Kotły na pellet – co warto o nich wiedzieć?

Kotły na pellet – co warto o nich wiedzieć?


„Pellet” (w języku angielskim „granulka”) to biopaliwo składające się ze sprasowanych pod ciśnieniem trocin, wiórów lub zrębów drzewnych (rzadziej: trawiastych), powstałych po obróbce tego surowca. W odróżnieniu od zwykłego drewna pellet pozostawia bardzo niewiele popiołu (ok. 0,5% jego masy), nie wydziela w trakcie spalania dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych gazów i jest bardzo wygodny w składowaniu. Interesuje Cię montaż kotła na pellet? Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o tej ekologicznej metodzie ogrzewania.

Zobacz także: Ekologiczne sposoby ogrzewania – kolektory słoneczne, pompy ciepła lub kotły na pellet

Zasada funkcjonowania kotłów na pellet jest bardzo prosta. Spalanie zachodzi dzięki poszczególnym częściom kotła: rusztowi, na który wsypywany jest pellet, palnikowi, grzałkce elektrycznej odpowiedzialnej za automatyczne rozpalanie biopaliwa oraz wentylatorowi wspomagającemu działanie palnika i wydmuchującemu spaliny do komina.

Ogrzewanie domu kotłem na pellet – wygodne rozwiązanie

Kotły na pellet są dobrym rozwiązaniem dla tych osób, dla których oprócz ekologii ważna jest także wygoda korzystania z systemu grzewczego. Otóż dostępne na polskim rynku kotły na pellet najczęściej są sprzedawane z automatycznymi podajnikami, które same regulują ilość biopaliwa potrzebnego do utrzymania ciepła w domu. Zazwyczaj zasobnik, z którego podajnik pobiera paliwo, starczy na 3–4 dni ciągłego spalania, jednak dostępne są również modele o większej pojemności. Oprócz tej funkcji kotły na pellet mogą być również wyposażone w:

Te ułatwienia czynią z kotłów na pellet sprzęt wymagający minimum obsługi ze strony właścicieli. Oczywiście za automatyzację trzeba zapłacić – najbardziej zaawansowane kotły na pellet kosztują ponad 9000 zł. Warto jednak pamiętać, że przy wyborze modelu kotła należy kierować się przede wszystkim jego mocą, tak aby dostosować ją do wymagań grzewczych naszego domu. To ona bowiem wpływa na cenę urządzenia. Zbyt duży kocioł na pellet da nam tyle samo ciepła, ile tańszy model, wyposażony w kilka przydatnych funkcji, a będzie za to spalał więcej biopaliwa.

Sprawdź projekty domów energooszczędnych przygotowane przez architektów pracowni projektowej Dobre Domy!

Kotły na pellet – koszt instalacji, koszt paliwa

W zależności od wielkości kotła za montaż można zapłacić od 1500–2500 zł. Do tej kwoty należy dodać m.in. koszt montażu układu dostarczającego pellet do zasobnika (ok. 4000 zł) oraz pompy obiegowej układu grzewczego (500 zł).

Pellet sprzedawany jest na tony. Ceny biopaliwa różnią się w zależności od jego jakości oraz regionu, w którym jest sprzedawany. Np. w listopadzie 2017 r. w województwie mazowieckim tonę pelletu można było kupić za ok. 900–1000 zł, podczas gdy w śląskim ceny wahały się między ok. 400 a 900 zł. W całym roku średniej wielkości dom na ogrzewanie domu oraz wody zużywa się średnio 7 ton pelletu.

Co należy sprawdzić przed zakupem kotła na pellet?

Ogrzewanie pelletem jest możliwe tylko wówczas, jeśli w swoim domu masz możliwość wygospodarować miejsce na kotłownię. Nawet najmniejszy kocioł o mocy nominalnej 10 KW, pozwalający ogrzać budynek o powierzchni do 120 m2, potrzebuje dużo miejsca, abyś mógł wygodnie z niego korzystać.

Warto również upewnić się, czy wybrany przez Ciebie kocioł na pellet może spalać inne biopaliwa, jak ekogroszek czy owies. Dzięki temu nie musisz korzystania tylko z jednego rodzaju paliwa i możesz sprawdzić, które z nich sprawdza się w Twoim domu najlepiej.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje