JAK WYBRAĆ DACHÓWKĘ?

JAK WYBRAĆ DACHÓWKĘ?


Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dachówek, które różnią się ciężarem, kolorem, wytrzymałością i ceną. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę. Wybierz dachówkę, która najlepiej będzie pasowała do Twojego domu.

Rodzaje dachówek

Dachówki dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj materiału. Wyróżnia się tu dwie podstawowe grupy: dachówki ceramiczne i cementowe. Dachówka ceramiczna produkowana jest z wypalanej w wysokiej temperaturze gliny. Ten proces zapewnia jej wytrzymałość i odporność na czynniki mechaniczne. Dachówki cementowe są lżejsze i mniej trwałe, ale za to ich cena jest niższa.

Typy dachówek

Typ dachówki jest określony przez jej kształt. Na rynku dostępne są cztery podstawowe typy dachówek:

Jak wybrać kształt?

Jeśli Twój dom ma prosty dach, najlepszym rozwiązaniem będzie dachówka zakładkowa. Dzięki niej dach nie będzie wyglądał monotonnie. W przypadku dachu skomplikowanego, z dużą liczbą połaci i złamań, bardziej sprawdzi się np. karpiówka. Można ją układać na dachach o dużym kącie nachylenia i na dachach, które mają łukowe lub kopułowe połacie. Do budynków nowoczesnych bardziej pasuje dachówka płaska i rombowa. Pokrycie dachu wydaje się wówczas proste i eleganckie.

Jak dopasować kolor?

Najpopularniejsza jest barwa czerwona, która imituje kolor cegły. Odcień dachówki związany jest z rodzajem gliny i sposobem jej wypalania. Na rynku dostępne są też takie kolory, jak brązowy, zielony, niebieski czy grafitowy. Coraz bardziej popularna jest dachówka czarna, która nadaje budynkowi elegancki, surowy charakter. Proces barwienia polega na dodaniu odpowiedniego pigmentu do gliny. Popularnym sposobem barwienia dachówki jest też pokrycie jej warstwą angoby, która stanowi mieszaninę szlachetnych glinek. Dzięki tej metodzie można uzyskać takie barwy jak szara, kasztanowa czy antracytowa. To rozwiązanie ma jednak pewną wadę. Odpryski powstałe w sposób mechaniczny mogą odsłonić w przyszłości naturalną barwę dachówki. Jaki kolor będzie najlepszy dla Twojego domu? Wybierz barwę, która będzie pasowała do elewacji i innych elementów architektonicznych. Weź też pod uwagę cenę – dachówki barwione są droższe niż te w tradycyjnych kolorach.

Dachówka a projekt domu

W przypadku projektów gotowych wybór dachówki zależy od wielkości domu, a także jego bryły i charakteru. Zwróć uwagę, czy dom jest zaprojektowany w sposób nowoczesny czy tradycyjny. Sprawdź, jak duże są połacie dachu. Pamiętaj, że dachówki cementowe są tańsze niż ceramiczne, ale za to mniej wytrzymałe.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

SPRAWDŹ SKRZYNKĘ I POTWIERDŹ SWÓJ ZAPIS DO NEWSLETTERA

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).