapoznać się z tym dokumentem.

Jak się przygotować do malowania ścian i wykańczania elewacji? Przeczytasz tutaj.

Kolor zależny od bryły budynku

Oprócz naszych upodobań i zaleceń wynikających z MPZP warto, żebyś zwrócił uwagę na projekt domu. Jeżeli będziesz mieszkał w domu klasycznym (np. wzorowanym na dworku), wybierz uniwersalną biel. Jeśli jednak zdecydujesz się na typowo nowoczesny projekt, możesz sobie pozwolić na odważniejsze kolory.

Warto również pamiętać, że im więcej dekoracyjnych elementów architektonicznych, tym bardziej barwa elewacji powinna być stonowana, utrzymana w jasnej, pastelowej kolorystyce. W przypadku gładkich, minimalistycznych brył sprawdzi się odważny kolor tynku np. grafitowy.

Elewacja domu a dach

Należy pamiętać, że dom to całość złożona z wielu elementów – o ostatecznym efekcie decyduje więc panująca między nimi harmonia. Dlatego przy wyborze elewacji należy wziąć pod uwagę dach – jego barwę oraz rodzaj. Dach płaski jest również mało widoczny, a więc nie oddziałuje wizualnie na pozostałe elementy. Jeśli jednak planujesz budowę dachu spadzistego – musisz dopasować kolorystycznie te dwa elementy.

Najczęściej spotykanymi dachami są te utrzymane w kolorze ciemnoczerwonym, czerwonobrązowym, ciemnozielonym czy grafitowym. Do takiego zestawu łatwo dobrać białe czy jasne tynki – choćby jasnożółte.

Trwałość koloru

Przy wyborze kolorystki weź pod uwagę również trwałość koloru. Złota zasada głosi, że im jaśniejszy tynk, tym trwalszy. Ciemna elewacja o wiele szybciej się nagrzeje (skupia bowiem promienie słoneczne), a mocno operujące słońce doprowadzi do jej wyblaknięcia. Kolejną sprawą jest widoczność rys i pęknięć. Na budynkach utrzymanych w ciemnych kolorach wszelkie ubytki będą bardziej widoczne w przeciwieństwie do tych jasnych.

W poradniku Dobre Domy podpowiadamy, jak pomalować elewację domu farbą fasadową.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje