Jak znaleźć wspólny język z ekipą budowlaną?

Jak znaleźć wspólny język z ekipą budowlaną?


Na myśl o spotkaniu z pracownikami firmy budowlanej czujesz się nieswojo? Mamy dla Ciebie dwie wiadomości. Po pierwsze – ekipa jest Ci niezbędna. Po drugie – z każdym można się porozumieć, nawet z fachowcami, którzy budują Twój dom.

Jak postawić i wykończyć dom, przekazując ekipie budowlanej wszystko, na czym Ci zależy? Jak rozmawiać z fachowcami i zyskać ich szacunek? Wystarczy, że zapamiętasz kilka podstawowych zasad, a spotkania z murarzami, dekarzami, instalatorami nie będą dla Ciebie problemem.

Oto 6 sposobów na postępowanie z ekipą budowlaną:

  1. Najlepszy fachowiec = sprawdzony fachowiec

Dzięki poczcie pantoflowej można uzyskać najwięcej informacji. Dlatego zanim wybierzesz ekipę budowlaną, najlepiej poszukaj informacji w internecie na forach budowlanych, sprawdź, co piszą na Facebooku inni inwestorzy. Taka wiedza pozwoli Ci uniknąć pomyłek i zatrudnienia nieuczciwych robotników. Równie cenne będą dla Ciebie opinie znajomych i rodziny, którzy niedawno budowali lub remontowali dom.

  1. Bez umowy ani rusz

Punktem wyjścia do wpuszczenia ekipy na budowę musi być umowa. Zapomnij o obietnicach o treści „bez umowy będzie taniej” czy „po co panu/pani tyle papierków, wszystko będzie gotowe na czas”. Może też się zdarzyć (czego nikomu nie życzymy), że w pewnych sytuacjach nie będziesz w stanie porozumieć się z wykonawcą inaczej, niż egzekwując postanowienia umowy. Dlatego uczciwy wykonawca nie powinien zniechęcać Cię do jej podpisania. Co powinno się znaleźć w umowie? Przede wszystkim określenie zakresu robót, termin wypłaty zaliczek, możliwość uprzedniej oceny przez inwestora stanu jakości wykonanych prac i następującą po nich zapłatę.

  1. Pewność siebie to podstawa

Jesteś inwestorem, więc to Ty podejmujesz decyzje na temat tego, co dzieje się na budowie. Pewne rzeczy, jak np. zakup podstawowych materiałów budowlanych, możesz pozostawić ekipie – w końcu to nie pierwszy dom, jaki buduje. Poza tym masz prawo o każdej porze kontrolować postęp prac. Pokaż, że dbasz o swój przyszły dom i od czasu do czasu masz w zwyczaju wpadać bez zapowiedzi. Bądź pewny siebie – pamiętaj, że to od Ciebie zależy komfort i bezpieczeństwo wszystkich domowników w nowym domu. Masz prawo wymagać punktualności, rzetelności i sumienności. Nie musisz dokładnie wiedzieć, jak wylewa się fundamenty, ale pamiętaj, że to ty inwestujesz w ich powstanie. Nie bój się przywołać pracowników do porządku. Zastrzeż w umowie, czego bezwzględnie nie tolerujesz na budowie – np. pijaństwa.

  1. Przyspieszony kurs budowania domu

Pewność siebie jest ważna, ponieważ członkowie ekipy budowlanej podobnie jak wszyscy specjaliści w swojej dziedzinie należą do specyficznego środowiska. Jako inwestor musisz więc uzupełnić braki w wiedzy i zrobić rozpoznanie. Nie pozwól się zaskoczyć określeniami branżowymi np. „ława fundamentowa”, „kąt nachylenia dachu” czy „stan surowy zamknięty”. Im więcej wiesz, tym lepiej dla Ciebie. Skorzystaj z narzędzi, aplikacji i stron internetowych przydatnych każdemu inwestorowi: https://www.dobredomy.pl/poradnik/budujemy-dom/budujesz-dom-przedstawiamy-20-narzedzi-przydatnych-dla-kazdego-inwestora/, a budowa nie będzie Ci straszna.

  1. Inspektor nadzoru – Twój sprzymierzeniec

Dobry inspektor, tak jak ekipa, jest prawdziwym skarbem. To osoba, która zna się na budowlance i sprawdzi, czy fachowcy dobrze wykonują swoją pracę. Ty jako inwestor nie będziesz musiał się przejmować dyskusjami z ekipą budowlaną, ponieważ inspektor  zadba o Twoje interesy i pomoże wyjaśnić sytuacje konfliktowe.

  1. Uśmiech idzie w parze z pochwałą

Każdy lubi być doceniony za dobrze wykonaną pracę. Tak samo ekipa budowlana. To prawda, że płacisz im za to, aby wykonywali swoje obowiązki, ale dobre słowo nic nie kosztuje. A pochwała wcale nie jest oznaką słabości i nie spowoduje, że stracisz wizerunek stanowczego inwestora w oczach swoich fachowców. Pomyśl, że im też zależy, aby zbudować Twój dom jak najlepiej, bo przecież będzie najlepszą reklamą i rekomendacją dla innych inwestorów.

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z atrakcyjnymi promocjami na projekty oraz poradami dotyczącymi budowy i wystroju domu!

Podaj imię

Podaj adres e-mail

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).

71 352 04 40

bezpłatne konsultacje