Budując dom, można wykończyć go samodzielnie lub zlecić wykonanie prac profesjonalnej ekipie budowlanej. Niektórzy inwestorzy szukają oszczędności i zastanawiają się, czy zatrudnić jedną firmę, czy kilku wykonawców? Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.
Dobra ekipa budowlana to skarb. Wie o tym każdy, kto miał pecha i trafił na nierzetelnego wykonawcę. Na szczęście świadomość inwestorów na temat tego, na co zwracać uwagę przy wyborze specjalistów cały czas rośnie.
Sprawdź, jak znaleźć wspólny język z ekipą budowlaną tutaj: https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/jak-znalezc-wspolny-jezyk-z-ekipa-budowlana/
Pozostaje jednak pytanie, czy lepszą opcją jest…
… jedna ekipa czy kilku wykonawców?
Każdy, kto buduje dom, szuka oszczędności. Według niektórych sposobem na obniżenie kosztów jest korzystanie z kilku ekip budowlanych na różnych etapach prac. Inni wolą wynająć tylko jedną firmę. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z sytuacji, które mogą mieć miejsce w każdym z przypadków.
Jedna ekipa – zalety
- Przeprowadzenie prac budowlanych od początku do końca.
- Odpowiedzialność jednej firmy i – co się z tym wiąże – łatwiejsza kontrola efektów niż w przypadku kilku wykonawców.
- Oszczędność czasu dla inwestora – nie trzeba szukać różnych ekip, które będą wykonywać prace na każdym etapie budowy.
- Jeden wykonawca dba o jakość swoich usług, bo ma świadomość, że będzie musiał sam poprawiać błędy i nie może zrzucić odpowiedzialności na swojego poprzednika.
- Możliwość negocjowania niższej ceny przy kompleksowej obsłudze budowy.
Jedna ekipa – wady
- Jeśli nie nawiążesz dobrych relacji z firma budowlaną, trudno będzie dokończyć całą inwestycję. Oczywiście w przypadku ostrego sporu można zrezygnować z wykonawcy i poszukać nowego, lecz nie każdy inwestor ma na to czas i ochotę.
- Zatrudnienie jednej ekipy może okazać się droższe niż wybór kilku wykonawców.
- W jednej ekipie „od wszystkiego” nie zawsze znajdziesz specjalistów od konkretnych etapów budowy i czasem może rozczarować Cię efekt niektórych prac.
Kilku wykonawców – zalety
- Możliwość weryfikacji stanu prac po ich zakończeniu przez jedną ekipę. Nie zawsze narzekanie kolejnych wykonawców na poprzedników jest bezpodstawne – ich uwagi mogą zapobiec błędom, które na dalszych etapach budowy mogłyby okazać się niebezpieczne dla mieszkańców.
- W przypadku braku porozumienia z jednym wykonawcą, nie musisz się przejmować, bo za chwilę nawiążesz współpracę z kolejnym.
- Przy zatrudnieniu kilku firm łatwiej znajdziesz fachowców, którzy specjalizują się w jednej dziedzinie – murarzy, instalatorów, dekarzy etc.
Kilku wykonawców – wady
- Należy poświęcić więcej czasu (niż w przypadku jednej ekipy) na znalezienie wykonawców, którzy zrealizują poszczególne etapy budowy – postawią fundamenty, ściany nośne i działowe, kominy, etc.
- Konieczność dopilnowania, aby nie było przestojów na budowie – po zakończeniu jednego etapu do pracy od razu powinna przystąpić następna ekipa.
- Jeśli jedna ekipa popełni błąd (np. postawi krzywe ściany lub fundamenty bez poziomów), następni wykonawcy nie mogą rozpocząć od razu prac. Często budowlańcy przerzucają się odpowiedzialnością za własne niedociągnięcia i zrzucają winę na swoich poprzedników.
- Opóźnienia powstałe z winy nierzetelnych wykonawców to dodatkowe koszty, na które składają się także wydatki związane z poprawkami (np. konieczność wyrównania podłogi kosztowną masą samopoziomującą).