Jak przygotować się do malowania ścian i wykańczania elewacji?

Jak przygotować się do malowania ścian i wykańczania elewacji?


Malowanie ścian zewnętrznych to najpopularniejsza metoda wykańczania elewacji budynku. Jednak aby efekty pracy były nie tylko przyjemne dla oka, ale i trwałe, ta pozornie nieskomplikowana czynność wymaga odpowiedniego przygotowania.

Elewacja budynku wystawiona jest na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, promienie słoneczne oraz opady deszczu i śniegu. W związku z tym musi zostać wykończona materiałami o ponadprzeciętnej jakości i trwałości. Odpowiedni ich dobór oraz przygotowanie ścian przed malowaniem pozwala ograniczyć ryzyko powstania zniszczeń w trakcie oraz bezpośrednio po zakończeniu prac elewacyjnych.

Istotny jest rodzaj podłoża budowlanego

Przygotowanie ścian zewnętrznych do malowania w dużym stopniu zależy od zastosowanego rodzaju podłoża budowlanego, które dzieli się na mineralne oraz organiczne.

Do podłoża mineralnego zaliczamy:

Do podłoża organicznego zaliczamy:

Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem są cienkowarstwowe tynki mineralne, krzemianowe, silikonowe lub akrylowe, co ma związek z rosnącą popularnością ścian warstwowych w budownictwie mieszkaniowym.

Czas potrzebny na związanie tynków

Ważnym etapem przygotowania ścian jest ich odpowiednie sezonowanie. Ściany pokryte tynkiem wapienno-cementowym lub cementowym muszą schnąć przez ok. 30 dni po otynkowaniu. Tynki wapienne potrzebują nawet dwukrotnie więcej czasu, a więc od momentu ich nałożenia do kompletnego wyschnięcia musi minąć przynajmniej 60 dni. Pomalowanie tynków przed ich związaniem i wyschnięciem może spowodować tzw. wykwity lub też prowadzić do miejscowego pękania farby, co zepsuje efekt wizualny.

Przygotowanie ściany do malowania

Niezależnie od rodzaju i czasu wykonania podłoża, musimy usunąć zalegający na jego powierzchni brud, tłuste plamy, wykwity solne oraz słabo przyczepne i niezwiązane fragmenty tynku. Jeśli będzie to kolejne pokrywanie tynkiem elewacji, należy też usunąć odpadające warstwy starych powłok malarskich. Przygotowana powierzchnia musi być nośna, twarda, czysta i sucha. Można ją oczyścić za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego środków dostępnych w sklepach budowlanych.

Po umyciu i przygotowaniu ściany, należy wszystkie niemalowane podłoża dokładnie zagruntować. Używa się w tym celu specjalnego gruntu do ścian zewnętrznych, który różni się składem i właściwościami od tego, który stosujemy wewnątrz domu. To bardzo ważne, gdyż ma on wpływ na trwałość powłoki malarskiej.

Właściwości gruntu:

Ściana gotowa do malowania

Oczyszczona i zagruntowana ściana jest przygotowana do nałożenia farby elewacyjnej. Należy wtedy pamiętać o zastosowaniu koloru, który pochodzi z jednej partii. W innym wypadku wszelkie zmiany w pigmencie będą widoczne na dużej powierzchni ściany domu. Jeżeli stosujemy farby z różnych partii produkcyjnych, należy je dokładnie wymieszać przed użyciem. Aby osiągnąć najlepsze efekty, zaleca się stosowanie dwuwarstwowego systemu nakładania farby elewacyjnej. Jednokrotne malowanie nie wypełni wszystkich porów podłoża, a tym samym nie zapewni prawidłowej ochrony. Należy pamiętać, aby te prace wykonywać przy temperaturze powietrza i podłoża nie niższej niż +5 stopni Celsjusza oraz przy ładnej pogodzie (bez opadów atmosferycznych).

Więcej porad dotyczących budowy domów na stronie poradnika Dobre Domy: https://www.dobredomy.pl/poradnik/

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje