Elewacja klinkierowa – pomysły na fasadę domu

Elewacja klinkierowa – pomysły na fasadę domu


Klinkier jest materiałem solidnym, trwałym i odpornym na działanie różnych warunków atmosferycznych (m.in. mrozu i wilgoci). Występuje w formie cegieł lub płytek w wielu kolorach, które osiąga się dzięki zastosowaniu różnych rodzajów gliny. Elewacje domów z płytki klinkierowej przypominają klasyczny ceglany mur. Spodobają się jednak nie tylko miłośnikom tradycyjnego zdobnictwa. W tym tekście przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak przyozdobić elewacje domów klinkierem.

Z tekstu dowiesz się:

Technologia wykonania ściany zewnętrznej (w tym informacja o materiałach wykończeniowych) jest uwzględniona w każdym gotowym projekcie domu, jeśli właśnie na taki się zdecydujesz. Możesz jednak dokonać w tym zakresie pewnych modyfikacji, oczywiście o ile nie zmienią one parametrów budynku i spełnią wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni. Kiedy warto zdecydować się na elewację domu z klinkierem i jak może wyglądać taka fasada? Podpowiadamy!

Elewacje z klinkieru – cegła czy płytka?

Cegły i płytki klinkierowe po ułożeniu wyglądają praktycznie tak samo. Powstają bowiem z tego samego naturalnego materiału – gliny – wypalanego w taki sam sposób. Różnią się od siebie przede wszystkim grubością – płytka klinkierowa może być cieńsza od cegły nawet o 1/8. Płytki są również nieco tańsze i dużo lżejsze.

Decyzja o użyciu płytek lub cegieł zależy od konstrukcji ściany nośnej:

Ze względu na koszty budowy inwestorzy rzadziej decydują się więc na elewację wykonaną z cegły klinkierowej mimo podobnych parametrów obu materiałów.

Elewacja klinkierowa – jak postępować z klinkierem?

Materiał do wykonania elewacji klinkierowej należy chronić przed zawilgoceniem. Klinkier przed wmurowaniem powinien być przechowywany na dokładnie osłoniętych folią paletach, ponieważ jego zamoczenie może skutkować powstawaniem na płytkach tzw. wykwitów, czyli brzydkiego białego nalotu. Nie mniej istotna jest ochrona klinkieru po wmurowaniu – przez co najmniej tydzień elewacja klinkierowa powinna być chroniona przed wodą opadową i nadmiernym nasłonecznieniem.

Podczas układania klinkieru należy też pamiętać o mieszaniu płytek z różnych palet, ponieważ partie płytek produkowanych w różnym czasie mogą się nieznacznie różnić odcieniem. Naprzemienne układanie płytek z różnych palet pozwoli sprawić, że te różnice będą niemal niewidoczne.

Wygląd elewacji domów z klinkieru

Odpowiednio dobranym klinkierem można wykończyć zarówno domy o tradycyjnej bryle, jak i budynki bardziej nowoczesne, minimalistyczne. Jeśli dąży się do bardziej klasycznego efektu (np. w domach w stylu dworkowym czy rustykalnym), warto sięgnąć po klinkier w kolorze cegły – jak w przypadku projektu Aleksander II. Jeśli jednak Twojemu sercu bliższy jest nowoczesny charakter zabudowy – zdecyduj się na wąskie płytki klinkierowe w kolorze szarym, beżowym, a nawet czarnym.

Dom z elewacją klinkierową wyróżnia się spośród innych i nie można odmówić mu charakteru. Sprawdź, w jaki sposób możesz zastosować klinkier na dom, aby postawiony przez Ciebie budynek był jedyny w swoim rodzaju:

Decydując się na elewację z klinkieru, pamiętaj, że jest to nie tylko kwestia estetyki i elegancji. Właściwości gliny mogą bowiem polepszyć termoizolację budynku. Cegły i płytki klinkierowe nie wymagają również skomplikowanej konserwacji i nie zmieniają koloru pod wpływem promieni słonecznych. Klinkier to więc gwarancja pięknego wykończenia domu na lata!

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje