Jedna firma czy szereg podwykonawców – co lepsze?

Jedna firma czy szereg podwykonawców – co lepsze?


Budując dom, można wykończyć go samodzielnie lub zlecić wykonanie prac profesjonalnej ekipie budowlanej. Niektórzy inwestorzy szukają oszczędności i zastanawiają się, czy zatrudnić jedną firmę, czy kilku wykonawców? Przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Dobra ekipa budowlana to skarb. Wie o tym każdy, kto miał pecha i trafił na nierzetelnego wykonawcę. Na szczęście świadomość inwestorów na temat tego, na co zwracać uwagę przy wyborze specjalistów cały czas rośnie.

Sprawdź, jak znaleźć wspólny język z ekipą budowlaną tutaj: https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/jak-znalezc-wspolny-jezyk-z-ekipa-budowlana/

Pozostaje jednak pytanie, czy lepszą opcją jest…

… jedna ekipa czy kilku wykonawców?

Każdy, kto buduje dom, szuka oszczędności. Według niektórych sposobem na obniżenie kosztów jest korzystanie z kilku ekip budowlanych na różnych etapach prac. Inni wolą wynająć tylko jedną firmę. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z sytuacji, które mogą mieć miejsce w każdym z przypadków.

Jedna ekipa – zalety

 1. Przeprowadzenie prac budowlanych od początku do końca.
 2. Odpowiedzialność jednej firmy i – co się z tym wiąże – łatwiejsza kontrola efektów niż w przypadku kilku wykonawców.
 3. Oszczędność czasu dla inwestora – nie trzeba szukać różnych ekip, które będą wykonywać prace na każdym etapie budowy.
 4. Jeden wykonawca dba o jakość swoich usług, bo ma świadomość, że będzie musiał sam poprawiać błędy i nie może zrzucić odpowiedzialności na swojego poprzednika.
 5. Możliwość negocjowania niższej ceny przy kompleksowej obsłudze budowy.

 Jedna ekipa – wady

 1. Jeśli nie nawiążesz dobrych relacji z firma budowlaną, trudno będzie dokończyć całą inwestycję. Oczywiście w przypadku ostrego sporu można zrezygnować z wykonawcy i poszukać nowego, lecz nie każdy inwestor ma na to czas i ochotę.
 2. Zatrudnienie jednej ekipy może okazać się droższe niż wybór kilku wykonawców.
 3. W jednej ekipie „od wszystkiego” nie zawsze znajdziesz specjalistów od konkretnych etapów budowy i czasem może rozczarować Cię efekt niektórych prac.

 Kilku wykonawców – zalety

 1. Możliwość weryfikacji stanu prac po ich zakończeniu przez jedną ekipę. Nie zawsze narzekanie kolejnych wykonawców na poprzedników jest bezpodstawne – ich uwagi mogą zapobiec błędom, które na dalszych etapach budowy mogłyby okazać się niebezpieczne dla mieszkańców.
 2. W przypadku braku porozumienia z jednym wykonawcą, nie musisz się przejmować, bo za chwilę nawiążesz współpracę z kolejnym.
 3. Przy zatrudnieniu kilku firm łatwiej znajdziesz fachowców, którzy specjalizują się w jednej dziedzinie – murarzy, instalatorów, dekarzy etc.

Kilku wykonawców – wady

 1. Należy poświęcić więcej czasu (niż w przypadku jednej ekipy) na znalezienie wykonawców, którzy zrealizują poszczególne etapy budowy – postawią fundamenty, ściany nośne i działowe, kominy, etc.
 2. Konieczność dopilnowania, aby nie było przestojów na budowie – po zakończeniu jednego etapu do pracy od razu powinna przystąpić następna ekipa.
 3. Jeśli jedna ekipa popełni błąd (np. postawi krzywe ściany lub fundamenty bez poziomów), następni wykonawcy nie mogą rozpocząć od razu prac. Często budowlańcy przerzucają się odpowiedzialnością za własne niedociągnięcia i zrzucają winę na swoich poprzedników.
 4. Opóźnienia powstałe z winy nierzetelnych wykonawców to dodatkowe koszty, na które składają się także wydatki związane z poprawkami (np. konieczność wyrównania podłogi kosztowną masą samopoziomującą).
Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje