Jak budować dom na zboczu i skarpie?

Jak budować dom na zboczu i skarpie?


Budowa domu na działce o nierównomiernie ukształtowanym terenie nie musi stanowić problemu dla właściciela gruntu. Będzie odpowiednim wyborem zwłaszcza w przypadku osób, które cenią oryginalność i niepowtarzalny styl. Funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni z uwzględnieniem skarpy i zbocza niesie ze sobą niepowtarzalne walory aranżacyjne. Jak to wykorzystać?

Chcąc wybudować dom na skarpie, należy mieć na uwadze aspekt bezpieczeństwa. Przed przystąpieniem do prac ziemnych zaleca się wykonać odpowiednie badania geologiczne, które pozwolą ocenić jakość gruntu. Wyniki określą, czy należy zabezpieczyć ziemię przed osuwaniem się, czy też podłoże skalne jest na tyle mocne, że dodatkowe czynności nie będą wymagane. Należy o tym pamiętać, ponieważ skarpa na pierwszy rzut oka wydaje się stabilna, ale bez dodatkowych umocnień może osunąć się pod naciskiem ciężaru budynku.

Istotne jest również, aby dostosować fundamenty do pochyłości terenu. W przypadku domów na skarpie zaleca się stosować fundamenty schodkowe. Najpłytsze zagłębienie fundamentów nie może wypadać powyżej głębokości przemarzania gruntu, czyli od 80-140 cm – w zależności od rejonu kraju. W miejscowościach górskich jest to zwykle głębokość 120 cm od poziomu gruntu.

Jaki projekt domu na skarpie wybrać?

W przypadku domów budowanych na skarpie najczęściej wybierany jest projekt o zwartej bryle i nieskomplikowanym dachu (dwuspadowym, płaskim, pulpitowym). Kształt budynku należy podporządkować ukształtowaniu terenu, co daje zupełnie indywidualne możliwości aranżacji domu. Ogólnie praktykowaną zasadą jest budowa domów rozłożystych i niewysokich, co wiąże się z utrzymaniem środka ciężkości konstrukcji.

W przypadku budowy domu na skarpie uznaniem cieszy się układ kaskadowy, który występuje przede wszystkim w państwach śródziemnomorskich. Poszczególne kondygnacje są przesunięte względem siebie, co pozwala na niezwykle funkcjonalne rozwiązania aranżacyjne. Należy pamiętać, że w tego typu domu nie umieszcza się okien od strony zbocza, co spowodowane jest to zacienieniem tej części domu. Takie rozwiązanie wiązałoby się ze stratami ciepła.

Czy w domu na skarpie można zbudować piwnicę?

Budowa klasycznego podpiwniczenia w domu na skarpie jest utrudniona z uwagi na kąt nachylenia skarpy, co mogłoby osłabić podłoże. Z tego względu warto wkomponować budynek w pochyłość zbocza, by ograniczyć ilości robót ziemnych i uzyskać dodatkowe pomieszczenia.

W tym konkretnym przypadku można zrobić miejsce na pomieszczenie piwniczne lub inne pomieszczenie użytkowe. Takie rozwiązanie będzie nie tylko bezpieczniejsze, ale także ekonomiczne. Warto pamiętać, że koszt prac ziemnych wzrasta wraz z twardością podłoża. Odsłonięcie gruntu na skarpie lub zboczu może ukazać litą skałę, przy której możliwości prac ziemnych są mocno ograniczone.

Podstawowy warunek budowy domu na skarpie

Budowa domu na skarpie mimo różnic w pracach ziemnych oraz ograniczeń architektonicznych nie powinna stanowić problemu dla profesjonalnej ekipy budowlanej. Warunkiem jest jednak odpowiednie przygotowanie projektu i zbadanie gruntu, na którym stał będzie dom. Mieszkanie w tak położonym domu z pewnością będzie niezwyczajnym przeżyciem i codzienną możliwością obcowania z naturą.

Więcej porad dotyczących budowy domu znajdziesz w poradniku ekspertów Dobredomy.pl.

Zapisz się do newslettera

Newsletter

Podaj adres e-mail

1) Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej 2-4 2) osobą kontaktową w sprawie danych osobowych z ramienia "Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa jest Pełnomocnik ds. Ochrony Danych Osobowych Osobowych - e-mail: odo@dobredomy.pl , nr. tel. 71 352 04 40 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celach marketingowych na podstawie art. 6 ust 1 pkt a) RODO. 4) Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane i przetwarzane   więcej czasu cofnięcia wyrażonej zgody. 5) Pani/Pana dane osobowe mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na zlecenie Administratora, takim jak: agencje marketingowe, dostawcy usług teleinformatycznych, firmy kurierskie, podmioty obsługujące płatności, dostawcy usług księgowych, prawnych i doradczych, podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 6) posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania (jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody), którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony danych Osobowych gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.; 8) podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania oraz wyrażenia powyższych zgód marketingowych uniemożliwi otrzymywanie Newslettera. Jeśli chce Pani/Pan dowiedzieć się więcej na temat przetwarzanych przez nas danych osobowych – zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności (https://www.dobredomy.pl/dd_files/File/polityka-prywatnosci-pracowni.pdf)

Dziękujemy

za zapis do newslettera

Ważne informacje

Polecane kategorie

Polecane

Newsletter

Zapisz się do newslettera
i otrzymaj

100

rabatu

na projekt Twojego domu!

Newsletter

Zostań z nami!
Otrzymałeś

5%

rabatu

na projekt Twojego domu!

Sprawdź dostępność projektu

W celu sprawdzenia dostępności tego projektu prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (tel. 71 352 04 40, biuro@dobredomy.pl).